۰ نفر
۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶
سازش با اسرائیل و خیانت دولت‌های عربی

مهر نوشت: مجموعه داستان عربی «انجمن منتظران رهبر» از علا اسوانی، نویسنده مصری منتشر می‌شود. خیانت دولت‌های عربی به فلسطین و فراموش شدن آن در اذهان جهان عرب از مضامین اصلی این مجموعه داستان است.

اعلام عادی‌سازی روابط میان دولت امارات و رژیم اسرائیل، فارغ از ابعاد سیاسی، می‌تواند موضوع نقدها و روایت‌های ادبی نیز باشد. داستان «جناب آقای مسئول تهویه‌ سالن» یا «سیدی المسئول عن تکییف القاعه» از علاء الاسوانی - دندان‌پزشک، روزنامه‌نگار و داستان‌نویس مشهور مصری - از آن جمله است.

این داستان که به واقعه اشغال شهر جنین در کرانه باختری کنونی در جنگ شش‌روزه ۱۹۶۷ برمی‌گردد، با طنزی تلخ که یادآور نمایش‌های کمدی تک‌پرده‌ای چخوف است، خیانت دولت‌های عربی به فلسطین و فراموش شدن آن در اذهان جهان عرب را روایت می‌کند.

داستان «جناب آقای مسئول تهویه‌ی سالن» که در کتاب «آتش خودی» (نیران صدیقه) در سال ۲۰۰۴ توسط انتشارات «دارالشروق» مصر منتشر و به زبان‌های مختلف از جمله آلمانی و فرانسه ترجمه شده، در قالب مجموعه داستان‌های کوتاه به نام «انجمن منتظران رهبر» با ترجمه محمد پاک‌نیت به زودی منتشر خواهد شد.

از اسوانی کتاب‌های داستانی دیگری همچون رمان‌های «عماره یعقوبیان»، «شیکاگو»، «نادی السیارات» و «جمهوریه کان» منتشر شده‌اند که رمان «شیکاگو» با ترجمه‌ی صادق دارابی در نشر نگاه تاکنون منتشر نشده است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1423418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =