کدام دستاوردهای نظامی امروز با دستور روحانی افتتاح و رونمایی شد؟+عکس

با دستور رئیس جمهوری توسط مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع خط تولید موتور توربوجت ملی اوج در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع افتتاح شد.

 به گزارش خبرآنلاین، امیر سرتیپ دوم افشین خواجه فرد مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در آیین افتتاح موتور توربوجت ملی «اوج» که در اجرای فرمان فرمانده معظم کل قوا و با فعالیت جهادی  دانشمندان، طراحان و متخصصین صنعت دفاعی کشور ساخته شده است، گفت: موتور ملی اوج به عنوان اولین موتور توربوجت بومی توسعه یافته جهت تامین نیروی پیشران جنگنده های کشور از جمله جنگنده های کوثر، صاعقه، آذرخش و جت آموزش پیشرفته یاسین و در محدوده وزن برخاست حدود ده تن است.

>>>> بیشتر بخوانید؛

>>>> اظهارات مهم روحانی درباره قدرت موشکی و پهپادی ایران

>>>> پیام نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی ایران به جهان /معزی: هنوز چهره‌ی ایران قوی پیداست

>>>> موشک بالستیک حاج قاسم چه تفاوت هایی با موشک های مشابه جهانی دارد؟  +عکس

بنابر گزارش ایسنا، وی افزود: سیستم کنترل موتور "اوج" از نوع هیدرومکانیکال است  که در صورت نیاز قابلیت ارتقاء به سیستم تمام الکترونیک (FADEC) را دارد.

مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با بیان اینکه فناوری بسیار پیچیده این موتور موجب ایجاد یک جهش بلند در دانش طراحی و فناوری ساخت در صنعت هوایی کشور شده است، خاطر نشان کرد:  فناوری به کار رفته در "اوج" به عنوان یک بسته مرجع،   زمینه ورود کشور به فاز طراحی و ساخت موتورهای توربوفن و توربوشفت نیمه سنگین و سنگین کلاس هوایی و صنعتی را فراهم کرده است.

امیر خواجه فرد تصریح کرد: این موتور با اتکا به توانمندی داخلی و تکیه بر دانش و تخصص مهندسان کشور و استفاده حداکثری از ظرفیت علمی و فنی دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان کشور با تولید بومی بیش از ۱۴هزار  قطعه ومجموعه متعلقات، برای اولین بار در سال ۱۳۹۵ساخته و توسط ریاست محترم جمهور در روز صنعت دفاعی رونمایی  شد.

وی افزود: دومین دستگاه از این موتور نیز  در سال ۱۳۹۶ تولید و تست آن در آزمایشگاه موتور ملی اوج صورت پذیرفت و آزمون های زمینی، تاکسی و پروازی این موتور نیز در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ بر روی هواپیمای بومی کوثر با موفقیت انجام شد.

مدیر عامل سازمان صنایع هوایی گفت: این افتخار را داریم که به فضل الهی و در روز صنعت دفاعی با افتتاح خط تولید موتور توربوجت ملی اوج، گام بلندی در مسیر خوداتکایی در رفع نیازهای ناوگان هوایی نیروهای مسلح کشور برداشته شده و جمهوری اسلامی ایران در زمره ۸ کشور صاحب دانش طراحی و فناوری ساخت و تولید این دسته از موتورهای هوایی قرار می گیرد.

افتتاح نمایشگاه اقتدار پهپادی وزارت دفاع با دستور رئیس جمهوری

همچنین امیر هوشنگ کریمیان، جانشین مدیر عامل سازمان صنایع هوایی در آیین افتتاح نمایشگاه اقتدار پهپادی کشور که در اصفهان برگزار شد اظهار کرد: این نمایشگاه تجلی عزم راسخ و اهتمام متخصصان و اندیشمندان متعهد حوزه پهپادی سازمان صنایع  هوایی نیروهای مسلح در راستای پاسداری از امنیت کشور و صیانت از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مقابل  توطئه های دشمنان قسم خورده ایران اسلامی است.

بنابر گزارش ایسنا، وی افزود: با توجه به نقش و اهمیت ویژه پهپاد ها در صحنه های رزم و جایگاه آن در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران و به منظور مقابله با تهدیدات منطقه ای، فرامنطقه ای و جنگ های نامتقارن و با هدف ارتقاء قدرت بازدارندگی، نمایشگاهی از دستاوردهای سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح در حوزه طراحی، ساخت و تولید انواع پرنده های هدایت پذیر از راه دور که به اختصار پهپاد نامیده می شوند با عنوان" نمایشگاه اقتدار پهپادی" وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برپا شده است.

جانشین مدیر عامل سازمان صنایع هوایی انواع پهپادهای حاضر در نمایشگاه را ازنوع پهپادهای استراتژیک خانواده کرار رزمی و تاکتیکی، پهپادهای مراقبت رزمی خانواده مهاجر به ویژه پهپاد مهاجر ۶، پهپاد شناسایی و رزمی برد بلند فطرس با مداومت پروازی بالا، انواع پهپادهای خانواده ابابیل و  پهپاد مراقبت شناسایی صادق عنوان کرد و گفت: ‌طراحی، ساخت و تولید انبوه تمامی پهپادهای حاضر در نمایشگاه توسط متخصصان ساعی و ولایتمدار سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلّح، با مشارکت و همکاری سازمان های صنعتی وزارت دفاع و سازماندهی شبکه همکار دانش بنیان و حمایت های بی دریغ نیروهای مسلّح و به کارگیری توان دانشی دانشگاه های کشور در راستای حراست از سرزمین مقدس ایران اسلامی و دفاع از آسمان کشور صورت گرفته است.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1423746

برچسب‌ها