مصباحی مقدم: جامعه روحانیت مبارز وارد موضوع انتخابات نمی‌شود/ وضعیت اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰ بهتر از رقیب است

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: اگر کسی سابقه وزارت یا نمایندگی مجلس یا یک مدیریت عمده را داشته است رجل سیاسی محسوب نمی‌شود؛ رجل سیاسی حکایت از یک نوع برجستگی سیاسی دارد و رجل سیاسی مذهبی هم نشان دهنده از یک جایگاه متفاوت از عامه مردم دارد و باید آن فرد درک و فهم مذهبی باشد.

غلامرضا مصباحی مقدم عضو جامعه روحانیت مبارز در گفتگویی با پرداختن به مسائل سیاسی جاری کشور و همچنین موضوع انتخابات ۱۴۰۰، بیان داشت: در آستانه ۱۴۰۰ انتظار می‌رود مردم با شور بیشتری نسبت به انتخابات مجلس شرکت کنند، اما چشم انداز وضعیت متفاوتی را نسبت به ادوار قبل نشان می‌دهد.

>>>در همین رابطه بخوانید؛

نسخه انتخاباتی برای اصلاح‌طلبان/ هاشمی: انتخابات ۱۴۰۰ جای آزمون و خطا نیست/ امینی: چرخه دموکراسی معیوب است

در انتخابات مجلس جریان اصلاح طلب به صورت حداقلی شرکت کرد و این موضوع در کنار شیوع بیماری کرونا سطح مشارکت را پایین آورد. نسبت به انتخابات سال آینده این نگرانی وجود دارد و این اعتماد در صورتی بر می‌گردد که دولت و مجلس در ماه‌های باقی مانده اقداماتی انجام دهند که اعتماد کاهش یافته برگردد و مردم را برای حضور در پای صندوق‌های رای علاقمند کنند؛ اما اینکه موقعیت جریان اصولگرا در انتخابات آینده چگونه است، به نظرم شرایط در اصولگرایان وضعیت بهتری را نسبت به رقبای آنان نشان می‌هد.

وی با پرداختن به مفهوم رجل سیاسی، عنوان داشت: معتقدم اگر کسی سابقه وزارت یا نمایندگی مجلس یا یک مدیریت عمده را داشته است رجل سیاسی محسوب نمی‌شود؛ رجل سیاسی حکایت از یک نوع برجستگی سیاسی دارد و رجل سیاسی مذهبی هم نشان دهنده از یک جایگاه متفاوت از عامه مردم دارد و باید آن فرد درک و فهم مذهبی باشد؛ متدین بودن شرط رجل مذهبی بودن نیست. رجل مذهبی یا باید یک آیت الله باشد یا درک نسبتا عمیق از دین داشته باشد و با قرآن و روایات آشنا باشد؛ اگر این تعریف را از رجل سیاسی مذهبی داشته باشیم افراد بسیار اندکی در کشور پیدا می‌شوند که چنین موقعیتی را دارا باشند.

مصباحی مقدم با اشاره به فعالیت‌های جامعه روحانیت مبارز، گفت: جامعه روحانیت مبارز در آستانه انتخابات مجلس اعلام کرد که ما در حال بازسازی عقبه تشکیلاتی خود هستیم و آمادگی نداریم که ورود اساسی به انتخابات داشته باشیم؛ بنابراین با توجه به اقبالی که شورای ائتلاف کرد قرار شد که نقش نظارت و داوری را بر عهده داشته باشد که سه نفر ناظر هم برای حضور در جلسات شورای ائتلاف تعیین کردند و البته کار به نظارت و داوری نکشید.

عضو جامعه روحانیت مبارز در خصوص عملکرد مجلس یازدهم، بیان داشت: بر خلاف خیلی افراد و رسانه‌ها که می‌بینم درباره عملکرد مجلس یازدهم اظهار نظر می‌کنند، به نظرم این اظهار نظرها شتابزده است؛ مجلس در ماه‌های اول در حال شکل گیری خود بوده و وقت زیادی برای تایید اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌ها گذشته است و نمی‌توان گفت که مجلس عملکردی داشته تا درباره آن اظهار نظر کنیم؛ به نظرم زود است و باید چند ماه صبر کنیم و بعد درباره آن قضاوت کنیم.

مصباحی مقدم در خصوص سند همکاری ایران و چین، اظهار داشت: ارتباط بین ایران و سایر کشورها باید بر اساس مصالح ملی رقم بخورد و این چیزی است که رهبر انقلاب هم عنایت و نظارت کافی روی آن دارند، مجلس هم باید ورود کند و آنچه می‌خواهد اتفاق بیفتد براساس مصالح ملی باشد. ما نیازمند همکاری‌های بین المللی با حفظ عزت و حکمت و مصلحت برای جمهوری اسلامی هستیم و در شرایط برابر این توافق‌ها را در راستای استفاده از ظرفیت‌های بین المللی انجام دهیم. ایران هم از نظر ظرفیت‌های داخلی ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد و هم از نظر منطقه‌ای موقعیت خوبی در منطقه دارد و باید بتواند از آن استفاده کند.

وی تأکید کرد: ارتباط گرفتن با کشورهای بزرگی مانند چین و روسیه هم به نفع عزت و اقتدار و هم به نفع اقتصاد ماست، ما باید محصولات خود را صادر کنیم، نیازمندی‌های خود را از کشورهای خارجی تامین کنیم و باید این ارتباطات بین کشورها اتفاق بیفتد.

مصباحی مقدم در پایان در خصوص جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گفت: جلسات مجمع به صورت منظم، هر دو هفته یک بار با حضور اکثریت برگزار می‌شود و به طور عمده ساز و کاری که مجمع برای عملیاتی کردن مصوبات خود در دستور کار خود دارد را بررسی می‌کند.

FATF منتفی است 

همچنین تسنیم نوشت، مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام،  با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌ها گشایش اقتصادی مورد نظر رئیس جمهور پذیرش FATF خواهد بود، گفت: گشایش اقتصادی با پذیرش FATF، نمونه تحریف و آدرس غلط دادن به مردم است.

وی افزود: موضوع پذیرش لوایح چهارگانه مرتبط با FATF به کلی منتفی است و به وعده روسای جمهور و مجلس برای گشایش اقتصادی ربطی ندارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: اگر پذیرش  FATF را به مصلحت کشور می‌دیدیم آن را تصویب می‌کردیم اما معتقدیم FATF چیزی جز خسارت برای ملت ایران به دنبال ندارد.

مصباحی مقدم با اشاره به اینکه اکنون جمهوری اسلامی ایران فعالیت‌های اقتصادی خود را به گونه‌ای انجام می‌دهد که تحریم‌ها مانع آن نیستند و آمریکا هم نمی‌توان جلوی این فعالیت‌ها را بگیرد، خاطرنشان کرد: سال گذشته 42 میلیارد دلار صادرات محصولات غیر نفتی داشتیم و بیش از 41 میلیارد دلار کالاهای مورد نیازمان را وارد کردیم.

او گفت: همه این کارها به صورت دور زدن تحریم  بوده اگر FATF تصویب شود، امکان این که یک دلار جنس از کشور خارج و یا وارد کشور شود، وجود ندارد.

216219

کد خبر 1419573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =