گفتگوی تلفنی طولانی وزرای دفاع آمریکا و چین

ایسنا نوشت: پنتاگون اعلام کرد، وزیر دفاع آمریکا در تماسی با "وی فنگه"، وزیر دفاع چین، درباره فعالیت "بی‌ثبات‌کننده" چین در نزدیکی تایوان و دریای چین جنوبی ابراز نگرانی کرده است. از ماه مارس تاکنون، این نخستین باری است که وزرای دفاع دو کشور با یکدیگر صحبت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تماس در حالی برقرار می‌شود که روابط چین و آمریکا امسال بر سر طیفی از مسائل، با سرعت دچار نزول شده است؛ از جمله این مسائل، نحوه رسیدگی پکن به ویروس کرونا، شرکت هوآوی به عنوان سازنده تجهیزات ارتباط از راه دور، ادعاهای سرزمینی چین در دریای چین جنوبی و سرکوب هنگ‌کنگ است.

"جاناتان هافمن"، سخنگوی پنتاگون خطاب به خبرنگاران با بیان اینکه تماس بین "مارک اسپر"، وزیر دفاع آمریکا و همتای چینی خود یک ساعت و نیم به طول انجامیده، اظهار کرد: وزیر اسپر همچنین درباره اهمیت پایبندی جمهوری خلق چین به قوانین بین‌المللی، مقررات و هنجارها و رعایت تعهدات بین‌المللی با فنگه صحبت کرده است.

یک بیانیه جداگانه از پنتاگون نیز اعلام کرده، هر دو طرف چین و آمریکا با "توسعه سیستم‌های ضروری برای ارتباطات بحران و کاهش ریسک" موافقت کرده‌اند.

اسپر پیشتر گفته بود امیداور است تا پیش از پایان سال، با مقامات چین دیدار کند تا کانال‌های "ارتباطات بحران" را بهبود داده و به دیگر حوزه‌های نفع مشترک، رسیدگی کند.

311312

کد خبر 1419018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =