هنرمندان صنایع دستی و فعالان گردشگری گلستان خانه‎‌دار می‌شوند

حفظ بافت ارزشمند ۱۲ روستای هدف گردشگری، ساخت مسکن برای هنرمندان حوزه صنایع دستی، ارائه خدمات به واحدهای بوم‌گردی و غیره از جمله موضوعات تفاهم‌نامه همکاری بنیاد مسکن و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان است.

به گزارش خبرآنلاین از گرگان : حفظ بافت تاریخی و با ارزش روستاهای هدف گردشگری و تأمین مسکن هنرمندان حوزه صنایع دستی از جمله مواردی است که در تفاهم نامه بین بنیادمسکن و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر آنها تأکید شده و قرار است طرح‌های هادی با در نظر گرفتن ویژگی‌های تاریخی و گردشگری برای این روستاها تهیه و اجرا شود.

سیدمحمد حسینی، مدیرکل بنیادمسکن استان  با بیان اینکه بیش از ۴۶ درصد جمعیت استان در روستاها سکونت دارند، اظهارداشت: گلستان دومین استان پرجمعیت روستایی کشور است و باتوجه به توسعه بخش گردشگری و صنایع‌ دستی در روستاها می‌توان با همکاری اداره‌ کل میراث ‌فرهنگی اقدامات بسیار خوبی برای ثبات و ماندگاری مردم در روستاها انجام داد.

وی گفت: ۱۹ روستای استان دارای بافت با ارزش هستند که تا کنون ۱۲ روستا مورد مطالعه قرار گرفته و طرح هادی در ۶ روستا اجرایی شده است.

مدیرکل بنیادمسکن استان افزود: تا کنون این طرح در روستاهای ساسنگ، قلعه قافه پایین، شاهکوه، بنفش تپه و پاقلعه انجام شد.

وی با بیان اینکه احیا و حفظ بافت تاریخی و با ارزش روستاهای استان از اهداف محوری این تفاهم نامه است، گفت: بنیاد مسکن استان در حوزه بهسازی بافت باارزش روستاهای تاریخی، اجرای طرح هادی در روستاهای هدف گردشگری، ارائه خدمات به بخش مسکن و بومگردی‌ها اقدامات اثر گذاری داشته و برنامه های مهمی برای ادامه اجرای این طرح‌ها دارد.

حسینی همچنین بیان داشت: بنیاد مسکن برای تأمین مسکن هنرمندان زیرمجموعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان آمادگی دارد.

احمد تجری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز  اظهار داشت: گردشگری و صنایع دستی علاوه‌ بر اینکه می‌تواند محرک خوبی برای مهاجرت به روستاها باشد، عامل موثر در توسعه اقتصاد و اشتغال روستا است.

وی افزود: روستاهای گلستان ظرفیت‌های بسیار غنی در حوزه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دارد که با احیای هر کدام از این موارد توسعه روستاها رقم خواهدخورد.

تجری بیان داشت: رونق گردشگری، مهاجرت معکوس، حفظ بافت و معماری روستاهای تاریخی و تامین مسکن هنرمندان فعال در صنعت گردشگری و صنایع دستی شهری و روستایی از اهداف این تفاهم نامه است.

46

کد خبر 1424507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =