۰ نفر
۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
گروسی تهران را به مقصد وین ترک کرد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از سفری سه‌روزه و دیدار با مقامات کشورمان، در حالی تهران را به مقصد وین ترک کرد که ایران و آژانس توانستند بر سر اختلاف‌های اخیر به توافق برسند.

به گزارش خبرآنلاین، رافائل گروسی که برای اولین بار بعد از انتصابش به مدیرکلی آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران سفر کرده است، در این سفر ضمن دیدار با رییس سازمان انرژی اتمی با وزیر امور خارجه و رییس جمهوری کشور نیز دیدار کرد.

به گفته گروسی، وی قرار بوده چند ماه قبل به ایران سفر کند اما به دلیل شیوع ویروس کرونا این سفر تا الان به تعویق افتاده است.

در چند ماه گذشته که از روی کار آمدن رافائل گروسی می گذرد تحولات قابل توجهی در رابطه با موضوع ایران البته نه در قالب برجام بلکه در چارچوب همکاری های پادمانی ایران و آژانس مسایلی مطرح شد.

آژانس بر اساس اسنادی ادعایی که ایران مدعی بود  این اسناد هویتی جعلی و جاسوسی دارند مدعی شد وجود مواد هسته ای در دو مکان غیراعلام شده از سوی ایران شد.

ایران تمامی این ادعاها را صراحتا رد کرد و با درخواست آژانس که تحت فشار شورای حکام و قطعنامه این شورا قرار گرفته بود مخالفت کرد با این حال بعد از شش ماه رایزنی های جدی و فنی که در این مدت انجام شد و ادامه آن در سفر گروسی به تهران انجام شد و تایید مقامات کشورمان دو طرف بر سر یک چارچوب برای حل و فصل مناقشه به وجود آمده بر سر درخواست آژانس به توافق رسیدند. (اینجا)

311311

کد خبر 1424488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =