نرخ تورم کشورهای اسکاندیناوی چقدر است؟/ نگرانی در دانمارک بخاطر افزایش نرخ تورم به نیم درصد

ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکسنوشت: نرخ تورم نروژ در ۱۲ ماه منتهی به ژوییه به ۱.۳ درصد کاهش یافت. این نرخ تورم که ۰.۱ درصد بیشتر از پیش بینی‌های قبلی و ۰.۱ درصد کمتر از ماه قبل بوده است، بیش از همه تحت تأثیر کاهش تورم بخش آب و برق قرار گرفته است که تورم آن از منفی ۳.۹ درصد در ماه قبل به منفی ۳.۹ درصد کاهش پیدا کرده است. در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم مواد غذایی و نوشیدنی با ۰.۸ درصد کاهش به ۲.۲ درصد و بخش فرهنگ و آموزش از ۳.۳ درصد به ۳.۴ درصد رسیده است.

هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی‌گیرد، در ماه ژوییه با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به دو درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم نروژ در بازه زمانی ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۵۷ درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۵۱ با ۱۸.۹ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ژانویه ۲۰۰۴ با منفی ۱.۸ درصد بوده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور اروپای شمالی یعنی دانمارک نیز روند افزایشی به خود گرفته و تورم سالانه این کشور تا پایان ماه ژوییه با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۰.۵ درصد رسیده است.

این نرخ تورم که بالاترین نرخ تورمی دانمارک در سه ماه اخیر محسوب می‌شود بیش از همه تحت تأثیر افزایش نرخ تورم بخش لباس قرار گرفته است که تورم آن  به ۱.۷ درصد در ماه جاری افزایش پیدا کرده است. نرخ تورم در بخش رستوران و هتلداری از منفی دو درصد به منفی ۰.۴ درصد رسیده است. در بخش حمل و نقل و لوزام منزل نیز نرخ تورم و به ترتیب معادل منفی ۱.۲ درصد و منفی ۰.۳ درصد بوده است.

نرخ تورم ماهانه در دانمارک نیز با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل همراه شده و به ۰.۴ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم دانمارک در بازه زمانی ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۹معادل ۲.۸۶ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۸۱با ۱۳ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ژانویه ۲۰۱۵ با منفی ۰.۱ درصد بوده است.

17302

کد خبر 1420265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =