رئیس کل دادگستری همدان: ۵۵ درصد از پرونده های معوقه در حوزه‌های قضایی همدان تعیین تکلیف شده است

رئیس کل دادگستری استان همدان گفت: با پیگیری و رسیدگی انجام شده ۵۵ درصد از پرونده های معوقه در حوزه‌های قضایی استان همدان تعیین تکلیف و مختومه شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از همدان ؛ دکتر محمدرضا عدالتخواه، رئیس کل دادگستری استان همدان از عفو ۲۳۰ زندانی همدانی به مناسبت عید غدیر خبر داد و گفت: در سال جاری همزمان با روز آزادسازی خرمشهر و عید سعید فطر نیز ۵۴۱ زندانی مشمول عفو رهبری شده و از زندان آزاد شدند.

وی خاطرنشان کرد: با دقت و موشکافی در پرونده‌ ۲ هزار و ۱۳۵ عفو اعلام شده از سوی رهبر معظم انقلاب به مناسب عید غدیر، ۲۳۰ عفو خورده مربوط به استان همدان است.

عدالتخواه تصریح کرد: بنابراین در ۱۱ ماه اخیر با توجه به عفوهایی دیگر، نزدیک به ۸۰۰ زندانی در استان همدان آزاد شده و به آغوش خانواده هایشان بازگشتند.

رئیس کل دستگاه قضایی استان همدان در ادامه گفت: جوانگرایی، تکریم ارباب رجوع، حبس‌زدایی، برنامه‌محور کردن قضات، کاهش پرونده‌های ورودی و رسیدگی به برنامه‌های مرتبط با دستگاه قضایی به صورت الکترونیک از اولویت‌های مهمی است که در راستای سند تحول قوه قضائیه در دستور کار دادگستری کل استان قرار دارد.

وی یادآور شد: به منظور کاهش پرونده‌های قضایی، ستاد تألیف قلوب که ذیل آن دو کمیته کمیته مصلحین و معتذرین قرار دارد راه‌اندازی شده تا با بهره مندی از بزرگان و سرشناسان هر محله، دعوی طرفین از همان ابتدا به مصالحه ختم شود.

 انجام برنامه‌های دستگاه قضایی با رسیدگی الکترونیکی این روزها با سرعت و دقت بیشتری پیش می‌رود.

وی در توضیح برنامه حبس‌زدایی نیز گفت: با مصوب شدن قوانین و بهره‌مندی از تبصره های متعدد ذیل مواد قانونی سعی بر آن است تا مجازات جایگزین حبس در نظر گرفته شود، چراکه معتقدیم زندان تنها باید جای اراذل و اوباش مرتبط با جرائم خشن باشد.

رئیس کل دادگستری استان همدان با تأکید بر اینکه حرکت در مسیر اصلاح و تربیت زندانیان برای حضور در اجتماع یکی از مهمترین برنامه های دستگاه قضا محسوب می شود، اظهار کرد: به دنبال آن هستیم عناوین و برچسب هایی که به زندانیان آزاد شده زده می شود بر پیشانی آنان نباشد و این مهم را با معرفی آنان به کارگاه های مختلف تولیدی انجام می دهیم.

وی تاکید کرد: بدین ترتیب با اقدامات جانبی و فرهنگی برای زندانیان عفو خورده، شخص اصلاح شده دارای شغل و درآمد می‌شود.

46

کد خبر 1419256

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =