چشم اصلاح طلبان به شورای نگهبان دوخته شد /هادی غفاری: برخی بی هیچ بهانه ای، اصلاح طلبان را رد صلاحیت می کنند

اعتمادآنلاین نوشت: عضو مجمع نیروهای خط امام معتقد است، مسبب شرایط بد کشور تصمیم‌گیران و دست‌اندرکارانی هستند که برای ماندن در قدرت و رد صلاحیت نشدن در دوره‌های بعدی، در مواجهه با کاستی‌ها و مشکلات نم پس نمی‌دهند.

هادی غفاری، عضو مجمع نیروهای خط امام، درباره اصلاح طلبان و انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، اظهار داشت: عده‌ای اصرار دارند که سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان ریزش کرده است، تا از این طریق مردم را نسبت به تفکر اصلاح‌طلبی بدبین و ناامید کنند. واقعیت این است که سرمایه اجتماعی جریان اصلاحات هیچ تکانی نخورده و این طیف مثل همیشه آمادگی دارد در صحنه‌های مختلف حضوری موثر داشته باشد.

>>>در همین رابطه بخوانید؛

حکیمی پور: اصلاح‌طلبان چندان اجازه شرکت در انتخابات را ندارند

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه گفت: اصلاح‌طلبان همه جوره آماده شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ و هر انتخابات دیگری هستند. فقط کافی است گروهی که از درون حاکمیت به راحتی و با هیچ بهانه‌ای چهره‌های اصلاح‌طلب را رد صلاحیت می‌کنند اجازه بدهند مردم در فضایی آزاد دست به انتخاب بزنند، شک نکنید که جامعه اصلاح‌طلبان را قبول دارد و به آنها رأی خواهد داد.

وی تصریح کرد: اگر واقعاً به فکر نظام و مردم هستیم و می‌خواهیم با کم شدن مشکلات کشور در مسیر توسعه قدم بردارد و مردم هم به آرامش برسند، باید بدانیم که تنها راه نجات تکیه بر تفکر اصلاح‌طلبی است. اصلاح‌طلبان تمام تلاش‌شان را به کار می‌بندند که نظام با اصول اسلامی و البته دموکراتیک اداره شود تا خدشه‌ای هرچند کوچک نبیند.

هادی غفاری در پایان گفت: همه نظام‌ها باید بدانند مردم پشتوانه اصلی‌شان هستند و اساساً بدون مردم هیچ حکومتی مشروعیت نخواهد داشت. این مهم در شرایطی است که متاسفانه گروهی در درون نظام اسلامی فقط به بقای خود فکر می‌کنند و به همین دلیل به راحتی به خود اجازه می‌دهند فضایی ایجاد شود که مردم رغبتی برای حضور در پای صندوق‌های رأی نداشته باشند.

مشارکت بالا به نفع اصلاح طلبان است

حسن ‌رسولی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، دباره اینکه اصلاح‌طلبان در سال منتهی به انتخابات چه شرایطی دارند و چه نوع نگاهی می‌توانند به رقابت‌های انتخاباتی داشته باشند باید گفت، میزان مشارکت احتمالی نقش زیادی در سرنوشت انتخاباتی اصلاح‌طلبان خواهد داشت. قانونی نانوشته می‌گوید، هر چقدر تعداد رأی‌های بیشتری به صندوق ریخته شود به همان میزان شانس توفیق کاندیداهای اصلاح‌طلب بیشتر خواهد شد. این در حالی است که مشارکت در انتخابات مجلس گذشته نسبت به میانگین انتخابات برگزارشده ۲۳ درصد افت داشت تا مجلس فعلی به خصوص در شهرهای بزرگ با رأی حداقلی تشکیل شود.

وی تصریح کرد: اگر این وضعیت ادامه پیدا کند و بر اثر مشکلاتی که پیش روی مردم قرار دارد جامعه تصمیم به رأی ندادن بگیرد، اصلاح‌طلبان هیچ شانسی نخواهند داشت. اما اگر گشایشی در وضعیت جامعه به وجود آید و مردم احساس کنند حضورشان در انتخابات می‌تواند گره‌های کور را باز کند، آن وقت است که جریان اصلاحات در انتخابات دست بالا را خواهد داشت. به نظر من اگر تحولی قابل توجه در اوضاع اقتصادی رخ  دهد،‌ مردم مثل سال‌های ۹۲ و ۹۶ در انتخابات شرکت می‌کنند.

حسن رسولی در پایان گفت: باید کمی صبر کنیم و ببینیم فضای انتخاباتی کشور چطور رقم خواهد خورد. با این حال اگر شورای نگهبان که تعیین‌کننده اصلی چگونگی حضور جریان‌های سیاسی در انتخابات است‌ راهبری انبساطی اختیار کند و به نامزدهای باظرفیت اصلاح‌طلبان مجوز حضور بدهد، اصلاح‌طلبان حتماً حضوری جدی و جریان‌ساز در انتخابات ۱۴۰۰ خواهند داشت.


27219

کد خبر 1422186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =