فعالیت‌های علمی و فرهنگی در کاهش آسیب‌های اجتماعی تأثیرگذار است

سرپرست فرمانداری شهرستان گرمسار گفت: فعالیت‌های علمی و فرهنگی می‌تواند نقش بسزایی در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین  استان سمنان، انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان گرمسار با حضور سعید متقی، سرپرست فرمانداری و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان گرمسار؛ حسین شاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی شهرستان گرمسار؛ سعید دهقانلو، معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛ حسن نورمحمدی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گرمسار و دیگر اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان به‌منظور پیگیری مشکلات کتابخانه‌های عمومی این شهرستان و برنامه‌ریزی جهت برگزاری برنامه‌های فرهنگی در فضای مجازی توسط کتابداران برگزار شد.
سعید متقی سرپرست فرمانداری و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان گرمسار نیز در این نشست ضمن بیان اینکه پیگیری مباحث فرهنگی و اخلاقی بایستی در اولویت کاری باشد بیان داشت: با بهره‌گیری از ابزارهای مختلف از طریق تبلیغات محیطی با رویکرد کتاب و کتاب‌خوانی می‌توان بداخلاقی‌ها را از سطح جامعه زدود.
 وی با اشاره به این مطلب که متأسفانه به دلایل مختلف ازجمله بیماری کرونا سبک زندگی مردم تغییریافته است عنوان کرد: قطعاً با فعالیت‌های علمی و فرهنگی می‌توان بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را کاهش داد و در حوزه سیاسی و اجتماعی نیز توفیقاتی را به دست آورد.
 سرپرست فرمانداری شهرستان گرمسار با تأکید بر اینکه بایستی از ظرفیت‌های شهرستان برای توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی استفاده شود اظهار داشت: با همکاری و هم‌اندیشی اساتید اهل‌فن، نخبگان فرهنگی، نویسندگان و ناشران این شهرستان می‌توان نشست کاربردی را در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی برگزار کرد تا راهکارهایی برای ترویج فرهنگ مطالعه ارائه شود.
 متقی نقش آموزش و پرورش را ترویج فرهنگ مطالعه مهم دانست.
 در ادامه حسین شاکری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان ضمن قدردانی از خیرین در حوزه توسعه فرهنگ کتاب وکتابخوانی این استان گفت: با توجه به شرایط فعلی حاکم برکشور ازلحاظ مشکلات اقتصادی و بیماری کرونا مانند سنوات گذشته نیازمند حمایت خیرین در این حوزه هستیم.
 وی افزود: ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز برای ارائه خدمات کتابخانه‌ای به‌روز در شکل یک کتابخانه مجهز استاندارد درشأن مردم این شهرستان، پیگیری برخی از نیازهای موجود کتابخانه‌ها در جهت پویا وزنده نگه‌داشتن این مکان‌های فرهنگی توسط خیرین می‌تواند موجب تقویت حوزه کتاب و کتاب‌خوانی شود.
حسن نورمحمدی رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گرمسار نیز با اشاره به این مطلب که پنج باب کتابخانه نهادی بعلاوه یک باب کتابخانه مشارکتی در این شهرستان وجود دارد افزود: ۱۰۸ هزارو ۸۲۰ نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان وجود دارد وبه چهار هزارو ۵۳۰ نفر از اعضای کتابخانه‌های عمومی این شهرستان خدمات کتابخانه‌ای ارائه می‌شود.
 وی از فعالیت‌های متنوع فرهنگی کتابداران در طول سال خبر داد و گفت: در شرایط فعلی برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا این فعالیت‌ها توسط کتابداران در فضای مجازی برگزار می‌شود.
 وی معرفی کتاب، ارائه خلاصه کتاب، قصه‌خوانی، معرفی نویسندگان شاخص و ارائه برخی دوره‌های آموزشی شامل: آموزش کاردستی در خانه، فرزند پروری، آموزش روخوانی قرآن و خوشنویسی و نقاشی را ازجمله فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌ها دانست.
نورمحمدی با تأکید بر اینکه برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در کتابخانه‌ها تدابیری اندیشیده شده است افزود: ضدعفونی کردن کتابخانه‌ها، نصب حائل مخصوص بین میز و مراجعین، تأمین ماسک، شیلد و مواد ضدعفونی دست برای کتابداران و قرنطینه کردن کتاب‌ها برگشتی به مدت یک هفته ازجمله اقدامات بوده است.
 شایان‌ذکر است: در این نشست به‌پاس همکاری شهرداری گرمسار با اداره کتابخانه‌های عمومی این شهرستان از سوی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان لوح سپاس و قدردانی به یاسر عربی شهردار گرمسار اهدا ء شد.

48

کد خبر 1420524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =