ظریف به سمت پمپئو ماشه را کشید/ از جنگ دیپلماتیک تا دعوای خانگی

وزیرخارجه کشورمان ماشه را کشید و تیر خلاص را زد.اگرچه این دوئل به پایان نرسیده است اما تاکنون پیروزی دیپلماتیک نصیب ایران بوده و به قول آمریکایی ها بدون شلیک یک گلوله پیروز این میدان بوده‌ایم. این بار هم نشان دادیم که «هیچ‌وقت یک ایرانی را تهدید نکن.»

زهره نوروزپور: ایا برجام نفس‌های آخر را می‌کشد؟ آیا قدرت‌های جهانی به دلیل یکجانبه گرایی دولت ترامپ حلوای این توافق را می‌خورند؟ وزیر خارجه کشورمان می گوید برجام زنده است اما مخالفانش می گویند که این توافق جنازه ای بیش نیست و اما آن را با شعف خاصی بیان می کنند! برای آن دسته که این روزها دستگاه وزارت خارجه را مقابل غرب تنها گذاشته اند بهتر است روزگار دولت مطلوب خودشان را یادآوری کرد. هشت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد که اوضاع سیاست خارجی را به وضعیت بغرنجی رساند و حالا امروز نیز، مخالفان داخلی و خارجی ایران با فشاری مضاعف می‌خواهند ایران را به همان دوره بازگردانند.که البته تا کنون پیروز نشده‌اند.

در سال 2015 ایران پس از 12 سال توانست قدرت های سخت جهان را به قدرت های نرم بدل کند و حداقل یک سال تا آمدن ترامپ در صلحی نسبی به سر ببرد. صلحی که حداقل آن شاخص ثابت تورم و نرخ ارز و فروش نفت بود تا اینکه دونالد ترامپ به کاخ سفید آمد و همه رشته‌های رهبران جهان را پنبه کرد.توافقی که به زعم ترامپ بازی حاصل جمع صفر به نفع ایران بوده است و امریکا هیچ دستاورد اقتصادی از این برنامه جامع اقدام مشترک نداشته است. ترامپ معتقد بود این توافق از نظر اقتصادی، امنیتی و سیاسی به نفع ایالات متحده نیست چرا که از میوه برجام به آنها نرسیده  و بیشتر نصیب اروپا، روسیه و چین شده است.

خروج از برجام

دونالد ترامپ که با شعار پاره کردن برجام آمد؛ طرح خروج از توافق اتمی را در اواخر شهریور ماه سال 1396 استارت زد و در مهر ماه همان سال، به‌طور جدی در دستور کار دولت آمریکا قرار گرفت. از آنجا که امکان خروج یک جانبه آمریکا از این توافق‌نامه بین‌المللی ممکن نبود، ترامپ منتظر فرصتی برای متهم کردن ایران به خروج از برجام ماند. این تلاش‌های دولت ترامپ مشکل بزرگ مواجه بود و آن هم اعلام پایبندی ایران به مفاد برجام از طرف کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود. لذا دولت آمریکا سعی کرد تا با تمرکز بر برنامه موشک‌های بالستیک ایران، دولت ایران را ناقض روح برجام نشان دهد. ترامپ همچنین مقامات امنیتی و اطلاعاتی آمریکا را برای «ساختن» شواهدی که نقض برجام توسط ایران را نشان دهند تحت فشار قرار داده‌است. ترامپ در 20 سپتامبر 2017 اعلام کرد که تصمیم خود را در مورد توافق‌نامه هسته‌ای با ایران گرفته‌است ولی از اعلان عمومی جزئیات آن خودداری کرد.

ترامپ برای اجرایی کردن این وضعیت نیاز به تغییر کابینه داشت چرا که مشاور امنیت ملی او یعنی مک مستر و وزیر خارجه‌اش رکس تیلرسون مزاحم خروج ترامپ از یک توافق بین المللی بودند البته رئیس پنتاگون نیز قربانی این توافق شد. با این وصف پس از خانه تکانی کابینه و آمدن مایک پمپئو در مقاوم وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی او دونالد ترامپ در سال 18 اردیبهشت 97 دولت ایالات متحدهٔ آمریکا رسماً از برجام خارج و بازگشت تحریم‌ها به صورت گذشته را اعلام کرد و برای انجام مجدد مذاکرات در صورت تمایل ایران اعلام آمادگی نمود.

پس از آن طی دو مرحله با عنوان تحریم های اولیه و ثانویه، فشار حداکثری آمریکا علیه ایران اغاز شد. تحریم های ثانویه از آبان ماه با صفر شدن فروش نفت ایران آغاز و تا امروز که آخرین مرحله آن رفع تحریم تسلیحاتی طبق بند قطعنامه 2231 شورای امنیت است ادامه داشته و ترامپ از شورای امنیت خواسته است تا مکانیسم ماشه علیه ایران اجرایی شود.

جنگ دیپلماتیک

ایران پس از یک سال صبر استراتژیک تعهدات گام به گام هسته ای را اجرا کرد تا گام پنجم؛ پس از بدعهدی اروپا در اجرای اینستکس، برجام به مویی بند شد و مخالفان داخلی به فشار هرچه بیشتر به وزارت خارجه ادامه دادند و امریکا نیز به فشار حداکثری! تا اینکه فشارها مضاعف‌تر نیز شد! مجلس شورای اسلامی با ریاست قالیباف سکان امور را به دست گرفت و حتی کار به جایی رسید که لایحه خروج ایران از برجام مطرح شود ولی کمیسیون امنیت مجلس مهر ابطال بر این لایحه را زد. مخالفان می گویند وجود مکانیسم ماشه در سند برجام وصله ناجور است و اگر امریکا در این توافق می ماند در حال حاضر می توانست مکانیسم را فعال کند!

در همین باره سارا معصومی دبیر دیپلماسی روزنامه اعتماد در پاسخ به مخالفان در توئیت خود نوشت: در چندروز گذشته،منتقدان برجام وجود «مکانیسم ماشه»در توافق را به نقطه ضعف آن تعبیر کرده و خدا را شاکرند که آمریکا در برجام نماند وگرنه به راحتی از این مکانیسم استفاده می‌کرد.نکته مغفول این است:اگر آمریکا در برجام مانده بود، طبق بند۳۶ توافق باید هرگونه شکایت را از طریق کمیسیون مشترک پیگیری می‌کرد. بدیهی است که اگر آمریکا مانده بود و به تعهداتش عمل می کرد،ایران هم به تمام تعهداتش پایبند می ماند،بنابراین ادعای آمریکا در کمیسیون خریدار نداشت.

واکنش ۲۴ ساعت اخیر بازماندگان برجام نشان می‌دهد که ادعای آمریکا برای استفاده از این مکانیسم همین الان هم در میان اعضا خریدار ندارد.لذا اینگونه نیست که مکانیسم ماشه، دکمه قرمزی باشد که بدون طی هیچ پروسه‌ای با فشار یک انگشت، قطعنامه‌ها علیه ایران بازگردند!

ظریف به سمت پمپئو ماشه را کشید

همزمان با سفر مایک پمپئو به نیویورک و دیدار با دبیرکل سازمان ملل و رئیس دوره ای شورای امنیت، ظریف در نامه ای 4هزار کلمه ای نقض فاحش حقوق بین الملل آمریکا را مرقوم کرد. ظریف در نامه تاکید کرد که یکی از راه دور زدن حقوقی آمریکا اسم گذاری روی بند حقوقی مکانیسم ماشه است و دراینباره نوشت:«واژه «اسنپ بک» هرگز در برجام یا قطعنامه 2231 ذکر نشده است. ایالات متحده از این واژه استفاده می کند که بطور تلویحی به سرعت و خودکار بودن فرآیند استناد نماید، در حالی که هرگز چنین مقصودی در روند آن در برجام و قطعنامه 2231 وجود نداشته است. درعوض، هر دو [سند] یک روند زمان بر را باهدف حفظ و نه نابودی برجام، تأسیس کرده اند.  عبارت پردازی بند 37 برجام می گوید، «وضع مجدد مفاد قطعنامه های پیشین» و عبارت پردازی مفاد 11-13 قطعنامه 2231  به این صورت است: «اعمال مجدد مفاد قطعنامه¬های خاتمه یافته 1696 (2006)، 1737 (2006)، 1747 (2007)، 1803 (2008)، 1835 (2008) و 1929 (2010).»

وزیر خارجه کشورمان همچنین خطاب به مردم ایران نیز نوشت: «مدتی است که می‌خواستم مانند همیشه راحت و بی‌تکلف از شرایط جهان برای شما عزیزان بنویسم که به خاطر مشغله کاری این افتخار نصیبم نشد. در هفت سال خدمت در وزارت امور خارجه، تمامی تلاش همکارانم و بنده بر ترویج و تثبیت چهره‌ی مقتدر و منطقی ایران در عرصه بین‌الملل بود.

در ماه‌های اخیر، ترامپ و وزیر خارجه‌اش به تلاش‌های نافرجام خود برای فشار به ایران و نابودی برجام افزوده‌اند. در هفته‌ی گذشته، تمام دنیا نظاره‌گر شکست تحقیرآمیز یکجانبه‌گرایی بود و این‌که چگونه آمریکا  حتی توانایی همراه کردن متحدان اروپایی خود در شورای امنیت علیه ایران را ندارد و در برابر ساختار حقوقی برجام ضعیف است.

دونالد ترامپ که زمانی با افتخار خروج خود از برجام را اعلام می‌کرد و توافق با ایران را ناچیز می‌شمرد، امروز به این نتیجه رسیده است که «با زبان زور نمی‌توان با ایران صحبت کرد.» امروز بیهوده تلاش می‌کند که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، به مقابله با همان قطعنامه و حتی تمامیت شورای امنیت برود؛ خود را سراسیمه «مشارکت کننده» در برجام معرفی می‌کند که بتواند بدون کمترین حقی از سازوکار پیچیده و زمان‌بر بازگرداندن قطعنامه‌های لغو شده علیه ایران - آن هم از مسیر میان‌بر - سوءاستفاده کند؛ اما این بار هم در برابر توان دیپلماسی قدرتمندِ متکی به مردم دلاور ایران کم می‌آورد.

امروز هم با دبیرکل ملل متحد تلفنی مذاکره کردم و هم یک نامه حقوقی محکم و قوی (که جوانان متخصص و متعهد این کشور ظرف چندین روز گذشته در تدوین آن به بنده کمک کردند) به رییس دوره‌ای شورای امنیت (اندونزی) ارسال کردم تا با یکجانبه‌گرایی و قانون‌گریزی آمریکا مقابله کنیم که به یاری خدا حتما یک بار دیگر طعم انزوا را به قانون‌شکنان آمریکایی خواهیم چشاند.

شاید برای برخی کلیشه باشد اما این بار هم نشان دادیم که «هیچ‌وقت یک ایرانی را تهدید نکن.»

به هر حال، هر نتیجه‌ای رخ دهد، پیروزی از آن ملت ایران است، چرا که همیشه با منطق و بیان نیکو از منافع کشور و مردم دفاع کرده‌ایم نه با هیاهو و جنجال.

قدرت رسانه‌ای و مذاکره و نامه نگاری های ظریف بار دیگر پیروزی دیپلماتیک را برای ایران رقم زد. 24 ساعت از سفر پمپئو نگذشت که خبرگزاری رویترز اعلام کرد از 15 عضو شورای امنیت 13 عضو مخالفت صریح خود را درباره فعال شدن مکانیسم و ماشه و تمدید تحریم ها اعلام کردند و همچنان جمهوری دومینیکن پای ثابت آمریکا تنها موافق داستان ماشه های دیپلماتیک بود!

آیا مخالفان بازهم به برجام ایمان نیاورده اند؟یا بازهم با متحدان آمریکا همسو علیه دولت خودمان به کارشکنی ادامه خواهند داد؟ آیا مخالفان برجام که اینروزها همراه ترامپ کف می زنند برای مرگ این توافق خواهان جنگ هستند؟ و می خواهند ایران را به ورطه نابودی بکشانند؟

بازمیگردیم به پاسخ سوالاتمان؛ برجام نمرده است و همچنان زنده است. رای کشورهای اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت گواه این مدعاست. دولت ترامپ با مشاوران و وزیر ناپخته خود احتمالا گور سیاسی خود را کند، شواهد نشان می دهد که بعید است که شورای امنیت در ماه اکتبر به خواسته آمریکا تن دهد اگر مخالفان داخلی همدلانه عمل کنند!

درهمین رابطه بیشتر بخوانید:
رویترز:تنها پس از 24 ساعت 13 عضو از 15 عضو دائم شورای امنیت مخالفت خود را برای اجرای مکانیسم ماشه اعلام کردند
آخرین تیر ترکش ترامپ
تخت‌روانچی تهدید به اقدام متقابل کرد

23 / 310 310

کد خبر 1424299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 85
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 72
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  دل مخالفان برجام که برای مردم نسوخته. می گن تحریم ها برگرده تا ما برنامه قاچاق و چپاول ملت را از سر بگیریم
  • آقای محترم NL ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   مسئولین ما فکر این هستند که در جدالهایشان پیروز شوند و هورا بکشند. کاش یکی هم به فکر مردم بدبخت بود که دارند هزینه این جدالها را با دلار 25 هزار تومن و سکه 10 میلیون تومن و اپارتمان یک میلیاردی میپردازند. واقعا ما پیروز شدیم؟؟ پس چرا اثری از این پیروزی در سطح زندگی مردم و رفاه و اقتصادمان دیده نمیشه؟؟
  • حمید AE ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   209 8
   دقیقا فقط فقط مردم متضرر میشن
  • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   این فقط یه نمایش سیاسیه وگرنه در حال حاضر سخت ترین تحریمها رو از طرف امریکا داریم تحمل میکنیم اگر سازمان ملل تحریم کرده بود حداقل دارو میتونستیم وارد کنیم.
  • ناشناس IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   40 10
   نیست که الان اصلا قاچاق نیست آخی‌
  • US ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   26 17
   لابد ظریف داره اماده میشه برا ۱۴۰۰؟،!!
  • IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   68 4
   بزرگوار الان تحریم نیستیم؟ خودتو زدی به خواب؟ هر چی روحانی گفت طوطی وار تکرار کردین و حالا وضعمون اینکه. تو ۶ سال دلار ۸ برابر شد. این جماعت چقدر بی فکرن!!!!
  • احمد IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   12 1
   کدوم تحریم لغو ویا براثر برجام کم شده که بخواد برگرده؟؟
  • نیما IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
   1 1
   احسنت دقیقا حرف تو را تایید میکنم البته یه عده نادان هم حرف اونا رو تایید میکنم که سریع تحریم ها جهانی برگرده عواقب این کار رو هم نمی‌دونم فقط بعد مدتی میگن چرا این قد گرونیه چرا هیچی پیدا نمیشه . نمیگم که خود کرده رو تدبیر نیست . و اشکال کارو میندازه گردن دولت
 • احمد IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  به نظر من سیاست خارجه امریکا دچار سردرگمی عمیقی شده است. این موضوع به نیاز ترامپ به یک موفقیت فوری برای انتخابات امریکا برمی گردد که منجر به اقدامات هیجانی و بی فکر شده است.عمق فاجعه برای امریکا تا حدی است که اروپا که شریک استراتژیک امریکا است و سازمان ملل که عملا مستاجر امریکا می باشد بر خلاف نظر امریکا در مورد ایران عمل کرد. ممنون از مطالب جالبتون
  • IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   36 1
   عمق فاجعه براي ملت ايرانه داره از گشنگي ميميره كجا زندگي ميكني
  • حمیدرضا IR ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
   20 0
   نفست از جای گرم بلند مشه به فکر اون گارگر بدبخت باش که همون حداقل حقوقش ۳ ماه ۳ ماه عقب میفته و کمرشون زیر این گرونی خم شده ی کم واقع گرا باش شعار تاکی خودت رو به اون کوچه زدی
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  آن دولتهایی که نظزشان منفی بوده فقط به فکر این هستند که جنگ شروع نشود. و منافعشان در خلیج نابود نشود.
  • سعید IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   خلیج فارس عزیزم
  • DE ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   منظورت کدوم خلیج هست؟ خلیج مکزیک؟ خلیج گواتر؟ خلیج بنگال؟ خلیج سوئز؟ خلیج آلاسکا؟ خلیج استرالیا؟.....
  • علی IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   36 8
   نژاد تو عربه؟ که خلیج پارسی که چندین هزار سال اسمش همین بوده و حتی تو نقشه های قدیمی عرب ها هم بحرفارس اومده این طور میگی یه زره تفکر کن
  • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   10 2
   آبراهه پارس نه خلیج فارس که کلا یک واژه عربی هست!
  • فارس IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   4 1
   آلبانی چه خبررر.... خلیج همیشه فارس
  • قاسم IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   13 1
   بی شعور که با زبان زیبای فارسی جمله ی سخیفت رو بیان کردی! از کدام ...دراومدی و مواجب گیر کدام حکومتی که نام زیبای خلیج همیشه فارس رو این طور ادا میکنی؟اینو بدون من و امثال من و کل جوانان این مملکت هرچقدر هم با حکومت و ایدئولوژی هاش مشکل داشته باشیم سر این جور چیزا به هیچ وجه کوتاه نمیایم و پاسخ دندان شکنی خواهیم داد. پس فطرت!
  • روزبه IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
   10 3
   استاد شما چیز میزی زدی؟ خوبی؟ بهتری؟ امریکا رو میشناسی؟ خارج رفتی شما تا حالا؟ بهت پیشنهاد میکنم یه سر از مرزهای ایران خارج شو تا بفهمی کجای قضیه ای.استاده ابو جهل، رسما مارو به خاک سیاه نشوند همون امریکایی که نمیتونست هیچ غلطی بکنه. جیره بگیری چیزی هستی؟
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  البته این وسط نقش بسیار ناچیز چین روسیه اتحادیه اروپا و حزب دموکرات ایالات متحده رو هم خوبه بهش توجه بشه اما نه خیلی زیاد چون نقششون خیلی خیلی خیلی ناچیز بود و به پای نقش خیلی خیلی وخیلی نجومی دستگاه دیپلماسی ایران نمی رسید اصلا !
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   87 6
   نقش شتيل نفتي به مفسدان بين المللي
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  چرا سران اروپا به هر اب و اتشي ميزنند كه برجام حفظ شود چه نفع شخصي دارند هر كدام از سياستمداران
  • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
   6 0
   چون ما باید کار کنیم تا اونا بخورن همیشه برنامه دنیا همین بوده و هست
 • صداقت IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  آقايان مسئولين مرفه!!!! اين حرفا بدرد مردم نميخوره تحريم ها كمر مردم رو خم نه بلكه شكسته!! اين حرفا نُون و آب نميشه براى مردم تا كى ميخواى خودتون توى رفاه باشيد و همش بگيد مردم مقاومت كنند؟؟!!!
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  اگر تحریم ها بر داشته بشه مردم راحت زندگی می‌کنند بسه دیگه چقدر مردم ذجر بکشند زندگیشون شده سیاه با این همه ثروت
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  اخرش هم مکانیزم ماشه اجرایی میشه و تحریم ها برمیگرده، اروپاییها هم در انتها با امریکا راه میان...
 • سالار IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  خدا وکیلی این کشور نباید ی روز خوش ببینه خود مسولان خجالت نمیکشن که ... این همه سال نتونستن ی مشکل کشور رو حل کنن فقط حرررف حررف حرررف فقط موندن ببینن روسیه و چین چی میگن. خسته شدیم به خدا
 • سالار IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  هیچی این وسط ملت بیچاره شدن ... ماشه کشی در قرن جدید ...اسم انسان گذاشتیم رو خودمون توی دو قاره مختلف نمیتونیم زندگی کنیم بی دردسر
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  مخالفان برجام همان کاسبان تحریم وآقازادهای وارد کننده
  • ایرانی مفلوک و درمانده IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   30 8
   دمت گرم گل گفتی بخدا.تنها نظریه واقعی که این مدت توی سایتها و این سایت خوندم فقط اینه..مخالفان داخلی برجام ولغو تحریمها همان کاسبان تحریم هستند که با دلالی و قاچاق و هزاران کار دیگه برجام را باکمک اسرائیل و ترامپ مابودکردند.
  • IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
   3 0
   مشکل اینجاست که داخل تعهد نامه برجام ننوشته که مکانیسم ماشه فقط توسط اعضای برجام ایجاد بشه بلکه نوشته شده توسط اعضا سازمان ملل البته یه همچین چیزی نه اعضای برجام
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  زنده با د اقای ظریف
  • BA ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   29 9
   زنده باد آقای ظریف برای هیچی.
 • IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  کاش قدر زحمات ظریف رو میدونستن عده ای
  • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   24 31
   واقعا ظریف خیلی تلاش میکنه ترامپ نفس آخر میزنه خدا لعنتش کنه
  • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   27 7
   شما میدونی بسه
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  تندروها کشور رو به نابودی کشوندن شک ندارم دنبال جنگ هستن چون .........
 • لیلا US ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  دکتر ظریف خسته نباشید. با تمام توان از ملت و کشور ایران دفاع کنید. خدا پشت و پناهتان باشد
  • IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   3 19
   دوستانی که منفی میدن فازشون چیه؟ ناراحت تنها بودن ترامپ هستند لاقل اندازه اون سیزده کشور غیر ایرانی غیرت ایرانی داشه باشین
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  21 4
  سبک بازی را فراموش نکنیم. قماربازی یار زورگو هم می خواهد.ولی در حال حاضر یار قمارباز ش در حال چانه زنی با شیخ نشینان خلیج فارس مشغول است. شما میز قمار را باختید.
 • وحید IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  23 3
  برای مردم این مهمه که دولت چه کارهایی برای آنها انجام داده و چه دستاوردهایی برایشان داشته .آیا مسکن مردم حل شده ،ازدواج،بی پولی فقر،و...پس دعوای بچگانه این حزب با آن حزب ،دردی از مردم دوا نمی کنه کدام رئیس جمهور بیشتر برای مردم زحمت کشیده و مردم زحمات آن را به عینه دیده اند آن فرد مورد مقبولیت مردم است
 • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  21 9
  جناب ظریف. اسنب بک قید نشده. ولی بجایش کلماتی گنجانده شده. که همان معنی را میدهد.. یا انگلیسی شما خوب نیست.. یا. فارسی ما. بد است.
 • مهرداد IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  19 18
  متاسفانه دشمنان‌داخلی‌برجام‌بیشترازدشمنان خارجی‌به‌ملت‌ایران‌ضربه‌زدن‌خدواندبیشترازین‌خوارشان‌کند آمین‌یارب‌العالمین.درودبرظریف
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  10 45
  امریکا یک ببر کاغذی و یک مرده خوار است امریکا یک سیاست دروغ است که از اساس اینگونه شکل گرفته او دوغ میگوید و دیگران قدرت ثروت علم و امنیت را به او هدیه می کنند جنگ کجاست آیا امریکا برای جنگ ساخته شده یا هیاهو؟ امریکا فقط شیطنت میکند محلی برای دانشمندان در غرب ساخته اند که دانشمندان تمام دنیا ازجمله دانشمندان خودمان میروند آنجا برای آنان کار می کنند و برای آنان ثروت امنیت و اعتبار و ابرو به ارمغان میآورند اما دانشمندان ما را تو خانه ی خودمان با عوامل نفهم خودمان تررمیکنند، آیا اگر ما موشک بالستیک نداشته باشیم کار خوبی است؟ استه بیا استه برو گربه شاخت نزنه،مشکل سیاست خارجی ما تلاشهای ان نبود که خیلی هم زحمت کشید اما در کلید واژه ها اشتباهات تاریخی همین الان هم همراه طیف طرفدارانش دچار میشوند، وقتی میگویید مثلا اگر جنگ بشه ما نابود میشیم یا با تحریمها ما نفتمان فروش نمی ره اینها از اساس غلط و همان روش مرحوم طاغوت است که جواب نداد وجلو رشد استقلال وپیشرفت کشور را گرفته بود، اول شما یک مرزی برای خواسته های امریکا قاعل و تضمین کنید بعد این حرفها بزنید،در نظر نگرفتن قدرت و توان داخلی تاوان
  • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
   39 0
   اقا زاده كي هستيد ببم جان دلارت كم شده سكته نزني
 • ناشناس IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  27 5
  انشاالله که نتیجه نهایی به نفع ایران باشه والا آمریکا در عمل تحریم کنه بقیه هم صرفا با حرف زدن تماشاگر باشن پیروزی نیست.
 • ناشناس IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  26 10
  نگومخالفان داخلی بگوخوارج نهروان
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  25 45
  روحانی و ظریف خوب عمل کردن ...علت موفق نشدنشان بخاطر مخالفت اون بالاییتر از روحانی بوده و دولت پکیده ای ک از قبل غارت شده بود و خالی خالی بدستش رسید
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  33 7
  خخخخخخ...خخخخخخ...از مردم بپرس کدوم دوره بهتر بود
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  13 4
  ماکه ندیدیم
 • احمد FR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  10 3
  اولا مخالفت اروپایی ها با ترامپ دلایل سیاسی دارد- نمی خواهند دور بعد رای بیاورد - چون بصورت کامل اروپا را به گوشه ای رانده و تنها قدرت اروپا شده همین خاله زنک بازیها--- انها مثل ادمی هستند که فحش میدهد ولی کتک میخورد---ایران هم جز رجز خوانی کاری نمی تواند بکند- امریکا هم هرانچه غلط درست و حسابیست میکند و حریف میطلبد- امریکا مثل بوکسوریست که همه از بردن اون ناراحتند ولی اون میبره- چون به خوبی توانشو داره--- چین و روسیه هم مثل بچه زورگیرای دوزاری میمونن-- یه تیکه از هر کی میکنن فرار میکنن---
 • احمد FR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  3 3
  اما واقعیت ماجرا--- با خودمان صادق باشیم---اروپا به دنبال برزخ برای کشورهایی نظیر ماست تا بتواند ازان بهره برداری کند---روسیه به دنبال فشار بر غرب برای انکه بهش فشار نیاورند از ایران دفاع مقطعی میکند-- چین فقط مارو مثل مواد اولیه میبینه---جمهوری خواهانامریکا تنها به ما راست میگن--- میگه با من باشید به همه چی میریسید---بدون من باید درد بکشید---اما بقیه از نزدیکی ما به امریکا ترس دارند---حتی دموکراتها ی امریکا فقط مارو واسه لاف زدن و سیاسی بازی میخان---اسراییل هم میترسه ما با امریکا یکی بشیم----- واقعا الان ما چی داریم که برای دنیا مهم باشیم--- یه زمانی نفت برامون امتیاز بوده- الان کجا ایستاده ایم- برای کی مهم هستیم--- چرا اروپا از برزخ ما لذت میبره--چون همه تهدیدهای مارو داره به ما برمیگردونه
 • رضا IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  4 10
  اقای دکتر ظریف کاری ازما برنمیاد فقط میتونم بگم دستتو میبوسم خیلی توکشورمون زحمت کشیدی ما همیشه دعاگوی شما هستیم خداوند شما رو حفظ کند
 • احمد IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  5 3
  شما رسانه ها بودیدکه موقع توافق وامصا برجام گل وبلبل به مردم نشان دادید وهزاران تیتر برجام افتاب تابان و....تحریم ها رفت و..به خورد خلق الناس دادید ۵ سال گذشت نه تحریم رفت نه سرمایه خارجی امد وباز حالا هم با کمال وقاحت هنوز دارید گندکاری ها رو ماله کشی میکنید اگر این توافق محکم واساسی نوشته وبعد امصا می شد نه تنها امریکا بلکه هیچ کشوری هم نمی تونست کاری بکنه
 • سالار IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  22 0
  بله شما راست میگید ما پیروز میدانیم ولی پدر ملت دراومده ماهاکه پیروزی تا حالا ندیدیم
 • IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  3 6
  زنده باد آقای ظریف ، از تلاشتون صمیمانه تشکر میکنم ، این که ما به این روز افتادیم فقط مشکل ترامپ هستش ، اینا از برجام اومدن بیرون به چه حقی از مکانیزم ماشه میخوان استفاده کنن ، جهان باید از شر تروریستی به اسم ترامپ باید خلاص شه ، بودن این آدم فسادی هست برای جهانیان
 • تانا IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  0 0
  در اصل مسئله همه در تحریم یک صدا هستند واین را عقب ماندگان ذهنی سیاسی درک نمی کنند انه به دنبال فرصت مناسب و خریدن زمان هستند واین مورد را اقیان طرفدار ننگ نامه ی برجام چای نمیفهمند
 • دکتر‌شیوا IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  7 13
  ظریف‌عاشقتم‌ماشاالله‌به‌غیرتی‌بودنت
 • محمود RO ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  3 0
  کدام پیروزی همه اش نقشه فشار حداکثری هست و رای ممتنع کشورها به هیچ وجه چراغ سبز برای ایران نیست .
 • IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  0 11
  آمریکا ترامپ نابوده !
 • محمد حسن حاج نصیری IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  6 1
  همه چیز به انتخابات آمریکا بستگی داره
 • IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  3 0
  تمام صحبت یک کلمه است که بازار صحبت میکنه از توان دیپلماسی
 • مجد IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  4 9
  آفرین به آقای دکتر ظریف .بلاخره نتیجه زحماتشون را دیدیم و نتیجه برجام را همه دیدیم .آمریکا منزوی شد با سیاست دیپلماتیک .
 • بهنام IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  8 1
  ۷ سال زحمت کشیدی چهره معصوم ملت ایران رو به دنیا نشان بدی ! از ملت حرف نزن که اکثرا به سیاستهای شما مخالف هستند
 • مسلم IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  6 16
  زنده باد سردار دیپلماسی ایران دکتر ظریف عزیز.
 • IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  2 10
  تتتتررررررررامپ آمریکا را برای همیشه تاریخ به ورطه نابودی و حقارت و زوال ونابودی سوق داد.و اعتبار اورا درصحنه بین المللی با خاک یکسان کردو آبرویی از آمریکا رفت.که دیگه جمع نخواهدشد هیمنه و ابهت آمریکا درنزد تک تک جهانیان تا ابدریخت.چنان تودهنی به دهن او زده شد.سالهای سال نتواند دهن بازکند و یاوه ای بر زبان آورد.
 • CA ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  2 2
  مخالفان برجام خفته نمایانی هستند که چون خود را به خواب زده اند، تصور دوران بیداری برای آنها در ذهن اهل منطق نمی گنجد درود بر مرد میدان دیپلماسی سردار ظریف
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  7 0
  تاکی مخواهیدا زمسعولین خائن ومفَسداستفاده کنید هرچه که دنیا عقب نشینی می‌کند فشار گرونی برمردم بیشترمیشه فساد وتحریم رادرداخل جستجو کنید
 • پنگوئن IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  6 9
  پاینده باد دکتر ظریف
 • محمود IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  1 2
  همه جناح های سیاسی لازم است برای بهبود شرایط داخلی ومعیشت مردم از مواضع اقای ظریف حمایت کنند برجام راهکاری درست و موفق در مناسبات بین المللی ایران است اگر مخالفان داخلی دست از لجبازی و منافع جناحی خود بردارند هنوز برجام قابلیتهای زیادی به نفع منافع ملی ایران دارد
 • NL ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  2 1
  غرور کمتر ازجهل نیست .
 • علیرضا IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
  3 2
  ترامپ و دلواپسان داخلی از یک قماش هستند برجام نعمت خدادادی هست
 • محمد حسن حاج نصیری IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
  3 0
  هر چند از برجام چیزی جز اسم باقی نمونده ولی کفش کهنه در بیابان نعمت است ،اقلاً با حفظ این جسد نیمه جان از جنگ فاصله خواهیم داشت تا انتخابات آمریکا
 • سام IR ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
  1 2
  سلام،من خیلی از نظرها رو خوندم،اکثرا همه دنبال پول و خانه و ماشین هستین،منم دقیقا مشکل شما رو دارم ولی عزت یه مملکت بیشتر از اینا می ارزه،و عزت بدون پول هم معنی نداره اما این سیاستها و این آزادی از تحریم تنها زمانی اتفاق میوفته که همه باهم باشن،وقتی مسئولی داره از تحریم سود میبره مطمئنا نخالف ظریف خواهد بود،تنها زمانی پیروز میشیم که همه دولت دلسوز این نلت باشن،وقتی یکی میخوره یکی یجوری میبره که خودشم به خودش شک نمیکنه چه برسه به ما،و اگه 8سال ریاست جمهوری آقای روحانی تموم بشه دقیقا میشه فصل دوم 8سال دفاع مقدس،کاش فصل سوم رو تجربه نکنیم. یاعلی
 • عباس US ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
  4 12
  همه ایرانیها باید قدر این مرد، اقای ظزیف را بدانند. ایشان صورت ایرانه در یک دنیا مشکل.
 • یاسر IR ۰۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
  4 0
  خداباعث بانی این ظلمهایی ک به مردم عزیزم میشه رو نابودکنه سرطان بگیرن هرکی ظلم کرده ومیکنه چ مسئولین چ غیره چ خارجیهایی ک مانمیدونیم چی میگن فقط ی چی نشون مادرخبر۲۰و۳۰ومیدن ک دروغ یاراستش قضاوتش بمونه بامردم عزیزکشورم
 • نرگس IR ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
  0 11
  جناب دکتر محمود احمدی نژاد مرد بود جرات داشت هیچ کس نمی توان دلو جرات این مرد را داشته باشد شیر بود جلوی هیچ اجنوی گردن خم نکرد توکه مقالرو نوشتی اسم مردای بزرگ وشیر ایران درست تلفض کن
 • حق IR ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
  1 10
  قدرت خارجی ایران برکسی پوشیده نیست نابود باد فمنیستهای جهان که نبض امریکا دردست انهاست انها خوب میدانن به پایان عمرشان رسیده اند وخون شهداااا ضامن پیروزی آرمان شیعه است وهمچنین نابود باد دست خائنین حکومت جمهوری اسلامی ،لبیک یاخامنه ای....
 • مهدی GB ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
  4 0
  تو را بخدا یه کم به فکر قشر ضعیف جامعه باشید!اخه ما چه گناهی کردیم بعد از ۴۰ سال زندگی خریدن یه پراید برامون شده ارزو ؟اونوقت توبلاد کفر یه کارگر درامد یک روزش براربر با یک ماه یک کارگر ایرانیه ؟ هر کاری میخواین بکنین فقط قدرت خرید مروم و زیاد کنین اگر یه جو وجدان براتون مونده؟
 • RO ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
  4 1
  روحانی و رئیسی و قالیباف و لاریجانی و بقیه هیچ فرقی با هم ندارند و وضعیت فعلی ایران نتیجه عملکرد جمعی مسئولینی است که بجای تلاش برای بهبود وضعیت معیشت مردم در فکر نمایش پیروزی بر آمریکا و سایرین هستند.
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
  27 2
  یکی پاش رو از رو کردن ما برداره. نمی‌تونیم نفس بکشیم
 • امیر IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
  18 0
  زنده باد ایران
 • IR ۰۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  0 4
  مرگ‌بر‌امریکاه
 • حمید ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  2 1
  شما که همیشه پیروز هستید فقط نمیدانم چرا ملت بدبخت همیشه شکست میخورن