توضیحات رئیس دانشگاه آزاد درباره تعیین شهریه در ترم جدید

مهر نوشت: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: موضوع شهریه باید با دقت بررسی شود و شهریه رشته‌ها براساس پرمخاطب بودن رشته و جایگاه و سرآمدی واحدهای دانشگاهی در نظر گرفته شود.

 محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نخستین روز از جلسات بررسی بودجه سال مالی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز برگزار شد، با تبریک عید سعید غدیرخم، گفت: خدا را شاکریم که با این عید بزرگ، نعمت ولایت را بر ما ارزانی داشت و با این نعمت، دین را برای انسان‌ها کامل کرد.

وی با تأکید بر اینکه تنظیم بودجه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید به سمت یک بودجه‌ریزی عملیاتی پیش برود، اظهار داشت: تنظیم بودجه باید واقعی باشد و بتواند در شرایط سخت اقتصادی کشور، به خوبی واحدها را راهبری کند. اگر یک سیستم نتواند برنامه‌ریزی دقیقی در حوزه بودجه‌ریزی انجام دهد، به پیشرفت نخواهد رسید.

بودجه‌ریزی سال آینده به دلیل کرونا متفاوت‌تر از سال گذشته است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مسئله بودجه‌ریزی برای سال مالی آینده به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور، متفاوت‌تر از سال گذشته خواهد بود، گفت: به تبع شیوع ویروس کرونا، فضای دانشگاه‌ها به فضای جدیدی تبدیل شده است. این تغییر فضا نیازمند برنامه‌ریزی متفاوت برای مسئله بودجه است و رؤسای واحدها باید در این زمینه دقت کافی داشته باشند.

وی ادامه داد: در این شرایط بسیاری از درآمدهای دانشگاه حذف شده و باید برای درآمدهای جدید منطبق بر شرایط پیش ‌آمده، تدبیر لازم صورت گیرد. همچنین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید امسال برنامه جدی برای اداره فضای دانشگاه در این شرایط داشته باشند.

طهرانچی با بیان اینکه امسال دومین دوره‌ای است که بودجه و سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی براساس سال تحصیلی برنامه‌ریزی خواهد شد، تصریح کرد: سال مالی مبتنی بر سال تحصیلی، این امکان را به ما می‌دهد که بتوانیم یک ارزیابی دقیق‌تر داشته باشیم. در این شرایط، پیش‌بینی‌ها دقیق‌تر خواهد شد و مجموعه می‌تواند شفاف‌تر و با برنامه و واقعی‌تر حرکت کند.

فاکتورهای تعیین شهریه در واحدها

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اهمیت بحث شهریه در بودجه واحدهای دانشگاهی، گفت: موضوع شهریه باید با دقت بررسی شود و شهریه رشته‌ها براساس پرمخاطب بودن رشته و جایگاه و سرآمدی واحدهای دانشگاهی، در نظر گرفته شود. در واقع شهریه در رشته‌های مختلف و واحدهای مختلف، متفاوت و آگاهانه تنظیم شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته سند آمایش علوم پزشکی به واحدها و استان‌های دانشگاه ابلاغ شد، افزود: واحدها باید در جلسات بررسی بودجه، گزارش کامل و جامعی از فعالیت‌های خود براساس سند آمایش علوم پزشکی ارائه کنند. همچنین واحدها باید در این جلسات، گزارش دقیقی از رفتار جمعیت دانشجویی، شناسایی آسیب‌ها، برنامه‌ریزی برای افزایش دانشجو و درآمدهای غیر شهریه‌ای، گزارش عملکرد سال گذشته، نوع هزینه‌کرد فعالیت‌های علمی، هزینه‌های مربوط به خدمات و ارائه طرح‌های اقتصادی براساس اصول و برنامه‌ریزی دقیق بودجه برای سال آینده ارائه دهند.

برنامه ریزی واحدها براساس آموزش مجازی در ترم آتی

دکتر طهرانچی همچنین تأکید کرد: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید یک برنامه دقیق مبتنی بر آموزش مجازی برای سال آینده داشته باشند، چرا که در شرایط فعلی لزوم حضور در فضای مجازی کاملاً مشخص است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امسال باید در حوزه دانش بنیان جهش صورت گیرد، گفت: واحدها باید در این زمینه درآمدهای دانش بنیان برای خود ایجاد کنند. واحدها با برنامه‌ریزی، سراهای نوآوری را به مرحله ثمردهی برسانند. همچنین واحدها باید در زمینه توجه به رویکردهای فرهنگی بسیار فعال عمل کرده و به صورت دقیق و مؤثر برای مسائل فرهنگی واحدها برنامه‌ریزی داشته باشند.

لزوم کسب درآمدهای پژوهشی واحدهای از سامانه پژوهشیار

وی خاطرنشان کرد: نکته مهمی که واحدها باید به آن توجه داشته باشند و از اصول دانشگاه آزاد اسلامی است، سامانه پژوهشیار است. در این سامانه، داده‌های مربوط به هر استان تولید می‌شود و از آنجا که یکی از بحث‌های تجاری‌سازی علم، تجاری‌سازی داده‌هاست، واحدها می‌توانند براساس این داده‌ها و از طریق پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری مرتبط با استان، به درآمد پژوهشی دست یابند. در واقع درصد بالایی از درآمدهای پژوهشی واحدها باید از سامانه پژوهشیار باشد.

بودجه واحدهای دانشگاه در ۱۰ روز آینده تعیین می شود

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ابراز امیدواری کرد با تعامل و برنامه ریزی لازم، بودجه واحدهای دانشگاه در ۱۰ روز آینده تعیین شده و در هیأت‌های امنای استانی و در نهایت در هیأت امنای مرکزی به تصویب برسد.

طهرانچی در پایان با تأکید بر اینکه عمل به قوانین و اصول حاکم بر دانشگاه آزاد اسلامی، اولویت اصلی ما در این مجموعه است، گفت: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید چابک حرکت کرده و با یک اقتصاد پایا و پویا در جهت ارتقای کارآمدی و کیفیت دوره‌های آموزشی و در راستای ارتقای علمی و سرآمدی و پاسخگو بودن دانشگاه آزاد اسلامی حرکت کنند.

۴٧٢٣٧
کد خبر 1417902

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =