نقشه تازه نتانیاهو برای گریز از بحران و ناکامی‌ها

ایرنا نوشت: رسانه‌های صهیونیستی روز جمعه گزارش دادند، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم، در تلاش است تا یک حزب دست راستی جدید تشکیل دهد.

به گزارش یدیعوت آحارونوت، نتانیاهو تلاش دارد تا به شکل غیر رسمی یک حزب دست راستی جدید را با یکی از دستیاران سابقش به نام «حاییم بیبس» که ریاست شهرداری «مودیعین» و ریاست تشکیلات محلی آنجا را بر عهده دارد، تشکیل دهد.

براساس این گزارش، هدف از این اقدام، مشارکت در انتخابات آتی با یک حزب دست راستی دیگر، جدای از لیکود است تا بتواند آرای احزاب راست‌گرا را در انتخابات آتی افزایش داده و به ۶۱ عضو برساند تا نیازی به احزاب دیگر نباشد.

به نوشته این روزنامه عبری زبان، نتانیاهو به تمامی احزاب دست راستی اطمینان ندارد و همچنین مطمئن نیست که آیا خواهد توانست فراکسیونی با ۶۱ عضو در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) به‌دست آورد یا خیر؛ از این رو در پشت پرده به دنبال تأسیس یک حزب دست راستی است تا بتواند چندین کرسی کسب کند و اکثریت را در کنست در اختیار داشته باشد.

آحارونوت افزوده است: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، وارد سه دور انتخاباتی برای کنست شد و نتوانست اکثریت را به شکلی که در آن آزادی انتخاب وزیرانش را به شکل کامل داشته باشد، به دست آورد. افزون بر این، این گام، به حزب جدید اجازه خواهد داد تا رأی دهندگانی را نیز که در سایه شکست‌های نتانیاهو در رویارویی با همه گیری کرونا، از او ناامید شده اند، نیز جذب کند.

برپایه تازه‌ترین نظرسنجی که تلویزیون «کان» رژیم صهیونیستی انجام داده است، حزب لیکود به ریاست نخست وزیر کنونی اسرائیل با ۶ کرسی سقوط تنها خواهد توانست ۳۰ کرسی را به دست آورد.

این درحالی است که حزب آبی و سفید که در انتخابات گذشته پس از حزب لیکود، دومین حزب دارای بیشترین کرسی را بدست آورد، در صورت برگزاری انتخابات کنست، تنها ۱۲ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی را کسب می‌کند.

حزب یش‌عتید به ریاست «یائیر لاپید» به عنوان رییس احزاب مخالف نتانیاهو در کنست، ۱۷ کرسی را کسب خواهد کرد. بعد از آن حزب «فهرست مشترک احزاب عرب» به ریاست "ایمن العوده" با ۱۶ کرسی قرار خواهد گرفت.

برپایه این نظرسنجی حزب یامینا به ریاست «نفتالی بنت» وزیر پیشین جنگ کابینه نتانیاهو نیز ۱۵ کرسی را از آن خود خواهد کرد.

اما پس از حزب آبی و سفید که با کاهش محبوبیت در میان ساکنان سرزمین‌های اشغالی رو به رو شده است، حزب شاس ۹، یهودوت هاتوراه با ۸، اسرائیل بیتنو (اسرائیل خانه ماست) به ریاست «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ مستعفی کابینه نتانیاهو ۷ و حزب کوچک میرتس نیز ۶ کرسی را به دست خواهند آورد.

311311
کد خبر 1419222

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =