اجرای پروژه آبخیزداری و آبخوانداری در راستای توسعه پایدار و حفاظت از منابع آبی و حیات وحش ، الزامی است

نادر مالکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان گفت : یکی از اولویت های اصلی استان سمنان و تاکیدات استاندار محترم در مورد مدیریت منابع آب اجرای عملیات آبخیزداری استان است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان مالکی در بازدید از پروژه‌های منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میامی عنوان کرد : در سال جاری از محل منابع استانداری سمنان با توافق استاندار و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعتبار بیشتری برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری اختصاص یافته است که در اجرای این طرح‌ها مردم هم در ساخت و نگهداری از سازه‌ها مشارکت می‌کنند.
نادر مالکی با اشاره به اینکه ساخت و تکمیل پروژه‌های آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در شهرستان میامی در دستور کار قرار دارد ، بیان داشت : این عملیات در قالب احداث بندهای سنگ و ملاتی ، بند خاکی ، عملیات بیولوژیکی بذرکاری، کپه کاری، کاشت گیاهان دارویی، جنگل کاری و حفاظت و قرق انجام شده است.
وی با اشاره به اهمیت فعالیت‌های آبخیزداری در کنترل سیلاب و تغذیه ذخیره آب‌های زیرزمینی توجه به اقشار مردم ساکن حوزه‌های آبخیز و رضایتمندی آن‌ها در این بخش، تاکید کرد: جذب اعتبارات در سال‌های آتی از محل صندوق توسعه ملی برای فعالیت‌های آبخیزداری جزء اهداف و سیاست‌های مهم استانی است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان در پایان مطرح کرد : بهره برداری نادرست از این منابع طبیعی که منجر به تخلیه آبخوان‌ها و فرونشست دشت‌ها شده و در صورت عدم مدیریت می‌تواند امنیت غذایی و حیات اقتصادی و اجتماعی مردم را متاثر و توازن عرصه‌های طبیعی و تعادل اکولوژیک و هیدرولوژیک حوزه‌های آبخیز را با چالش جدی مواجه سازد.
مالکی تصریح کرد: اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری ضمن مدیریت سیلاب‌ها، منابع زیر زمینی، قنات‌ها و چشمه‌ها را نیز تقویت می‌کند .
مالکی در پایان این بازدید از روند اجرای پروژه ها ابراز رضایت کرد و افزود: منابع طبیعی تنها به نسل حاضر تعلق ندارد بلکه  امانتی است در دست ما تا آن را به آیندگان بسپاریم .

46

کد خبر 1424460

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =