از توصیه معنادار سخنگوی شورای نگهبان به داوطلبان انتخابات ۱۴۰۰ تا ایده آیت الله جنتی برای نظارت بر نمایندگان

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان هر ۴ سال یکبار نظارت خود بر نمایندگان را اعمال می‌کند؛ بهتر است نظارت‌ها در طول ۴ سال باشد. 

به گزارش خبرآنلاین، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز(دوشنبه) در نشست خبری، ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و روز خبرنگار و گرامی داشت یاد و خاطره خبرنگارانی همچون مرحوم مردوخی، عبدالمحمدی و روح الله رجایی، به بیان نظرات شورای نگهبان درباره مصوبات مجلس و دولت پرداخت و گفت: جلسات شورای نگهبان هر هفته به طور مستمر برگزار می‌شود که البته به دلیل شیوع بیماری کرونا، برخی از جلسات به صورت مجازی برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: نمایندگان مجلس نظری دارند مبنی بر اینکه با توجه به اینکه مجلس سازوکار نظارت مستمر بر انتخابات شوراهای شهر و روستا را ندارد آن را به شورای نگهبان واگذار کنند.

سخنگوی شورای نگهبان متذکر شد: پیش از این هم مجالس قبل طرح هایی را به شورای نگهبان ارسال کردند که با ایراد شورای نگهبان مواجه شد و منتظریم که مجلس طرح خود را ارسال کند اما اگر مانند طرح های قبل باشد شورای نگهبان ایراد می‌گیرد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایسنا، مهر، ایرنا و ایلنا بخوانید؛

*{ درباره نظارت بر رفتار نمایندگان نیز}: نظارت یک امر عقلانی است و در قانون اساسی آمده است و در سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری هم به آن تصریح شده است و مجلس هم پیگیر است.

* در گذشته هم قانونی برای تشکیل هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان تدوین شد که کارآیی لازم را نداشته است و پیشنهاد می‌شود که مکانیزم بهتری برای نظارت بر آنها وجود داشته باشد. شورای نگهبان علاوه بر اینکه هر چهار سال یکبار نظارت بر رفتار نمایندگان دارد، بهتر است که در طول چهار هم بر رفتار نمایندگان نظارت شود.

*{ درباره طرح مالیات بر مبنای خالی}: مجلس یازدهم همت کرده است و در حوزه معیشت قوانین را به تصویب رسانده است اما ملاک ما برای ارزیابی طرح‌ها و لوایح مجلس مطابقت آن با شرع مقدس اسلام و قانون اساسی است.

مصوبه مالیات بر ارزش افزوده مبهم است

* مصوبه مجلس درباره مالیات بر ارزش افزوده، ابهامات و ایراداتی دارد و شورای نگهبان این موارد را ایراد گرفته است و بررسی‌ها تا پایان وقت اداری امروز ادامه دارد و نتیجه نهایی به مجلس اعلام می شود.

* ایرادات متعدد به اساسنامه فدراسیون ورزش های آماتوری نیز وارد شد، یک ایراد این است که در این اساسنامه به منشور المپیک اشاره شده است اما معلوم نیست که این منشور مصوب کجاست و چه محتوایی دارد. فقهای شورای نگهبان اعتقاد دارند که منشور و مفاد منشور برای ما ارسال شود. در این اساسنامه بحث منشور المپیک و قوانین مقررات داخلی است که هم عرض هم ذکر شده و در صورت تعارض، مشخص نیست که کدام باید مد نظر قرار گیرد. همچنین در این اساسنامه زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی ذکر شده که مغایر با اصل ۱۵ قانون اساسی است.

*{ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درباره طرح گشایش اقتصادی، دولت با شورای نگهبان مشورت کرده است؟}: خیر- لزومی هم ندارد که دولت در مباحث اقتصادی با ما مشورتی داشته باشد و صرفا اگر قانونی تصویب شود ما ورود می کنیم.

 تحول خاصی درباره برگزاری انتخابات الکترونیک رخ نداده است

*{ درباره احتمال برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی}: هنوز اتفاق خاصی برای الکترونیکی شدن انتخابات نیفتاده است که با توجه به شیوع ویروس کرونا ضرورت آن بیشتر از گذشته است.

* وزارت کشور زحمات زیادی برای الکترونیکی شدن انتخابات انجام داده و جلسات متعددی با کارشناسان شورای نگهبان داشتند اما سلامت انتخابات و صیانت از رای مردم برای ما مهم است. چه انتخابات الکترونیکی باشد و چه انتخابات سنتی باشد، باید نگاهمان به پاسداری و صیانت از رای مردم باشد.

*{ درباره تحزب}:  وجود احزاب می‌تواند در توسعه بحث های انتخاباتی موثر باشد و منجر به حل مشکلاتی شود که در نظام انتخاباتی ما وجود دارد. الزاماً بحث احزاب با تصویب قانون حل نمی‌شود و نیازمند ارتقای مباحث حزبی در کشور هستیم و همه دستگاه‌ها باید اراده جدی برای حل این مشکلات و ارتقاء فرهنگ سیاسی و حزبی داشته باشند.

مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

*{ درباره زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس}: ستاد مبارزه با کرونا گفته که انتخابات دوره دوم مجلس با رعایت پروتکل های بهداشتی قابل اجراست و ظاهرا مخالفتی برای برگزاری انتخابات نیست و ستاد ملی کرونا هم مخالفتی نکرده است. فقط ممکن است تبلیغات انتخاباتی متفاوت شود تا تجمع ایجاد نشود.

توصیه انتخاباتی به داوطلبان انتخابات ۱۴۰۰

*{ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بررسی انتخابات ریاست جمهوری  ۱۴۰۰ را آغاز کرده اید}: شورای نگهبان هنوز ورود و اقدام در این زمینه نکرده است. البته توصیه می شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت آنها تایید نشده است، در این دوره انتخابات شرکت نکنند.

*{ درباره نظارت شورای نگهبان بر انتخابات شوراهای شهر و روستا}: برخی دوستان و نمایندگان دردوره های مختلف این اصرار را  داشته و دارند که شورای نگهبان این انتخابات ها را هم نظارت کند. باید ببینیم قانون در این باره چه چیزی را مقرر می کند که ما در آن راستا عمل خواهیم کرد.

حرف علی مطهری خنده دار است

*{ در واکنش به اظهارات «علی مطهری» مبنی بر اینکه نظرات پژوهشکده شورای نگهبان حریت مجلس را گرفته است }: پژوهشکده شورای نگهبان یک پژوهشکده علمی است و استقلال قوای سه گانه را مخدوش نکرده است و این حرف خنده دار است.

*{در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه فردی در یک دوره انتخابات تایید صلاحیت و در دوره دیگری ردصلاحیت می شود،}: درباره صلاحیت افراد در شورای نگهبان رای گیری می شود؛ یک دوره شاید تشخیص دهند که فردی رجل سیاسی است و در دوره دیگری شاید این تشخیص را ندهند.

*{ درباره اظهارنظر آیت‌الله جنتی درباره ضرورت نظارت دائمی شورای نگهبان بر نمایندگان مجلس}: بیانات آیت‌الله جنتی ناظر به قانون اساسی و سیاست‌های کلی و لزوم اعمال یک نظارت موثر و واقعی نسبت به نمایندگان بود، در بین چهار سال مکانیزم‌های مختلفی ممکن است به وجود بیاید هیات نظارت بر عملکرد نمایندگان می‌تواند موثرتر و کارآمدتر باشد و قوانینی که مورد بحث می‌شود جنبه پیشگیرانه‌اش بیشتر باشد.

 *{ در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به نزدیکی به محرم و اینکه گویا آمار کرونا را وزارت بهداشت دقیق اعلام نمی‌کند آیا  شورای نگهبان می‌تواند ورود کند}: شورای نگهبان مسئولیتی ندارد تا مصوبه‌ای ارسال نشود. همه ما تابع مراجع رسمی کشور هستیم و  اینکه در هر زمینه‌ای تردید کنیم سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و آمار را مراجع رسمی اعلام می‌کنند و هر چه اعلام می‌کنند موجه است، مگر خلاف آن ثابت شود.

ادامه دارد...

۲۷۲۱۵

کد خبر 1419993

برچسب‌ها