روسیه از گفتگویی مثبت با مدیر کل آژانس درباره برجام خبر داد

ایرنا نوشت: معاون وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی عملکرد این آژانس درباره برجام را مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش وزارت امور خارجه روسیه، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه روز 18 ماه اوت در وین با «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کرد و دو طرف مسائل مهم در همکاریهای روسیه و این آژانس را بررسی کردند. 

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: در مذاکرات دو طرف، مشارکت آژانس بین المللی انرژی اتمی در برنامه جامع اقدام مشترک در مورد برنامه هسته ای ایران (برجام) و نیز حل و فصل مشکلات پیش آمده در رابطه با بکارگیری توافقنامه پادمان های آژانس و پروتکل الحاقی به آن در ایران در مرکز توجه قرار داشت.  

 ریابکوف رویکرد حرفه ای آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بکارگیری توافقنامه پادمان ها در ایران و راستی آزمایی برجام را مثبت ارزیابی کرد.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه، به نقش کلیدی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تایید ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد که ساز و کار کنترل کننده آژانس بین المللی انرژی اتمی در هر شرایطی باید برخورد و رفتار واقع بینانه، غیرسیاسی و موجه ازنظر فنی را حفظ کند و همواره اقدامات آن با توافقنامه پادمان ها که بین این آژانس و کشورها امضا می شود، مطابقت داشته باشد. 

طرف روسی از مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای سفر به روسیه دعوت کرد که قرار شد پس از پایان محدودیت های مربوط به شیوع همه گیری بیماری کرونا، این سفر انجام گیرد.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در توییتی نوشت که دیدار پرثمری با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه داشته است.

وی افزود: ما در خصوص موضوعات ایمنی و تقویت بیشتر همکاریهای خود گفت وگو کردیم. 

گروسی خاطرنشان کرد: روسیه شریک مهم و کلیدی آژانس بین المللی انرژی اتمی است.  

  گفتنی است ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روابط خوبی دارند و تاکنون کشورمان بیشترین بازرسی های بازرسان آژانس در بین کشورهای جهان را داشته است.

با این حال آژانس بین المللی انرژی اتمی براساس گزارش‌های ادعایی، اتهام‌هایی را درباره فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در مکان‌هایی در ایران مطرح کرده است.

این سازمان در گزارشی ماه پیش ضمن اذعان به اینکه در حال انجام بازرسی‌های بی‌سابقه از تأسیسات هسته‌ای اعلام‌ شده ایران است، گفت: خواستار بازرسی از اماکنی بوده که ممکن است در آنها در اوایل سال ۲۰۰۰ پژوهش‌هایی در مقیاس کوچک بر روی مواد هسته‌ای انجام شده باشد.  

این در حالیست که ایران بارها اعلام کرده درخواست آژانس مبتنی بر ادعاهای رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن جمهوری اسلامی ایران است. 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تازگی در این باره گفت که این نهاد به مذاکره با ایران برای دسترسی به دو سایت مد نظر خود ادامه می‌دهد.

310 310

کد خبر 1423809

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =