تنها راه نجات لبنان به روایت رئیس پارلمان این کشور

ایرنا نوشت: نبیه بری رئیس پارلمان لبنان روز دوشنبه با تشکیل دولت مدنی را تنها راه نجات لبنان خواند و گفت:‌ باید با «عمل جراحی» تغییرات بنیادینی در قانون اساسی کشور بر دو پایه حفظ قانون اساسی و حفظ حقوق ادیان و قومیت‌های مختلف ایجاد کنیم.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان،‌ بری در جمع خبرنگاران تاکید کرد: هیچ راه‌حل و هیچ راه نجاتی برای لبنان وجود ندارد مگر اینکه همه جرات و جسارت حرکت کردن به سوی تشکیل یک دولت مدنی را داشته باشند. تنها راه نجات لبنان این است که قانون اساسی را بر دو پایه حفظ قانون اساسی و حفظ حقوق ادیان و قومیت‌های مختلف، تحت «عمل جراحی» قرار دهیم.

رئیس پارلمان لبنان افزود: این اشتباه است که برخی گمان کنند اکنون زمان طرح این موضوع نیست برعکس این کار باید ۲۰ سال پیش انجام می‌شد. بر کسی پوشیده نیست که موضوع تشکیل دولت مدنی قبلا مطرح شده بود و همه موافقت خود را با آن اعلام کردند. در آن زمان دو روز مهلت داده شد اما دو طرف از گفتگوها بنا به دلایل نامعلومی عقب‌نشینی کردند.

از سوی دیگر بنابه گزارش روزنامه الجمهوریه لبنان،‌ بشاره پطرس راعی سراسقف مسیحیان مارونی لبنان در یک نشست مطبوعاتی پیش‌نویس طرح تشکیل دولت بی‌طرف لبنان را ارائه داد.

وی افزود: نخستین مولفه این طرح، عدم پیوستن لبنان به ائتلاف‌ها، محورهای موجود در منطقه، درگیری‌های سیاسی و جنگ‌های منطقه‌ای و بین المللی است و همچنین کشوری هم نباید در امور داخلی لبنان دخالت کند.

این در حالی است که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله اخیرا در سخنانی با تشکیل دولت بی‌طرف در لبنان مخالفت کرده بود.

وی در این‌باره گفت: درخواست برای تشکیل دولت بی‌طرف وقت‌کشی است چرا که افراد بی طرفی وجود ندارند که با آنها یک دولت بی‌طرف تشکیل دهیم. اولویت دولت، اصلاحات، بازسازی و ترمیم جراحات بعد از انفجار بندر بیروت و نیز مسائل مالی، اقتصادی، معیشتی و مبارزه با فساد است.

رهبر مسیحیان لبنان در ادامه سخنانش افزود: خطای بزرگ توافقنامه قاهره بود که در آن به آوارگان فلسطینی اجازه داده شد تا از لبنان علیه اسرائیل عملیات انجام دهند.

انفجار در بندر بیروت که ۱۴ مرداد به وقوع پیوست، تاکنون ۱۷۷ کشته و بیش از هفت هزار زخمی بر جا گذاشت و ده‌ها نفر نیز مفقود شده‌اند.

به دنبال افزایش فشارها بر دولت حسان دیاب پس از انفجار بیروت، کابینه وی چندی پیش استعفای خود را اعلام کرد.

311311
کد خبر 1422822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =