دلیل سفر الکاظمی به آمریکا از زبان مشاور ترامپ

ایسنا نوشت:مشاور دونالد ترامپ از مهم‌ترین پرونده‌هایی که نخست‌وزیر عراق در سفر به آمریکا آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهد داد، پرده برداشت.

گابریل سوما، مشاور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در گفتگو با شفق‌نیوز گفت: مأموریت اصلی سفر مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق به واشنگتن تقویت روابط دوجانبه در تمام زمینه‌های امنیت، اقتصاد، انرژی و مقابله با کرونا است.

در این سفر درباره اعتراضات عراق نیز گفتگو خواهد شد.

وی افزود: در دیدار الکاظمی و ترامپ درباره موضوع ربایش و ترورها در عراق از جمله ترور هشام الهاشمی، کارشناس امنیتی بحث و گفتگو خواهد شد.

در این دیدار همچنین درباره کاهش قیمت نفت و تأثیر آن بر اقتصاد عراق بحث خواهد شد به ویژه اینکه دولت عراق در وضعیت وخیمی به سر می‌برد و نمی‌تواند حقوق کارمندان را به صورت مستمر پرداخت کند.

سوما گفت: ترامپ با الکاظمی درباره مسئولیت حفاظت از امنیت سفارت آمریکا که در دوره اخیر در معرض موشک‌هایی قرار گرفته گفتگو خواهد کرد. ارتش عراق قادر به حفاظت از ساختمان سفارت و کارمندان و پایگاه‌های نظامی نیست.

وی تأکید کرد: آمریکا مجبور شده سامانه پاتریوت را برای حفاظت از سفارت و کارمندان در برابر حملات به کار گیرد. واشنگتن به حاکمیت و قانون اساسی عراق احترام می‌گذارد و "نیازی به نفت عراق ندارد."

مشاور ترامپ گفت: خارج کردن نیروهای آمریکایی از خاک عراق مطرح نیست اما کاهش تعداد نیروها برحسب توافق‌نامه‌ها و فعالیت مشترک میان دولت‌های دو کشور خواهد بود.

همچنین به گفته صوما موضوع ایران یکی از محورهای مذاکرات ترامپ و الکاظمی است.

دفتر اطلاع‌رسانی الکاظمی نیز شنبه پرونده‌هایی را که وی در دیدار با ترامپ بررسی خواهد کرد، اعلام کرد.

در بیانیه این دفتر آمده است: الکاظمی طی چند روز آینده سفر خود را به آمریکا آغاز خواهد کرد و بیستم ماه میلادی با ترامپ دیدار می‌کند.

در این بیانیه آمده است: در دیدار الکاظمی با ترامپ پرونده روابط دوجانبه و مسائل مشترک و همکاری در زمینه‌های امنیت، انرژی، بهداشت، اقتصاد و سرمایه‌گذاری و مقابله با کرونا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

312 311

کد خبر 1419981

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =