ادعای عجیب آقای نماینده: برخی نمایندگان سابق مشکلات روحی و روانی داشتند /کاندیداهای مجلس باید گواهی صحت سلامت بدهند

خبرگزاری دانشجو نوشت: عضو کمیسیون شوراهای مجلس معتقد است افرادی که قصد کاندیداتوری برای پارلمان را دارند باید پیش از ثبت نام به مراجع درمانی مراجعه کرده و نسخه سلامت روانی اخذ کنند.

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی در خصوص الزامات ثبت نام در انتخابات مجلس، اظهارداشت: درباره اصلاح قانون انتخابات مجلس زمانی که در کارگروه بررسی شد به این نتیجه رسیدیم که صرفا مدرک فوق لیسانس جوابگو مجلس نیست لذا نماینده‌ای که می‌خواهد وکیل مردم شود باید حداقل‌های الفبای حقوقی را درمورد آئین نامه و قانون اساسی بداند.

در همین رابطه بخوانید؛

توهین جنجالی نماینده اصولگرا به خبرنگار پارلمانی: به توچه که درباره وام ودیعه مسکن سوال می پرسی؟ 

وی ادامه داد: لذا قانون به نحوی اصلاح شد که نماینده یا کاندیدا مکلف است ۹ ماه قبل از ثبت نام یک پیش ثبت نامی داشته باشد و باید در یک آزمونی شرکت کنند اگر در آزمون قبول شد وارد فرآیند تایید صلاحیت می شوند که تمام این موارد برای پیش ثبت نام است.

عضوکمیسیون شوراهای مجلس گفت: اگر در این فرآیند پیش ثبت نام کسی تایید صلاحیت شد این نامزد اجازه دارد در موعد ۳ ماه قبل از انتخابات به صورت رسمی ثبت نام کنند لذا ثبت نام برای مجلس دو مرحله‌ای شده است.

ابوترابی افزود: طبق این اصلاحیه، بحث اظهارنظر مراجع اجرایی را کاملا حذف کردیم زیرا وظایف دستگاه‌های اجرایی مشخص است و فقط شورای نگهبان در پیش ثبت نام و ثبت نام می‌تواند اظهارنظرکند.

وی با بیان اینکه برخی از نمایندگان سابق مشکلات روحی و روانی داشتند، بیان داشت: نکته مهمی که در این اصلاحیه آمده است بحث مشکلات روحی و روانی است که باید نامزدهای انتخابات مجلس به پزشکی قانونی مراجع کنند و یک برگه صحت سلامت کسب کنند و به نهادهای نظارتی ارائه دهند که از نظر روانی سلامت هستند.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس تصریح کرد: کار این اصلاحیه در کارگروه تمام شده و به صحن کمیسیون ارسال شده است تا در کمیسیون مورد بازبینی واقع شود و به صحن علنی مجلس ارسال شود.


27219

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1422597

برچسب‌ها