ظریف: آمریکا مجبور شده از دومینیکن خواهش کند

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر دوشنبه و در چهارمین سخنرانی زنده اینستاگرامی خود از سلسله نشست های "جهان درحال گذار" ، به شکست قطعنامه پیشنهادی اخیر آمریکا به شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اشاره کرد و این ناکامی را نتیجه شکل گیری تغییراتی در روابط بین الملل دانست.

به گزارش خبرآنلاین،  محمدجواد ظریف در سخنرانی امروز خود، به طرح مباحث جلسات پیش و تغییر مراکز قدرت از غرب به شرق پرداخت و گفت: نه غرب، بلکه آمریکا نیروی تئوری ساز و شکل دهنده روابط بین المللی است.

وی با طرح این پرسش که چرا انحصار غرب در حال پایان یافتن است، افزود: آمریکا در جریان جنگ سرد مجبور بود که در موارد فراوان به حق وتو متوسل شود.

ظریف با اشاره به اینکه آمریکا را تنها یک کشور در جلسه اخیر شورای امنیت در خصوص قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران همراهی کرد، این رخداد را ناشی از تغییرات اساسی در روابط بین الملل دانست.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکا هم می تواند اشتباه محاسباتی انجام دهد. با قطعنامه ۳۵ پاراگرافی هم یک رای همراهی اش کرد و با قطعنامه ۴ پاراگرافی هم یک رای. وزیر امور خارجه آمریکا مجبور است که از دومینیکن برای همراهی خواهش کند.

ظریف استکبار و غیر حرفه ای گری را از دیگر نقاط ضعف دستگاه دیپلماسی آمریکا دانست که در انتصابات وزارتخانه امور خارجه آن کشور نمود داشته است.

ظریف تکبر و غیر حرفه ای گری را از دیگر نقاط ضعف دستگاه دیپلماسی آمریکا دانست که در انتصابات وزارتخانه امور خارجه آن کشور نمود داشته است.

وی گفت: دیگر آنچه که در دنیا رخ می دهد ناشی از تعامل قدرتهای بزرگ نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه جهان در واقع وارد عصر پساغرب شده است، گفت: دیگر آنچه که در دنیا رخ می دهد ناشی از تعامل قدرتهای بزرگ نیست.

ظریف با اشاره به روند آستانه برای حل مسئله سوریه گفت: که در ابتدا همه با روند آستانه مخالف بودند چرا که غرب عادت کرده که فکر کند تنها منبع ایجاد صلح است. در آفریقا هم وضع مشابهی است و اتحادیه آفریقا در رسیدگی به مشکلات گوناگون موفق تر بوده است.

ظریف در ادامه گفت: ما شاهد ناکامی قدرتهای های هژمونیک مهم جهان در رسیدن به اهداف موردنظرشان طی مقاطع مختلف در جهان بودیم. این فرآیند باسابقه ای بوده که از جنگ ویتنام آغاز شد. شما به جز حمله نظامی آمریکا به گرانادا موردی را بگویید که آمریکا در حمله نظامی به کشوری به اهدافش رسیده باشد؟ نمونه  دیگری نیست چون این حملات نظامی آمریکا شکست بودند.

ظریف در ادامه عنوان کرد: حتی قدرتهای جهان نیز در رسیدگی به برخی چالش‌های جهان ناکام ماندند. برای نمونه شاهد این هستیم که ویروس کرونا چگونه قدرتهای جهان را به زانو در آورده است.

وی سپس به ناکامی غرب در حل مسئله تروریسم در جهان و ایجاد ناامنی بیشتر در شهرهای مختلف از جمله نیویورک اشاره کرد و گفت: هزینه نظامی هنگفت سالیانه آمریکا حتی نتوانسته موجب تامین امنیت برای مردم خود این کشور شود.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران سپس به تحولی دیگر در جهان با عنوان "دولتها یا کشورهای ناکام" اشاره کرد که نتیجه مداخله هژموتیک قدرتهای جهان بوده اند که هزینه های اقتصادی و سیاسی برای این کشورهای ناکام به دنبال داشته است.

311311

کد خبر 1422806

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
  0 2
  ظريف جان اونها هر دمبيلي و هيتي كار نمي كنند اونا براي 20 سال بعدشون هم برنامه دارند بعد نگي نمي دونستم
 • محمد IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
  4 0
  1-به فرض که آمریکا از دومینیکن خواهش کرده باشه،عجب پیروزی بزرگیه واقعا ایران؟قیمت دلار اومد پایین بعد این خواهش، وضعیت مدارس و آموزش بهتر شد،جوانها به راحتی دیگه می تونن واسه آینده برنامه ریزی کنن و ازدواج کنن و مسکن تامین کنن،پدر مادرها دیگه نگران آینده بچه هاشون نیستن،جرم و جنایت و طلاق به پایینترین میزان خودش تو 100 سال اخیر رسیدو... 2-این دوستمون رای ممتنع اروپا رو به نفع ایران و سیاست هاش تعبیر می کنه که البته خودش هم می دونه فقط یه خیاله باطله.رای ممتنع اروپا یه نوع دهن کجی به آمریکا بود و نه چراغ سبز به ایران
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
  2 0
  جناب ظریف ؛ بالا برید پایین بیاید آمریکا اقتصاد اول دنیا ؛ بالاترین آمار رفاه ؛ پایین تریت رقم بیکاری ؛ پایین ترین رقم تورم ؛ با ارزش ترین پول دنیا ؛ قوی ترین قدرت نظامی دنیا شما حالی به فکر کشور خودت بکن !!!!!!!!