آخرین گزارش روحانی به رهبر انقلاب از دریچه سیاست و اقتصاد

رئیس جمهور روز گذشته آخرین گزارش اقدامات دولت را در هفته دولت به رهبر انقلاب ارائه کرد گزارشی که در سه عرصه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می‌توان آن را تقسیم‌بندی کرد.

به گزارش خبرآنلاین، روز گذشته آخرین دیدار دولت روحانی در هفته دولت با رهبر انقلاب برگزار شد. دیداری که رهبر معظم انقلاب در آن هم توصیه هایی به دولت داشتند هم نقدهایی را مطرح کردند. نشان دادن خط و خطوط کلی حرکت دولت در سال آخر نیز از دیگر بخش های مهم بیانات معظم له در این دیدار بود. 

اما پیش از سخنان رهبر انقلاب، حسن روحانی که هفتمین سال دولت‌داری‌اش را تجربه می کند، گزارشی از روند کار دولت به محضر رهبری ارائه کرد. گزارشی که می توان آن را تفکیکی از عملکرد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ...دولت دانست. 

در جدول زیر نگاهی به آخرین گزارش حسن روحانی در هفته دولت می‌اندازیم ؛
 

آخرین گزارش حسن روحانی به رهبرانقلاب در هفته دولت 
اقتصادی

*پیش از شیوع کرونا نیز کشور در دوره دولت تدبیر و امید با ۲ تکانه بیرونی جدی دیگر مواجه شده بود که یکی سقوط قیمت نفت در اوایل سال ۹۳ و دومی تحریم‌های شدید و ظالمانه آمریکا از سال ۹۷ بود.اگر چه سقوط قیمت نفت و بویژه تحریم‌های بی‌سابقه و ظالمانه آمریکا مشکلاتی را نیز برای مردم ایجاد کرد اما دولت در مواجهه با این مشکلات، کشور را به خوبی اداره کرد و با بهره‌گیری از تجربه مواجهه موفق با این دو تکانه، توانست کشور را در برابر مشکلات ناشی از همه‌گیری کرونا نیز به خوبی مدیریت کند.

*در حالی که اقتصاد بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا تا ۲۰ درصد کوچک شد اما اقتصاد ایران در برابر مشکلات ناشی از شیوع کرونا تنها ۳ درصد آسیب دید که این نشان توانمندی دولت در ایستادگی در برابر این مشکل و مدیریت آن است.

*در ۷ سال گذشته تولید کشور در صنعت پتروشیمی و فولاد تقریباً به ۲ برابر افزایش پیدا کرده و درآمدهای کشور از محل صادرات محصولات پتروشیمی از ۱۱ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار رسیده که با اتمام جهش سوم صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰ این درآمدها به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

*تولیدات کشور در زمینه تولید آلومینیوم، مس، صنعت خودرو و لوازم خانگی و دیگر عرصه‌ها نیز از افزایش و رشد قابل توجهی برخوردار بوده است. 

*در طول ۷ سال گذشته ۴.۵ میلیون واحد مسکن ساخته شده است، در حالی که در دولت قبل تنها ۷۷۵ هزار واحد مسکن مهر به بهره‌برداری رسیده بود در این دولت بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر، تکمیل شده و به بهره‌برداری رسیده است و در زمینه ساخت مسکن اجتماعی و مسکن روستایی اقدامات خوبی انجام شده که در آینده شاهد تحولات مثبت ناشی از آنها در عرصه مسکن خواهیم بود.

*آخرین نکته سفارش جنابعالی نسبت به مبارزه با فساد و اصلاحات هم در بودجه و هم در بانک بوده که قدم‌های خوبی در بودجه و بانک برداشتیم و همچنین لوایح خوبی تحت عنوان لایحه شفافیت، تعارض منافع و مبارزه با فساد تهیه کردیم که در این زمینه امیدواریم با ۲ اصلی که داریم برای مبارزه با فساد، اصل شفافیت و دولت الکترونیک ان‌شاء الله بتوانیم با فساد مبارزه کنیم.البته قوای دیگر هم وظایفی دارند که با سبک و سیاق خودشان مبارزه را ادامه می‌دهند.

اجتماعی 

* ۲ برابر شدن تخت‌های بیمارستانی در طول مدت سپری شده از دولت تدبیر و امید نسبت به تمام سال‌های پیش از این دولت تا پیروزی انقلاب اسلامی، کاهش چشمگیر هزینه‌های درمان مردم، افزایش قابل توجه تجهیزات پزشکی و نرخ دسترسی مردم به پزشک و امکانات پزشکی به شکلی برابر در سراسر کشور دولت برغم مشکلات فراوان اقتصادی، تحولی بزرگ را در بخش درمانی و سلامت کشور ایجاد کرده که حاصل آن را در پایین‌بودن تعداد جانباختگان ناشی از کرونا در کشورمان نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای پیشرفته مشاهده کردیم.

*از نیمه سال ۹۳ تقریبا تا سال ۹۷ به طور متوسط حدود ۷۰۰ هزار اشتغال در سال داشتیم و جمعیت فعال و آنهایی که متقاضی کار بودند، در سال حدود ۹۰۰ هزار بود و لذا علیرغم اینکه اشتغال به وجود می‌آوردیم به خاطر جمعیت فعال کاهش در بیکاری نداشتیم و در سال ۹۶ کاهش در بیکاری هم پیدا کردیم و امروز هم در شرایطی هستیم که در تولید امسال و در بهبود فضای کسب و کار حرکت خوبی را آغاز کردیم.

* یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت تدبیر و امید تلاش در اجرای عدالت و کمک به معیشت مردم محروم و مستضعف بوده است،تعداد روستاهای برخوردار از گاز در این دولت از ۱۴ هزار به ۳۱ هزار روستا افزایش یافته و تعداد روستائیان برخوردار از آب آشامیدنی سالم و پایدار از ۹۰۰ هزار نفر به ۱۰ میلیون نفر رسیده است.

سیاسی 

*در ۲ دعوای مهم حقوقی با آمریکا در لاهه تاکنون در مراحل اولیه دادگاه در هر دو لایحه و در هر دو ادعا ما پیروز شدیم و آمریکا شکست خورده است و امیدواریم مراحل نهایی آن هم اینچنین باشد. از ۳ کشور چند هزار اشیاء باستانی مهم ایران را در دادگاه ها پیروز شدیم و آن اشیاء را به کشورمان برگرداندیم از آمریکا، ایتالیا و بلژیک و همانطوری که مطلع هستید توانستیم از قطعنامه‌های ۶ گانه سازمان ملل و از PMD هم خارج شویم که مربوط به حقوق ملت ایران می‌شود.

۲۱۷۲۱۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1425135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =