کشور اتریش تمایل به توسعه روابط با ایران را دارد

سفیر اتریش در ایران گفت: با سفر به استان چهارمحال وبختیاری می‌خواهیم نشان دهیم که اراده قوی برای توسعه روابط اتریش با ایران و چهارمحال و بختیاری وجود دارد.

به گزارش خبرآنلاین از چهارمحال وبختیاری : اشتفان شولتس  در دیدار با استاندار چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به سابقه دیرین روابط ایران و اتریش، اظهار کرد: ایران و اتریش دارای سابقه ۷ قرن روابط مستند، ۵ قرن روابط مهم و راهبردی و بیش از یک و نیم قرن روابط دیپلماتیک مستمر هستند.

 وی ادامه داد: از اصول همکاری این دو کشور این بوده است که روابط دو کشور قابل اطمینان و پیش‌بینی بوده و در طی روابط دیپلماتیک دو کشور، اتریش شریک فناوری و مدرن‌سازی ایران به شمار می‌رود.

شولتس تصریح کرد: در وقایع مهمی نظیر تاسیس اولین دانشگاه منطقه خاورمیانه، ایجاد شبکه توزیع آب و نقش محوری ارتباط ریلی کشور، آثاری از مهندسان و همکاران اتریشی در ایران وجود دارد.

سفیر اتریش در ایران با بیان اینکه در حال حاضر رسیدن به شناخت کافی از دو طرف برای ایجاد روابط تنگاتنگ اتریش و چهارمحال‌وبختیاری حائز اهمیت است، افزود: بنده نه تنها نماینده اقتصادی اتریش بلکه سفیر فرهنگی این کشور در استان شما نیز هستم.

شولتس با اشاره به برگزاری ۱۳۰ مناسبت فرهنگی از سوی سفارت اتریش در ایران، گفت: این برنامه‌ها عمدتاً در تهران برگزار شدند و به دنبال آن هستیم که برخی از این برنامه‌ها را در استان‌ها نیز اجرا کنیم.

سفیر اتریش در ایران تاکید کرد: به دنبال این بودیم که در چهارمحال و بختیاری نیز حضور یابیم که خوشبختانه این اتفاق افتاد اگرچه به دلیل مشکلات ناشی از ویروس کرونا، محدودیت‌هایی برای سفر وجود داشت اما می‌خواهیم نشان دهیم که اراده قوی برای توسعه روابط اتریش با ایران و چهارمحال و بختیاری وجود دارد.

شولتس با اشاره به گفت‌وگوی خود با رئیس اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری، بیان کرد: در این دیدار حوزه‌های مورد علاقه دو طرف تا حدودی مشخص شد که حوزه آب یکی از این حوزه‌ها بود چرا که این استان نیز مانند کشور اتریش دارای منابع غنی آب است.

سفیر اتریش در ایران گفت: حوزه گردشگری نیز از دیگر حوزه‌های مورد علاقه کشور اتریش و چهارمحال‌وبختیاری است، ضمن اینکه دو طرف می‌توانند همکاری‌های مثمرثمری در حوزه کشاورزی داشته باشند.

استاندار چهارمحال‌وبختیاری نیز در دیدار سفیر اتریش در ایران اظهار کرد: امیدواریم در سفرهای بعدی با یک تیم اقتصادی قوی شاهد حضور شما در این استان باشیم.

اقبال عباسی با اشاره به اینکه چهارمحال‌وبختیاری به عنوان مرتفع‌ترین استان ایران است، گفت: این استان از بیشترین تابش آفتاب و پاک‌ترین آب و هوا برخوردار است و در مرکز کشور در همجواری استان‌های بزرگی مانند اصفهان و خوزستان قرار دارد.

استاندار بیان کرد: مردمان چهارمحال‌وبختیاری مردمانی خونگرم، زحمتکش و مهمان‌نواز هستند و ظرفیت‌های بسیاری برای کار و تجارت و سرمایه‌گذاری در این استان وجود دارد.

عباسی به تولید ۲۰ درصد از بادام مرغوب کشور در این استان اشاره و بیان کرد: این بادام با عنوان بادام مامایی در دنیا معروف است و سالانه ۲۴ هزار تن تولید بادام در استان وجود دارد.

استاندار گفت: تولید ۲۰ درصد ماهی‌های سردابی کشور، ده‌ها تن میوه صادراتی از قبیل هلو و انگور، تولیدات گوشت و لبنیات از جمله دیگر نقاط قوت استان در بخش تولیدات کشاورزی و دامداری است، ضمن اینکه به دلیل برخورداری از بیشترین تابش خورشید در کشور استفاده از انرژی خورشیدی حائز اهمیت است.

استاندار چهارمحال و بختیاری بیان کرد: چندین پروژه عمرانی از طریق مشارکتی و سرمایه‌گذاری در استان در حال اجرا است که از جمله می‌توان به راه‌آهن، راه، پساب آب‌های سطحی و تصفیه‌خانه فاضلاب اشاره کرد.

وی در پایان گفت: بالاتر از همه این ظرفیت‌ها، وجود مردمانی پاکدست، قابل اعتماد و زحمتکش در استان است که آماده هر گونه فعالیت اقتصادی در استان هستند.

46

کد خبر 1417372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =