مدیران به دانش روز مجهز شوند

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: جامعه به مدیرانی نیاز دارد که دانش روز را داشته باشند چرا که با دانش گذشته نمی‌توان مجموعه را مدیریت کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ حسنعلی اصغری، مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین در جلسه گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین با رؤسای نواحی و مناطق بیان کرد: نظام هستی بر پایه تحول شکل گرفته و انتظار ما از مدیران این است که نگاه عمیق و جدیدی از موضوعات داشته باشند و باید به این باور برسند که تحول یک موضوع جدی است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت: امروز جامعه به مدیرانی نیاز دارد که دانش روز را داشته باشند چرا که با دانش گذشته نمی توان مجموعه را مدیریت کرد.
او گفت: امروز در شرایطی فعالیت می کنیم که با یک جو سازمانی و پرابهام پویا و پیچیده روبه رو هستیم. در دنیای سازمانی اگر مدیران سازمان ها نتوانند مجموعه خود را با تحولات همگام کنند سازمان را با مرگ زودرس مواجه می کنند که این امر مانع پیشرفت سازمان می شود. لذا امروز باید بپذیریم که با شرایط جدید سازگار باشیم که در این راستا دو نکته مهم وجود دارد که شامل تعهد و نیز دانش لازم است که در خود و سازمان منظوره ایجاد کنیم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین اظهار کرد: در بحث تعهد باور داریم که تعهد وجود دارد و در بحث دانش قطعا مدیران به این دانش روز تجهیز شده اند اما چون شرایط تغییر کرده و ما در محیطی زندگی می کنیم که عدم قطعیت و پیچیدگی وجود دارد بنابراین باید هرروز نگاه تازه ای به سازمان داشته باشیم تا بتوانیم سازمان را از بحران های موجود نجات دهیم.
اصغری بیان کرد: برای حل این موضوع باید به اقتضای شرایط قادر باشیم تصمیمات درستی بگیریم و این امر مستلزم این است که داده های روز را در اختیار داشته باشد و این امر نیز ملزم به ارتباط سازنده با زیرمجموعه است و باید الزامات مربوطه فراهم شود.
او افزود: اگر ما یک کانال ارتباطی قابل اعتماد را پیش بینی و تعبیه کنیم که با زیرمجموعه ارتباط گیریم، این امر ملزم به برآورده شدن نیازهای بهداشتی و انگیزشی زیرمجموعه است و نکته مهم برطرف کردن نیازهای انگیزشی است. یکی از مهمترین امور در ارتباط گیری با دیگران، تقویت روحیه مشارکت پذیری است. در همین راستا ارتباط مدیران نواحی با مدیران مدارس برای اثرگذاری بیشتر لازم است.
این مقام مسئول ادامه داد: توانایی خوب دیدن یکی دیگر از ملزومات تحولات است و باید بتوانیم توصیف گر خوبی باشیم. باید قدرت تبیین گری را داشته باشیم چرا که درک اطراف از ما و فعالیت های ما مربوط به توانایی تبیین مسایل است و تحلیلگر خوب بودن ملزم به خوب دیدن و شنیدن و اندیشیدن است.
اصغری اضافه کرد: تفسیرگر خوب بودن از الزامات مدیریت است. توانایی اعمال نفوذ بدون اجبار، رهبر بودن مدیر آموزش و پرورش نواحی و مناطق و مدارس است. سبک رهبری های استبدادی در دنیا به پایان رسیده و آموزش و پرورش نیاز به رهبری مدبرانه یک مدیر دارد.
او ادامه داد: باید بتوانیم تحولات را مدیریت کنیم که لازمه آن هم ساز کردن سازمان و توانمند کردن نیروی انسانی است. امروز جامعه به مدیرانی نیاز دارد که دانش روز را داشته باشند. چرا که با دانش گذشته نمی‌توان مجموعه را مدیریت کرد.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: برای ایجاد تحول، ضرورت دارد دانش روز اتفاق بیفتد، ضرورت تأثیرگذاری و تاثیرپذیری، ضرورت یک ارتباط دوسویه و موثر، ضرورت تحلیل برنامه گذشته، ضرورت یادگیری مدیریت تغییر، ضرورت تغییر در نگرش، ضرورت برنامه‌های واقع بینانه ناظر بر چشم اندازها، ضرورت نگاه سیستمی از دیگر مولفه های تحولات است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین در پایان گفت: آینده ساختنی است و اگر ما توانایی لازم برای این کار را نداشته باشیم دیگران ما را می سازند و اگر مدیری نتواند جریان ساز باشد دیگران جریان ساز می‌شوند.

46

کد خبر 1423853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =