مشاهده ۳ گونه پرنده جدید در چهارمحال و بختیاری

با ثبت مشاهده سه گونه پرنده جدید در چهارمحال و بختیاری، تعداد پرندگان مشاهده شده در این استان به ۲۸۰ گونه افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری به نقل از  روابط‌عمومی حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری، به تازگی مراحل ثبت مشاهده سه گونه پرنده جدید در استان چهارمحال و بختیاری انجام و به فهرست پرندگان مشاهده شده در این استان اضافه شد.
سسک تالابی زیتونی با نام علمی Acrocephalus palustris در شهرستان لردگان و کاکایی پشت‌سیاه کوچک، زیر گونه آسیای میانه با نام علمی Larus fuscus barabensis در تالاب گندمان توسط کرامت حافظی و گونه دم چتری با نام علمی Cercotrichas galactotes در بخش بازفت توسط ابراهیم قنبری مشاهده شده اند.

تیره سسک (sylviidae) پرندگانی کوچک، پر جنب و جوش و حشره‌خوار، با منقار باریک و متناسب با رژیم غذایی بوده که بسیاری از آنها فاقد نشانه‌های تشخیص واضح هستند زیرا پر و بالشان به سرعت فرسایش پیدا می‌کند و بر اثر تغییر رنگ تشخیص آنها دشوارتر می‌شود، از این رو صدا و رفتارشان وسیله مهمی برای شناخت آنها در طبیعت است.
کاکایی (Larus) نیز سرده بزرگی از مرغان نوروزی است که در سرتاسر جهان پراکنده هستند و تنوع گونه‌های آنها در نیمکره شمالی از دیگر نقاط جهان بیشتر است. کاکایی‌ها پرندگانی با جثه‌ای متوسط تا بزرگ هستند و رنگشان معمولاً سفید یا خاکستری است.
دم‌چتری نیز پرنده‌ای متعلق به تیره توکا است. تیره توکا (turdidae) پرندگانی هستند غالبا رنگارنگ و با قامتی نسبتا راست که در بین آنها بهترین پرندگان آواز خوان وجود دارد. این خانواده دارای گونه‌های زیاد و نسبتا نامتجانسی است و شامل چک‌ها، دم سرخ‌ها، بلبل‌ها و توکاها می‌شود.

علاقه‌مندان به پرنده‌نگری می‌توانند با بهره‌گیری از وب سایت‌ها و یا نرم افزارهای پرنده نگری و یا کتاب‌های راهنمای پرندگان، پرندگانی را که می‌بینند شناسایی کنند و با رجوع به وب‌سایت کمیته ثبت پرندگان ایران با گونه‌های مهم و کمیاب ایران آشنا شوند و این گونه ها را ثبت کنند تا روند جمعیت سالیانه و حضور این گونه‌ها در مناطق مختلف کشور به ثبت برسد.

48

کد خبر 1422436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =