توصیه‌های ضدکرونایی برای داوطلبان کنکور

ایرنا نوشت: داوطلبان کنکور امسال علاوه بر اضطراب‌های معمول، بار نگرانی ناشی از شیوع کرونا را نیز دارند، آنان و خانواده‌هایشان منتظر هستند تا هرچه زودتر موعد این آزمون سرنوشت ساز فرا برسد و فضای پرتنش روزهای قبل از این آزمون را که امسال با چاشنی کرونا آمیخته شده پشت سر گذاشته و بزرگ‌ترین ماراتن علمی کشور را با موفقیت به سرانجام برسانند.

کارشناسان بهداشتی این روزها به کنکوری ها توصیه می کنند که تا حد امکان با خودروی شخصی خود به محل برگزاری آزمون بروند، حتما فاصله اجتماعی را رعایت کنند، از تجمعات بپرهیزند و وسایل ضدعفونی کننده، دستکش، چند ماسک و وسایل حفاظت شخصی خود را همراه داشته باشند و وسایل خود را در اختیار دیگر داوطلبان قرار ندهند.

آنها به خانواده های این داوطلبان نیز هشدار می دهند تجمع در اطراف حوزه امتحانی می‌تواند خطرآفرین باشد و موجبات شیوع بیشتر بیماری را فراهم می کند.

مهدی کمری کارشناس بهداشت معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این زمینه در گفت و گویی با پایگاه اطلاع رسانی این دانشگاه با یادآوری این که اولویت اول حوزه بهداشت در برگزاری کنکور، حفظ سلامت داوطلبان است، گفت: سرنوشت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی عده زیادی از جوانان کشور به آزمون های کنکور گره خورده بنابراین باید با اتخاذ راهکارهای موثر از سوی متولیان و داوطلبان مراقب باشیم تا سلامت نسل جوان در جریان این آزمون ها به خطر نیفتد.

وی درباره نحوه تردد و ورود به جلسه به داوطلبان کنکور ۹۹ توصیه کرد که تا جایی که ممکن است از خودرو شخصی خود استفاده کرده تا درگیر مسایل حمل و نقل عمومی نشوند.

کارشناس بهداشت معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به داوطلبان تاکید کرد: اگر چنانچه از وسایل حمل و نقل عمومی همانند اتوبوس، مترو یا تاکسی های اینترنتی استفاده می کنید حتما از ماسک و دستکش استفاده کرد و ژل ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید.

کمری به اهمیت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در حوزه‌های امتحانی توسط داوطلبان و عوامل اجرایی اشاره و خاطرنشان کرد: به صورت جدی از تجمعات بپرهیزید و فاصله حداقل یک متر و نیم را همواره با سایر داوطلبان و عوامل اجرایی رعایت کنید.  

وی همچنین به خانواده های داوطلبان توصیه کرد: یکی از نگرانی‌ها تجمع والدین اطراف حوزه‌های امتحانی است، تجمع والدین در اطراف حوزه امتحانی می‌تواند خطرآفرین باشد و این تجمع‌ها نه تنها هیچ سودی برای داوطلبان ندارد بلکه موجبات شیوع بیشتر بیماری را فراهم خواهد کرد.

کارشناس بهداشت معاونت امور بهداشتی دانشگاه در ادامه اهمیت استفاده از ماسک را یادآور شد و افزود: در طول ۳ تا ۴ ساعت آزمون داوطلبان باید از ماسک استفاده کنند و ماسک باید از نظر سایز نیز مناسب صورت فرد باشد.

کمری گفت: بهتر است داوطلبان چند عدد ماسک همراه خود داشته باشند تا در صورت مرطوب شدن یا خراب شدن ماسک، بتوانند آن را تعویض کنند.

وی به داوطلبان کنکور ۹۹ توصیه کرد که بهتر است چند کیسه پلاستیکی همراه خود داشته باشید تا در صورت تعویض ماسک آن را در کیسه بیندازید.

کارشناس بهداشت معاونت امور بهداشتی پرهیز از دست زدن به سرو صورت را مورد تاکید قرار داد و ادامه داد: داوطلبان حتما وسایل حفاظت شخصی خود را همراه داشته باشند.

وی ضمن یادآوری این موضوع که استفاده از تلفن همراه در جلسه امتحان ممنوع است گفت: از آنجایی که همراه آوردن کیف و تلفن همراه و سایر وسایل غیرضروری به داخل جلسه امتحان ممنوع است بنابراین داوطلبان تا حد ممکن از از آوردن تلفن همراه و کیف خودداری کنند چرا که در غیراین صورت مجبور هستند این وسایل به به قسمت امانات تحویل داده و با توجه به شیوع پاندمی ممکن است مشکلات بعدی را در پی داشته باشد.

پرهیز از به اشتراک گذاشتن  وسایل شخصی با سایر داوطلبان و ترک محل به محض اتمام آزمون از دیگر توصیه های این کارشناس بهداشت معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.

وی با بیان این که احراز هویت داوطلبان در بیشتر موارد توسط اثر انگشت انجام می شود، توضیح داد: به نظر می رسد بهتر است از روش دیگری برای احراز هویت داوطلبان استفاده شود ولی پیشنهاد می شود که حتما ماده ضدعفونی کننده یا پد الکلی همراه داشته باشند.

این کارشناس بهداشتی به داوطلبان تاکید کرد: وسایل شخصی خود را با سایرین به اشتراک نگذارید و پس از اتمام آزمون هر چه سریع تر محل آزمون را ترک کنید و به بحث و گفت و گو درباره نحوه طراحی سوالات با سایر داوطلبان و سایر موارد نپردازید.

همراه داشتن مواد غذایی بهصورت بسته بندی شده از دیگر توصیه های این کارشناس بهداشتی است.

۴۷۲۳۲
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1420972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =