۱ نفر
۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
چیزی که ابرقدرت‌های جهان دنبالش هستند

تسنیم نوشت: فریدون غلامی معتقد است که زنده‌یاد سهراب محمد و هم نسلانش دوتار را نگه داشتند و به دست ما رساندند.

فریدون غلامی نوازنده و سازنده دوتار گفت: پیشرفت دنیا در آثار باستانی است. این موضوع را ابرقدرت‌های جهان درک کرده‌اند؛ از این روست که در جستجوی آثار باستانیِ موجود در نقاط مختلف جهان هستند، تا آنها را از آنِ خود کنند. آنها به دنبالِ این هستند که بدانند چه تکنولوژی در ساخت این آثار به کار رفته است.

غلامی که از سازندگان ساز دوتار در منطقه شیروان و خراسان شمالی است، با اشاره به جایگاه زنده‌یاد سهراب محمدی، تاکید کرد: سهراب محمدی تاریخ موسیقی و تاریخ دوتار منطقه بجنورد بود. من و زنده‌یاد محمدی حدود ۲۰ جشنواره با هم بوده‌ایم. سهراب محمد و هم نسلانش دوتار را نگه داشتند و به دست ما رساندند. محمدی یکی از آثار باستانیِ دوتار در بجنورد و منطقه آشخانه است. او صدای خوبی داشت. کردی را قشنگ می‌خواند.

فریدون غلامی که متولد ۱۳۲۷ است، درباره خبر درگذشت سهراب محمدی گفت: من یک ساعت پیش خبرِ درگذشت سهراب محمدی را شنیدم و بسیار ناراحت شدم.

«سهراب محمدی» بخشی و هنرمند ممتاز موسیقی مقامی خراسان شمالی، روز چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ براثر ایست قلبی درگذشت.

محمدی از هنرمندان کرمانج و از بخشی‌های سرشناس خطه شمال خراسان بود که پس از ۶۰ سال فعالیت هنری و درخشش در عرصه موسیقی مقامی و جشنواره ها،  در ۸۰ سالگی، بر اثر ایست قلبی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1421266

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =