رونمایی از پوستر مدافعان سلامت در جشنواره فیلم مقاومت

وزیر بهداشت و درمان در آیین رونمایی از پوستر بخش «مدافعان سلامت» در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «مقاومت»، گفت: «در دفاع‌ مقدس، هم خط مقدم مشخص بود و هم دشمن اما در جنگ با ویروس کرونا، با دشمنی مواجه هستیم که نه به درستی شناخته شده و نه مرز و خط‌مقدمی دارد، با این حال اما همان از خودگذشتگی‌ها کماکان وجود داشت و دارد.»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آیین رونمایی از پوستر بخش مدافعان سلامتِ شانزدهمین جشنواره بین‌المللی مقاومت، با حضور سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مهدی عظیمی میرآبادی، دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، سردار عبدالرضا آزادی، معاون فرهنگی سازمان بسیج مستضعفین و یاشار نادری، مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.

در این نشست، سعید نمکی با اشاره به لزوم انعکاس فداکاری‌های کادر درمان و بهداشتی کشور در مبارزه با ویروس کرونا، گفت: «روایت فتح، روایت عاشقی، دلدادگی و زیبایی است. آن چه با محوریت دفاع‌ مقدس توسط هنرمندانی مانند شهید آوینی به تصویر کشیده شد، صحنه‌های عاشورایی جبهه و روایت عاشقی و زیبایی بود. این جاودانگی حاصل نگاه هنرمندانه افرادی است که با دوربین در جاودانه کردن این صحنه‌های آسمانی سهیم بودند و توانستند این مجموعه را ثبت کنند.»

وزیر بهداشت، نگاه هنرمندانه و متعهدانه را یکی از ملزومات انعکاس جانفشانی‌های کادر درمان و بهداشتی دانست و ادامه داد: «هر دوربینی لیاقت حضور در این صحنه‌ها را ندارد. ثبت این لحظه‌ها چشم پاک می‌خواهد. همه آن صحنه‌ها روایت عظمت و رهایی از این کالبد خاکی بود. تصویرگری این صحنه‌های رهایی و دلدادگی کار هر کسی نیست و هر دلی این لیاقت را ندارد که این صحنه‌ها را برای نسل‌های آینده ثبت کند.»

مبارزه با دشمن ناشناخته

وی اضافه کرد: «موضوع کرونا، اتفاقی است که بعد از سال‌ها از دفاع‌ مقدس رخ داد و ناگهان موجی از گرفتاری را به وجود آورد. چینی‌ها در دی‌ماه اعلام کردند ویروس کرونا را کشف کرده‌اند اما در اواخر بهمن‌ماه طوفان کرونا در کشور شیوع پیدا کرد اما کادر درمانی و بهداشتی کشور، قبل از شیوع، سنگرهای مقابله با کرونا را ساخته و این در حالی بود که کشور درگیر ظالمانه‌ترین تحریم قرار داشت.»

نمکی با ناشناخته‌ خواندن ویروس کرونا، تصریح کرد: «در دفاع‌ مقدس، هم خط مقدم مشخص بود و هم دشمن اما در جنگ با ویروس کرونا، با دشمنی مواجه هستیم که نه به درستی شناخته شده و نه مرز و خط‌مقدمی دارد با این حال اما همان از خودگذشتگی‌ها کماکان وجود داشت. اگر در جبهه رزمندگان بطری آب خود را به دیگران می‌دادند، در روزهای اولیه شیوع بیماری نیز پزشکان و پرستاران سعی می‌کردند خود از ماسک کمتری استفاده کنند تا همکاران دیگرشان بتوانند تعداد ماسک بیشتری داشته باشند.»

وی ادامه داد: «حفظ و انعکاس صحنه‌های واقعی مبارزه با کرونا می‌تواند بهترین مستند برای آیندگان باشد البته به شرطی که با نگاه هنرمندانه و متعهدانه همراه باشد و این همان کاری است که سید شهیدان اهل قلم، مرتضی آوینی انجام داد. بنابراین نباید از مستند کردن صحنه‌های واقعی این رخداد بزرگ غافل شد خاصه این که چنین اپیدمی شاید هر ۱۵۰ سال یکبار اتفاق بی‌افتد، پس آیندگان باید بدانند که پدران و مادرانشان چگونه با روحیه مقاومت و اتحاد از این هجمه بزرگ سربلند بیرون آمدند.»

وزیر بهداشت تأکید کرد: «مستند کردن مقاومت در برابر کرونا و ایثار و فداکاری و بسیج عمومی برای مقابله با آن، در ذهن نسل‌های آینده غرورآفرین و جرأت‌آفرین است.»

روایت‌گرایی آوینی‌گونه مبارزه با کرونا

در ادامه، یاشار نادری، مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح نیز در سخنانی گفت: «مقاومت و مسأله مقاومت را امروز در ایثارگری‌هایی که در شبکه بهداشت و درمان رخ داده است، شاهد هستیم. از همین رو وظیفه خودمان ‌دانستیم در بخشی از جشنواره این موضوع را جانمایی کنیم.»

وی افزود: «با توجه به گزارش دبیر جشنواره، استقبال خوبی در داخل و خارج از جشنواره خاصه بخش مدافعان سلامت شده و امید است آثار آمده بتواند کمک حال عزیزان ما باشد و ما هم سهم کوچکی در مقابله با بیماری کرونا داشته باشیم.»

نادری تصریح کرد: «ریشه بنیاد به حضور قابل توجه شهید آوینی برمی‌گردد. ما میراث‌دار او هستیم و امروز به برکت حضور او، همان راه و روش در حال پیگیری است و امید است بتوانیم در روایت آوینی‌گونه مبارزه با کرونا سهم خود را ادا کنیم.»

تاب‌آوری کشور در برابر بحران‌ها

در این مراسم، همچنین کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط‎‌عمومی و اطلا‎ع رسانی وزارت بهداشت نیز با اشاره به ضرورت مستندسازی آوینی‌گونه رشادت‌های کادر درمان و بهداشتی کشور در مقابله با کرونا، گفت: «بعد از انقلاب‌اسلامی، کشور در برهه‌های مختلف اعم از جنگ‌ تحمیلی و تحریم با چالش‌های جدی مواجه شد که روحیه مقاومت و تاب‌آوری ملت سبب شد همه چالش‌ها را یکی پس از دیگری به سلامت پشت سر بگذارد. امروز نیز در موضوع مبارزه با بیماری کرونا، با استفاده از همین روحیه مقاومت به دستاوردهای کم‌نظیری رسیده است.»

وی ادامه داد: «بعد از امضاء تفاهم‌نامه همکاری وزارت بهداشت با جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، فراخوان ارسال آثار در سطح ملی و با استفاده از ظرفیت‌های موجود در سفارتخانه‌ها، در سطح بین‌المللی ارسال شد. علاوه بر آن، زمینه‌ همکاری با شهرداری تهران، سازمان هلال‌احمر و سازمان اورژانس کشور نیز فراهم شد تا از ظرفیت این نهادها نیز در برگزاری باکیفیت‌تر بخش مدافعان سلامت استفاده شود.»

جایگاه جشنواره مقاومت در سطح منطقه

سپس، مهدی عظیمی میرآبادی، دبیر شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت نیز ضمن تشکر از مسئولان وزارت بهداشت و بنیاد روایت فتح، گفت: «از خداوند می‌خواهم بهترین شرایط را برای مردم رقم بزند. امیدوارم این جلسه مایه برکت و کیفت عالی برای جشنواره باشد و کاری در خور شان زحمات دوستان حوزه سلامت انجام بدهیم.»

وی افزود: «امیدوارم بتوانیم این مسئولیت را به خوبی انجام بدهیم. این جلسه آغاز رسمی بخش مدافعان سلامت است. جشنواره در ۱۵ دوره گذشته، شأنیت و رتبه خوبی در میان جشنواره‌های کشور و حتی در منطقه پیدا کرده، به عنوان یک برند مطرح شده و در کشورهای همسو و مرتبط با ما، این جشنواره شناخته شده است. تقریباً تمام سفارت‌خانه‌ها ما را می‌شناسند و جایگاه خوبی داریم.»

رایحه خوش دفاع‌ مقدس در میدان سلامت

در ادامه، سردار آزادی، معاون فرهنگی بسیج مستضعفین بیان کرد: «سازمان ما از ابتدای شروع کرونا این افتخار را پیدا کرد که در کنار عزیزان مدافعان سلامت و در عرصه‌های دیگر هم فعال باشد. فعالیتی که در این دوران اتفاق افتاد یادآور عزیزان ما در دوران دفاع مقدس بود و توانست رایحه خوش آن دوران را احیا کند. بسیج در عرصه هنر هم ورود کرده و می‌تواند فعال باشد.»

در پایان این مراسم، با حضور سعید نمکی، وزیر بهداشت، از پوستر بخش مدافعان سلامت شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت رونمایی شد. محمدرضا رسولی طراح این پوستر است.

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در دو زمان ۳۱ شهریور تا ۶ مهرماه مقارن با هفته دفاع مقدس در بخش‌های «مدافعان سلامت»، «جشنواره جشنواره‌ها» و انتخاب استانیِ بخش «فیلمسازان بسیجی» و یکم تا هفتم آذرماه همزمان با هفته بسیج در بخش‌های «سینمای ایران و جهان»، «سیدالشهدای مقاومت»، «روایت قلم»، «نقد و پژوهش تحلیل» و انتخاب برگزیدگان ملی «فیلمسازان بسیجی» به دبیری مهدی عظیمی‌میرآبادی به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار می‌شود.

۵۷۵۷

کد خبر 1421047

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =