نماینده بهداشت جهانی: واکسن کرونا بین کشورها، عادلانه توزیع خواهد شد

نماینده بهداشت جهانی گفت: تلاش ما بر این است پس از ساخت واکسن به صورت عادلانه بین کشورهای عضو سازمان ملل متحد توزیع شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از همدان ؛ کریستف هاملمن نماینده سازمان بهداشت جهانی در جمع خبرنگاران همدانی گفت: انسان‌های بسیاری به علت بیماری کرونا جان خود را از دست داده اند.

وی با بیان اینکه تمهیداتی در سازمان بهداشت جهانی برای نجات جان انسان‌ها اندیشیده شده، اما هنوز دنیا درگیر این اپیدمی است، افزود: بعد از چین یکی از کشورهایی که ابتلاء در آن بالا بوده ایران است و همزمان ایتالیا و کره جنوبی نیز درگیر بودند و فازهای مختلفی را در این کشورها تجربه کردیم.

نماینده سازمان بهداشت جهانی با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهایی بود که کرونا را تجربه کرد و به همین دلیل اقدامات زیادی در این کشور برای مقابله با کرونا انجام شده است، خاطرنشان کرد: کشورهای مختلف در راستای مقابله با کرونا از یکدیگر یاد می‌گیرند و تجربیات بسیاری را می‌توان از ایران آموخت.

وی یکی از تجربیات خوب ایران را اقدامات اولیه بهداشتی برشمرد و با بیان اینکه در سطوح مختلف بیماریابی صورت گرفته و بیماران برای دریافت خدمات به بیمارستان‌ها ارجاع شدند، گفت: معرفی اصول فاصله گذاری اجتماعی در مکان‌ها و مشاغل مختلف از جمله تجربیاتی بود که در سازمان بهداشت جهانی به کار گرفته شد.

نماینده سازمان بهداشت جهانی با بیان اینکه آموختیم که چگونه یک سیستم بهداشتی مقاوم می‌تواند در برابر این اپیدمی مقاوم باشد، افزود: ایران در سال‌های قبل تجربیات خوبی در ساخت دارو داشت و تولید دارو یکی از توانایی‌های مهم این کشور است.

هاملمن در ادامه با بیان اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی از جمله دانشگاه علوم‌پزشکی همدان تحقیقات متعددی در زمینه تولید اقلام پزشکی انجام داده‌اند، یادآور شد: تأمین تجهیزات حفاظت شخصی و فردی از تمهیدات خوب ایران به شمار می‌رفت که خیلی زود تولید داخلی آن آغاز شد و از تولیدات بومی خود در مقابله با کرونا استفاده کرد.

نماینده سازمان بهداشت جهانی گفت: همانطور که رئیس جمهور اعلام کرد نباید ترس و وحشت داشته باشیم و از طرفی در گروه افرادی نیز نباشیم که وضعیت را عادی می‌پندارند و اصول را رعایت نمی‌کنند.

وی تأکید کرد: واکسن کرونا بر اساس اولویت توزیع خواهد شد به طوری که در ابتدا کارکنان بهداشت و درمان و سپس افراد دارای بیماری زمینه‌ای در اولویت قرار دارند.

هاملمن با بیان اینکه مشکلی که در ارائه آمار و ارقام وجود دارد این است که آمار تعداد افرادی است که تأیید آزمایشگاهی دارند، گفت: آمار بستگی به این دارد که آزمایشگاه‌ها تا چه اندازه مجهز هستند و خوشبختانه مشکلات تشخیص که در ابتدای کار به دلیل کمبود کیت وجود داشت، برطرف شده است.

وی اشاره کرد: آمار مربوط به تست‌هایی است که انجام می‌شود، اما در ایام اخیر تست‌های آنتی بادی وجود دارد که می‌تواند تشخیص دهد که فرد پیش از این به کرونا مبتلا شده است.

این مقام بهداشت جهانی در خصوص مطالعات صورت گرفته در زمینه آنتی بادی در سراسر دنیا روی افراد به ویژه کادر درمان، یادآور شد: نتیجه تحقیقات در بسیاری از کشورها این است که تعداد افرادی که آنتی بادی آن‌ها تأیید شده بسیار بیشتر از تعداد افرادی است که تست آن‌ها مثبت اعلام می‌شود.

هاملمن افزود: این مطالعات و تست‌ها اختلاف آمار را توجیه می‌کند و به هیچ عنوان به این معنا نیست که آمار رسمی درست نیست بلکه تحقیقات در دو روش متفاوت انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه تمام تحقیقات در راستای اطلاع بیشتر در مورد این بیماری صورت می‌گیرد، اظهار کرد: در نهایت مطالعات به ما در مقابله با کووید ۱۹ کمک می‌کند.

همدان دو پیک کرونا را پشت سر گذاشته است

نماینده سازمان بهداشت جهانی با بیان اینکه همدان دو پیک کرونا را پشت سر گذاشته است، یادآور شد: ظرفیت بیمارستانی همدان در این دو اپیدمی بسیار خوب بوده و در سطح الف با ۷۰۰ تخت بیمارستانی پاسخگوی نیاز بیماران بوده که می‌تواند تجربه‌ای برای دیگر استان‌ها و حتی دیگر کشورها باشد.

او با اشاره به اینکه همدان در آمار کرونا به یک وضعیت ثابت رسیده است، اظهار کرد: همدان از پیک عبور کرده و به یک آرامش آماری رسیده است.

هاملمن با بیان اینکه همدان تولید کننده اقلام حفاظتی همچون ماسک و لباس و دستکش است، گفت: در بازدید از مراکز مشاهده شد که خدمات اولیه کووید ۱۹ به افراد ارائه  می‌شود.

نماینده سازمان بهداشت جهانی با تأکید بر اینکه قوانین وزارت بهداشت در کشور باید مورد توجه و عمل قرار بگیرد، ابراز امیدواری کرد شرایط در ایران بهتر شود و افزود: هنوز مناطق قرمز زیادی در کشور وجود دارد و باید مراقبت‌های لازم صورت بگیرد تا بتوان ویروس را کنترل کردب.

او با بیان اینکه هنوز شهرهایی پیک بالای کرونا را تجربه می‌کنند، یادآور شد: امیدواریم شهرهای دیگر نیز همچون همدان از پیک عبور کنند.

۴۶

کد خبر 1417725

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =