ببینید | سهام عدالت چه تاثیری در روند معاملات بورس دارد؟

با آزادسازی سهام عدالت، طبیعی است که فشار فروشی از بابت این سهام در بورس ایجاد شود. اما این فشار فروش تا چه میزان بر روند معاملات بورس تاثیر می گذارد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سعید ابراهیمی تحلیلگر بازار سرمایه درباره اثرگذاری آزادسازی سهام عدالت در روند بورس گفت: یکی از نگرانی ها درباره آزادسازی سهام عدالت این است که انتقال مالکیت مستقیم این سهام به افرادی که اطلاعات کمی درخصوص بازار سرمایه دارند می تواند منجر به تشدید رفتارهای هیجانی در معاملات بورس شود. 
او ادامه داد: بنده موافق این موضوع نیستم. چراکه ارزش کل سهام عدالتی که در اختیار تقریبا 50 میلیون نفر است، چیزی حدود 900 هزار میلیارد تومان است. با توجه به اینکه 20 میلیون نفر روش مستقیم را برای سهام عدالت انتخاب کرده اند، کل ارزش سهام این افراد حدود 360 هزار میلیارد تومان می شود.
وی گفت: با فرض این نکته که در هر مرحله 30 درصد سهام قابل فروش می شود و با در نظر گرفتن این موضوع که مسلما همه این سهام به صورت یکجا عرضه نمی شود، می توانیم بگوییم این 108 هزار میلیارد تومان سهام عدالتی که در هر مرحله آزاد می شود، می تواند با اقبال سهامداران مواجه شود یا نهایتا یکی دو روز بازار را تحت تاثیر قرار دهد.  از طرفی بحث انتقال بلوکی سهام عدالت هم مطرح است که این می تواند نوسانات را هم از بین ببرد. البته باید بگویم که ارزش معاملاتی بازار سرمایه هم این روزها رقم های قابل توجهی را ثبت می کند.
این کارشناس بورس درباره تاثیر مثبت ورود دارندگان سهام عدالت به بازار سرمایه، گفت: ورود افراد جدید با سهام عدالت به بازار سهام، می تواند باعث افزایش عمق بازار و جذب نقدینگی شده و رشد بازار را ادامه دار کند. سازمان بورس، کارگزاری ها و فعالان قدیمی بازار سرمایه باید شرایطی را در اطلاع رسانی و آموزش ایجاد کنند که افراد جدید بتوانند با آموزش صحیح، سبد سهام خود را بهتر مدیریت کنند.
ابراهیمی در پایان، در جمع بندی این موضوع گفت: آزادسازی سهام عدالت در صورت مدیریت صحیح آن می تواند باعث رونق بازار سرمایه و به تبع آن جذب بالای نقدینگی برای استفاده بنگاه های اقتصادی شده و در نهایت رونق اقتصادی مناسبی را فراهم آورد.

264 256

کد خبر 1423090

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =