۰ نفر
۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
درخواست نذر «خون» در محرم و صفر

فارس نوشت: مدیرعامل سازمان انتقال خون از مردم درخواست کرد: امسال با توجه به شرایط ویژه ماه‌های محرم و صفر، اهدای خون به بیماران را در اولویت نذورات خود قرار دهند.

پیمان عشقی، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در خصوص تدبیراندیشی‌های سازمان انتقال خون در دوران پاندمی ویروس کرونا، گفت: ما قبل از آنکه کرونا به ایران برسد وضعیت ذخایر خون در کشور چین کرونا در آن شیوع بیشتری داشت را رصد می‌کردیم؛ چرا که کاهش ذخایر خون در صورت شیوع ویروس در ایران دور از انتظار نبود.

وی ادامه داد: وقتی که کرونا به ایران رسید سازمان انتقال خون آمادگی لازم را داشت و حتی وبیناری با کشورهای شرق آسیا برگزار کرده بود تا در جریان دقیق تر چگونگی مدیریت ذخایر خون قرار گیرد و شرایط آتی را پیش بینی کند.

عشقی با بیان اینکه پیش بینی کاهش اهدا و ذخایر خون به واقعیت پیوست، گفت: در روزهای شیوع کرونا برخی کشورهای پیشرفته در سه هفته اول پس از شیوع این ویروس در کشور دچار ۶۵ درصد افت ذخایر خون شدند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از مردم خواست امسال با توجه به شرایط ویژه ماه‌های محرم و صفر اهدای خون به بیماران را در اولویت نذورات خود قرار دهند و تاکید کرد: محرم تا اربعین امسال فرصتی ارزشمند برای افزایش ذخایر مورد نیاز به نذرخون و پلاسمای بهبودیافتگان کووید۱۹ است.

سطح ذخایر خون در کشور قابل قبول است

وی از بهبود سطح ذخایر و افزایش اهدای خون نیز خبر داد و گفت: هم اکنون ۱۳ تا ۱۵ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته کاهش آمار اهدای خون داریم.ذخایر خون ایران در اوج شیوع کرونا و در هفته سوم اسفند ۳۵ درصد افت پیدا کرد.

عشقی ذخایر فعلی خون را قابل قبول و ۶ روز برشمرد و یادآور شد: نیاز استان‌ها در قالب شبکه خون رسانی تامین می‌شود تا اگر سطح ذخایر در استانی با هر وضعیتی از شیوع کرونا کاهش یافت، از دیگر استانها به آنها خون ارسال شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با تاکید بر اینکه در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت اهدای خون کاهش چشمگیر تری داشت، افزود: مصرف خون نیز کاهش یافته بود؛ چرا که جراحی‌های غیر اورژانسی انجام نمی‌شد و تمرکز مجموعه درمان روی ویروس کرونا بود. از اوایل ماه رمضان جراحی‌ها از سر گرفته شد و مصرف خون افزایش یافت و ذخایر خون افت بیشتری نشان داد.

انتقال خون سازمانی فنی تخصصی و فرهنگی اجتماعی است

وی گفت: سازمان انتقال خون مجموعه‌ای فنی تخصصی و فرهنگی اجتماعی است و اعتماد دارم که بازوی فرهنگی اجتماعی آن باید تقویت شود و ارتباط رسانه‌ها و روابط عمومی‌ها افزایش یابد .

عشقی با بیان اینکه روابط عمومی سازمان انتقال خون در ایام شیوع کرونا فعالیت بسیاری را انجام داده است و حضور در برنامه‌های تلویزیونی نتیجه تعامل روابط عمومی و رسانه است، گفت : مردم باید آگاه شوند که خون مورد نیاز فقط از رگ ایرانیان تامین می‌شود و امکان دریافت خون از خارج و ارسال خون به بیرون از مرزهای کشور حتی در بدترین شرایط ممکن نیست.

 مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: این پیام باید به مردم منتقل شود که هموطنان باید اهدای خون را مسئولیتی اجتماعی تلقی کنند.

 استانداردهای سازمان در ایام شیوع کرونا حفظ شده است

مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه تالاسمی‌های ۲۰ درصد ذخایر خون کشور را مصرف می‌کنند، تصریح کرد: سازمان انتقال خون در تلاش است تا با کیفیت ترین فراورده‌ها را تولید و در اختیار مصرف کنندگان مستمر خون قرار دهد.

عشقی تاکید کرد: بسیاری از کشورها برای جلوگیری از کاهش ذخایر خون استانداردهای اهدای خون را تغییر دادند تا امکان اهدای خون افراد بیشتری فراهم شود و این در حالی است که در ایران هیچ استانداری تنزل نیافته است و کیفیت همچنان بر کمیت اولویت دارد.

وی تلاش کارکنان سازمان انتقال خون را تحسین برانگیز عنوان کرد و گفت: کارکنان این سازمان بدون سر و صدا و به دور از هیاهوی تبلیغاتی خون مورد نیاز بیماران را در این ماه‌های دشوار تامین کرده‌اند.

باورهای غلط مانع از اهدای خون نشود/نوبت دهی اینترنتی فعال است

عشقی به باور غلطی اشاره کرد که موجب کاهش اهدای خون شده است و گفت: برخی فکر می‌کنند اگر در این روزها خون اهدا کنند به کرونا مبتلا می شوند؛ در صورتی که این باور نادرست است. مراکز انتقال خون با مراکز درمانی تفاوت بسیاری دارد و میزبان سالم ترین افراد جامعه است.

وی به اهمیت سامانه نوبت دهی اینترنتی اهدای خون نیز اشاره کرد و گفت: همانگونه که مردم برای دریافت بسیاری از خدمات غیر حضوری اقدام می‌کنند، می‌توانند نوبت اهدای خون را نیز رزرو کنند و در ساعات دلخواه به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

اهداکنندگان مستمر بهترین بازرس

مدیرعامل سازمان انتقال خون به اجرای طرح اهداکنندگان ناظر اشاره کرد و اظهار داشت: با هدف نظارت بر اجرای مقررات در مراکز اهدای خون از اهداکنندگان مستمر خواسته شد که به عنوان ناظر در مراکز اهدای خون حضور پیدا کنند.

وی گفت: در هر استان سه نفر از اهداکنندگان مستمر به عنوان بازرس نحوه میزبانی مراکز از عموم اهداکنندگان را به ستاد مرکزی گزارش می‌کنند.

عشقی تاکید کرد این طرح دستاوردهای خوبی داشته است و با خواست سازمان جهانی بهداشت به آنان نیز توضیح داده شده است.چنانچه مردم از نحوه میزبانی خود در هریک از مراکز اهدای خون شکایت یا انتقادی دارند، می‌توانند به سامانه شکایات سازمان به آدرس bazresi.ibto.irمراجعه کنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن بررسی شود.

وی جلب رضایت اهداکنندگان خون را یکی از وظایف اصلی سازمان انتقال خون برشمرد و گفت شعار ما تکریم اهداکنندگان بوده و خواهد بود.

پلاسما درمانی همچنان موفق و در دستور کار

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: در ماه‌های اخیر در ایران و دیگر کشورها کارآزمایی‌های بالینی بسیاری با موضوع پلاسما درمانی بیماری کووید-۱۹ انجام و نتایج آنها منتشر شده است.کارآزمایی بالینی به این معناست که گروهی از بیماران دارویی را دریافت کنند و گروه دیگری با همین شرایط آن دارو را مصرف نکنند تا بتوان مقایسه‌ای قابل استناد انجام داد.

 عشقی در خصوص نتایج کارآزمایی بالینی پلاسما درمانی در ایران، گفت: این نتایج کاملا امیدوار کننده است. پلاسما درمانی در فاز اول بیماری یعنی زمانی که ویروس در حال تکثیر در بدن است، موثرتر است.

وی ادامه داد: در فاز حاد بیماری آثار پلاسما درمانی کمتر است اما طبق بررسی‌های به عمل آمده در ۱۱ بیمارستان کشور مشخص شده است که این روش درمانی حتی در بیماران بسیار بدحال نیز موثر است. در آمریکا ۳۰۰۰ مرکز در حال پلاسما درمانی هستند و ایتالیا، کانادا، استرالیا و کره جنوبی نیز در حال اقدام است، درمان موثر است

۴۳۰۰ واحد پلاسمای کووید۱۹ از بهبودیافتگان دریافت شده است

عشقی گفت: پویش شکرانه سلامت با هدف دریافت پلاسمای بهبود یافتگان کووید ۱۹ از اول اردیبهشت ماه که تعداد بهبود یافتگان افزایش داشته است، آغاز شد. بهبودیافتگان کووید۱۹ این باور نادرست که اهدای پلاسما آنتی باید خون آنان را کاهش می‌دهد فراموش کنند و نگران امکان ابتلای مجدد به کرونا به دلیل اهدای پلاسما نباشند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور از حضور ۵۴۰۰ داوطلب اهدای پلاسما در مراکز اهدای پلاسما در ۲۴ استان کشور خبر داد و گفت: از این تعداد ۴۳۰۰ نفر موفق به اهدای پلاسمای خود شده‌اند. پیش بینی می‌شود پایان سال ۱۰-۱۵ هزار واحد پلاسما توسط بهبود یافتگان از کرونا اهدا شود.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1419605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =