سندرم کودکی مرتبط با کووید-۱۹ در سیستم ایمنی تغییر ایجاد می‌کند

ایرنا نوشت: محققان در جریان مطالعه‌ای متوجه شدند که یک بیماری نادر مرتبط با کووید-۱۹ در کودکان که به عنوان «سندرم مولتی سیستم التهابی کودکان» (PIMS-TS) شناخته می‌شود، سیستم ایمنی بدن کودک را به شدت تغییر می‌دهد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اینترنتی مدیکال اکسپرس، PIMS-TS یک سندرم نادر است که در تعداد کمی از کودکان در طول همه گیری کووید-۱۹ بروز کرده است. این بیماری باعث ایجاد التهاب شدید در رگ های خونی شده و می تواند منجر به آسیب قلبی شود.

اکنون گروهی از محققان بیمارستان اطفال «اولینا» در لندن و کالج سلطنتی لندن در این مطالعه نمونه خون ۲۵ کودک مبتلا به PIMS-TS را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و آنها را با نمونه خون کودکان سالم مقایسه کردند. 

این مطالعه نشان داد که در خون کودکان مبتلا به مرحله حاد  PIMS-TS ، سطوح مولکول هایی به نام «سیتوکین ها» افزایش و سطوح گلبول های سفید به نام لنفوسیت ها کاهش یافته است. محققان همچنین مشاهده کردند که با بهبودی کودکان، تغییرات سیستم ایمنی بدن به تدریج به حالت عادی برگشته است.

اگرچه تعداد کودکان در این مطالعه اندک بود، اما این اولین مدرک در مورد نقش سیستم ایمنی بدن در این بیماری است. این مطالعه مدارک مهمی را برای تحقیقات آتی فراهم می کند و نشان می دهد که چه درمانی ممکن است به بیماران مبتلا به این بیماری کمک کند.

اولین موارد PIMS-TS در اواسط آوریل سال ۲۰۲۰ در Evelina London درمان شد. گزارش های اولیه حاکی از آن بود که این بیماری ممکن است مشابه شرایط موجود مانند بیماری کاوازاکی باشد. اما این مطالعه جدید تأیید می کند که PIMS-TS به طریقی متفاوت با سایر شرایط شناخته شده بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و به عنوان یک سندرم جدید شناخته شده است.

۴۷۲۳۷
کد خبر 1423366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =