ترامپ چه وقت از عقده "هیولای ایرانی" رهایی می یابد

با تصمیم کشورهای اروپایی برای مخالفت با فعال کردن مکانیزم ماشه برای دومین بار در کمتر از ده روز رئیس جمهور آمریکا در شورای امنیت با شکست مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه الرای الیوم در تازه‌ترین تحلیل خود با عنوان «ترامپ چه وقت از عقده "هیولای ایرانی" رهایی می یابد که احتمالا باعث شکست او در انتخابات می شود؟» نوشت:

آنچه پمپئو را خشمگین کرد پاسخ محکم اروپایی ها و یادآوری این مسئله به رئیس جمهور ترامپ بود که به علت خروج از توافق هسته ای حق فعال سازی مکانیزم ماشه را ندارند.

خشم ترامپ در قبال ایران در درجه نخست به کم شدن متحدان غربی و شکست او در به راه انداختن انقلابی داخلی در نتیجه تحریم برای تغییر حکومت در تهران، مرتبط می شود.

آنچه ترامپ را نگران می کند صنعت نظامی ایران است که در حال پیشرفت می باشد و موفق به تولید موشک های نسل جدید و دقیق در کنار ساخت زیردریایی های کوچک و  پهپادهای بسیار باکیفیت است که در صورت لغو تحریم ها می تواند میلیارد ها دلار به خزانه ایران پول واریز کند. این تحریم ها فقط درباره وارد کردن سلاح نیست بلکه صادرات تسلیحات ایران را نیز شامل می شود. می توان گفت ایران پس از لغو این تحریم ها می تواند به صورت قانونی به مشتری های متعدد که آمادگی خرید دارند تسلیحات بفروشد.

رئیس جمهور ترامپ به عقده ای به نام "کابوس ایران" دچار است و این روزها تلاش خود را برای مقابله با این کشور از طریق به کار گیری تمام روش ها شدت می بخشد تا به این ترتیب شانس انتخاباتی خود را در برابر بایدن افزایش دهد. بایدن قول داده است در صورت پیروزی به توافق هسته ای بازگردد. از این رو بسیاری از ناظران نامحتمل نمی دانند ترامپ در صورت کاهش شانس خود در برابر بایدن به جنگ روی آورد.

 این مسئله تمایل شدید وی را برای نخست وزیر باقی ماندن شریکش یعنی نتانیاهو در جریان هر جنگی علیه ایران را تفسیر می کند.

بعید نمی دانیم این "هیولای ایرانی" در سه ماه باقی مانده تا انتخابات آمریکا زاد و ولد کند و با ایجاد چالش نگرانی ترامپ و شکست  هایش در نظر سنجی ها را افزایش دهد چرا که هنوز در چنته خود غافلگیری های بسیاری دارد که برای آنها منتظر زمان مناسب است.

310 310

کد خبر 1424789

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =