روزنامه آمریکایی ابعاد تازه‌ای از جنایات بن سلمان علیه مخالفان را فاش کرد

ایسنا نوشت: ترور جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی توسط عربستان در دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی صورت گرفت.

خاشقچی، یکی از روزنامه‌نگاران روزنامه واشنگتن پست که در آن زمان در تبعید زندگی می‌کرد برای کارهای ازدواجش به کنسول‌گری عربستان در استانبول رفت. همان‌طور که توسط اگنس کالامارد، نماینده سازمان ملل ثبت شده، تیمی از آدمکش‌های حرفه‌ای سعودی با ابزار پزشکی قانونی از جمله اره استخوان‌بر وارد کنسول‌گری شدند. قتل خاشقچی پس از تلاش‌های قبلی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان برای فریب دادن این روزنامه‌نگار به منظور بازگرداندن او به ریاض و ساکت کردن او صورت گرفت.

 روزنامه واشنگتن پست در گزارشی می‌نویسد: پرونده خاشقچی یکی از پرونده‌های نیرنگ و قتل با معافیت از مجازات است. جسد خاشقچی هرگز پیدا نشد. اکنون فصل سرد جدیدی از بدعهدی و پیمان‌شکنی عربستان فرا رسیده که بار دیگر به ما یادآور می‌شود که پادشاهی عربستان توسط یک حاکم مستبد ظالم رهبری می‌شود.

هنگامی که خاشقچی ناپدید شد، پادشاهی عربستان گفت که این روزنامه‌نگار اوراق مربوط به ازدواج را از کنسول‌گری درخواست کرده و "پس از دریافت فورا آنجا را ترک کرده است". در تاریخ هفت اکتبر، یکی از مقامات سعودی به گزارشات مبنی بر اینکه خاشقچی در کنسول‌گری به قتل رسیده پاسخ داد و قویا این "اتهامات بی‌پایه و اساس" را رد کرد. در تاریخ هشت اکتبر، سفیر عربستان در آمریکا گفت که گزارشات دال بر بازداشت یا قتل خاشقچی "کاملا نادرست و بی‌پایه و اساس" هستند. در تاریخ ۱۵ اکتبر، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت که به ولیعهد عربستان صحبت کرده و او انکار محض کرده است.

با این حال، شکایتی که روز پنجشنبه تنظیم شده مدعی است که درست همان روزی که ولیعهد عربستان "انکار محض" کرد، تیم دوم آدمکش‌های سعودی به کانادا سفر کردند. این بار، هدف سعد الجبری، یکی از مقامات اطلاعاتی ارشد سابق سعودی بود که در گذشته با مقامات آمریکایی در زمینه مقابله با تروریسم همکاری نزدیکی داشت.

ظاهرا ولیعهد عربستان قصد داشت او را نیز ساکت کند. این شکایت که توسط الجبری تنظیم شده، شامل ادعاهای ثابت نشده است اما خطوط موازی ترسناکی با ترور خاشقچی دارد. براساس این شکایت، آدمکش‌های سعودی که به تورنتو سفر کرده بودند به "جوخه ببر" که "گروه مزدوران شخصی" محمد بن سلمان است، تعلق داشتند.

آنها دو کیف از وسایل پزشکی قانونی داشتند و این گروه شامل مربی بود که در اسناد و مدارک کیفری به عنوان جلادی که خاشقچی را تکه تکه کرده بود، ثبت شده بود. افسران کانادایی در بخش کنترل مرزی از اعضای این گروه که با ویزاهای توریستی سفر می‌کنند، پرسیده بودند که آیا یکدیگر را می‌شناسند یا خیر. آنها دروغ گفتند و به این سوال پاسخ منفی دادند. در بازبینی مجدد، عکسی از آنها کشف شد که در کنار یکدیگر بودند و همین امر سبب شد تا توطئه آنها نقش بر آب شود.

در ثانیه‌های آخر عمرش، قاتلان خاشقچی به او گفتند که "دستوری از اینترپل وجود دارد. اینترپل خواسته تا تو برگردی". الجبری در شکایتش ادعا می‌کند که ولیعهد عربستان در تاریخ ۱۰ سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی در پیامی در واتس‌اپ او را تهدید کرده و گفته بود که اگر او به خواست خودش به ریاض بازنگردد، یک تعقیب و پیگرد جهانی بر مبنای اتهامات جعلی فساد توسط پلیس اینترپل علیه او به راه می‌اندازد. محمد بن سلمان تلاش کرد تا این تهدید را خوب جلوه دهد اما خوشبختانه پلیس اینترپل در سال ۲۰۱۸ میلادی اسناد ارائه شده را به عنوان "اقدامی با انگیزه سیاسی" رد کرد.    

اگر این اتهامات جدید ثابت شوند، این نتیجه را تقویت می‌کند که پادشاهی عربستان توسط ولیعهدی که جوخه‌های مرگ را فرماندهی می‌کند و به فرار از پاسخگویی به خاطر قتل ادامه می‌دهد، رهبری می‌شود.

311312

کد خبر 1419964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • FR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
    0 0
    گر این اتهامات جدید ثابت شوند، این نتیجه را تقویت می‌کند که پادشاهی عربستان نویسنده کوری یمن رو نمیبینی احمق