۸۵ نفر
۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۷
پیام واشنگتن به تهران چه بود؟

برایان هوک که روز پنج شنبه به شکلی ناگهانی از سمت خود به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران استعفا کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، صابر گل‌عنبری پژوهشگر جهان عرب در وب سایت عربی 21 با عنوان «درباره استعفای نماینده آمریکا در امور ایران» نوشت: 

از سرسخت ترین حامیان راهبرد فشار حداکثری آمریکا علیه ایران بود و به موضع گیری های افراطی و بیان سخنان تند در چارچوب این راهبرد معروف بود. او به پایتخت های بسیاری در جهان سفر کرد تا حمایت آنها را از سیاست واشنگتن برضد تهران جلب کند.

هنوز معلوم نیست برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران با انگیزه شخصی و آن گونه که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا می گوید، برای بازگشت به بخش خصوصی استعفا کرده یا این که عملا از سمتش برکنار شده است. کناره گیری هوک چه استعفا باشد چه برکناری، در شرایطی بسیار حساس یعنی سه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صورت گرفت و به همین علت نگاه ها را به خود جلب کرد.

برایان هوک حساس بودن زمان کنونی را درک می کند به همین علت به دشواری می توان پذیرفت استعفا کرده است تا به فعالیت در بخش خصوصی یعنی حرفه وکالت بازگردد. حتی اگر چنین هدفی داشت، می توانست این کار را تا پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تعویق اندازد تا استعفای او طبیعی جلوه کند.

یک علت احتمالی استعفای هوک این است که او پیش بینی می کند دونالد ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری شکست خواهد خورد و با توجه به این که راهبرد او علیه ایران نتوانست این کشور را مجبور به نشستن پشت میز مذاکره و دستیابی به توافق فراگیر به جای توافق هسته ای طبق شروط آمریکا کند، هوک تلاش می کند بر باخت ترامپ در انتخابات پیشدستی کند تا مسئول شکست در تحقق اهداف راهبرد فشار حداکثری شناخته نشود.

احتمال دیگر استعفای برایان هوک که روزنامه واشنگتن پست به آن اشاره کرد این است که سران کاخ سفید برایان هوک را برکنار کرده اند تا او را مسئول شکست راهبرد آمریکا برای تحقق اهدافش معرفی کنند چرا که سیاست آمریکا در برابر ایران موجب شد تهران تعهدات هسته ای خود را کنار بگذارد و محدودیت های برجام را زیرپا بگذارد.

سومین احتمال این است که ترامپ به دنبال تشدید تنش با تهران و انتقال به مرحله جدیدی از راهبرد فشار حداکثری است که ممکن است ماهیت امنیتی به خود بگیرد. آنچه این احتمال را تقویت می کند هویت کسی است که جایگزین هوک به عنوان مسئول میز ایران شده است. الیوت آبرامز مهندس جنگ عراق در سال 2003 بود و اکنون نماینده آمریکا در امور ونزوئلا است.


الیوت آبرامز از تندروهای جمهوری خواه و در برابر ایران تندروتر از هوک است و به نظر می رسد انتخاب او برای این سمت ریشه در پیشینه سیاسی او و نقش او در مهندسی جنگ عراق دارد. البته انتصاب آبرامز ضرورتا به این معنا نیست که هدف حاکمیت آمریکا تکرار ماجرای عراق در ایران است زیرا چنین گزینه ای دست کم در شرایط کنونی بعید است، بلکه هدف، ارسال پیامی معنادار و آغاز دوره جدیدی از تشدید تنش هاست ولی این تنش ها نیز کنترل شده خواهد بود و کار به درگیری نمی کشد.

یکی از اقدامات احتمالی آمریکا برای تشدید فشار بر ایران، فعال کردن ساز و کار حل اختلاف در برجام در صورت شکست تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است. به این ترتیب همه تحریم های بین المللی به طور خودکار علیه ایران باز می گردد. ایران که پیام برکناری هوک و انتصاب آبرامز را درک کرده است به سرعت واکنش نشان داد و اعلام کرد استعفای هوک موجب تغییر قواعد بازی نخواهد شد.

خلاصه این که کنار رفتن هوک هیچ پیام مثبتی با خود ندارد بلکه برعکس، انتخاب آبرامز به جای او امکان هرگونه گشایش دیپلماتیک را در شرایط کنونی از طریق مذاکره در ماه های باقیمانده تا انتخابات آمریکا از بین می برد و می تواند زمینه ساز تحولات داغ در سه ماه باقیمانده با انگیزه های انتخاباتی شود.

310 310

کد خبر 1420317

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • عسگر موذن US ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
  0 0
  سلام به نظرم این بوز دل بود که دستور به شهادت رساندن سردارسلیمانی داده وحال چون مقام معظم رهبری فرمودند انتقام خواهیم گرفت از ترس که کشته شود استعفا داده که من نقش نداشتم
 • احسان IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
  0 0
  واشنگتن داره امتیاز میده به دولت روحانی که بتواند در انتخابات آینده رای بیاره کور خوندید دستنشاندان امریکا واسراییل
 • ابراهیم IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
  0 0
  این هم مثل هوک ....نتیجه نمی گیرد
 • کتی IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
  0 0
  لعنت به این سیاستمداران کثیف آمریکا که دیگه دست از سر خاورمیانه بر نمیدارند
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
  0 0
  یکی از یکی وحشی تر
 • کدخدا KW ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  0 0
  حالا کجاش دیدین کم کم سر همشون به سنگ خواهد خورد با کشتن حاج قاسم دنیا متحول خواهد شد واین خداست که تمام ابهت وقدرت تو خالی جهان خوران را مسخر دست مسلمانان خواهد کرد این وعده خداست وان تنصرالله ینصرکم ویثبت اقدامکم علی القوم الکافرین
 • تارا IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  0 0
  خدا لعنت کنه ترامپ و پمپئو و برایان هوک و مارک استر و..‌ خدا دولت آمریکا رو لعنت کنه الهی روزی بیاد ک فدرال آمریکا از هم بپاشه و ب پنجاه کشور مستقل نقسیم بشه. الهی آمین
 • MR.N IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  0 0
  یاد یه شعاری افتادم که میگه؛ ما میگیم خر نمیخوایم پالون خر عوض میشه!!
 • علی IR ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
  0 0
  سلام و مکروا مکر الله والله خیروا"ماکرین