کاشت گیاهان دارویی آنغوزه به مساحت  ۲۰۰ هکتار از مراتع شهرستان میامی

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میامی گفت در سال جاری عملیات کشت گیاهان دارویی آنغوزه به مساحت ۲۰۰ هکتار از مراتع شهرستان میامی در حوزه مرتع کال تاغی اجرا خواهد شد . وی ابراز داشت: این اقدام در راستای سیاست‌های بهبود و اصلاح و توسعه پوشش گیاهی در مراتع قشلاقی شهرستان می باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان وی افزود: در سال جاری این شهرستان به مساحت ۲۰۰ هکتار از مراتع کال تاغی را با مشارکت دامدار زیر کشت گیاهان دارویی می برد نا گفته نماند که این مرتع تک دامدار بوده و در سنوات گذشته ۴۵۰ هکتار از این مراتع را با گیاه دارویی آنغوزه کپه کاری کرده و موفق نیز بوده است.هدف از اجرای طرح کشت گیاهان دارویی بهبود وضعیت معیشتی دامداران و بهره‌برداران، و همچنین ذخیره مؤثرتر نزولات آسمانی و جلوگیری از فرسایش و تخریب عرصه‌های طبیعی می باشد.
رضایی بابیان اینکه کپه کاری، بذر پاشی از پیشروی بیابان پیشگیری می‌کند، اضافه کرد: با توجه به نقش و اهمیت حفظ مراتع و پوشش گیاهی در جلوگیری از فرسایش خاک لذا این قبیل طرح‌ها به‌صورت جدی در منابع طبیعی پیگیری می‌شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میامی بابیان اینکه احیای مراتع در دستور کار است، ابراز داشت: کپه کاری یکی از روش‌های بذرکاری است که در آن بذر نباتات مرتعی مورد نظر در چاله‌های حفرشده قرارگرفته و سپس با خاک پوشیده می‌شود تا بتواند از نزولات آسمانی برای جوانه زدن و نیز ادامه رشد، حداکثر استفاده را کند.
وی افزود: عرصه مراتع به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی به شمار می‌رود که تامین معیشت جمعیت قابل توجهی از کشاورزان و دامداران به صورت مستقیم و غیر مستقیم به آن وابسته است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میامی با اشاره به عملیات اصلاحی در مراتع، اضافه کرد: با توجه به افزایش جمعیت در کشور به‌ویژه طی سه دهه اخیر باعث فشار فزآینده بر منابع موجود شده که این مسائل عرصه مراتع را دچار آسیب و تخریب فراوان کرده و از این‌رو اجرای طرح‌های اصلاح و مدیریت مراتع به منظور حفظ منابع موجود و احیاء عرصه‌های تخریب‌شده امری ضروری است.

46

کد خبر 1417825

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =