علت ضرورت ایستادگی در برابر زورگویی آمریکا از نگاه رسانه چینی

فارس نوشت: وبگاه «شبکه تلویزیون جهانی چین» در تحلیلی روز سه‌شنبه به بررسی این پرداخته که چرا دنیا باید در برابر زورگویی آمریکا بایستد.

تلویزیون جهانی چین نوشته اقدام اخیر شورای امنیت در رد تقاضای دولت دونالد ترامپ برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران، نوعی تقابل با آمریکا به شمار می‌رود که از زمان روزهای قبل از حمله به عراق تا به امروز سابقه نداشته است.

این شبکه نوشته دولت ترامپ به جای پذیرفتن نظر اعضای شورای امنیت که با ۱۱ رأی ممتنع،  ۲ رأی مخالف و ۲ رأی موافق با قطعنامه این کشور مخالفت کردند گفت که قصد دارد مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها یا مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال کند.

رسانه چینی نوشته دولت آمریکا چین و روسیه و همچنین متحدان اروپایی‌اش را تهدید کرده که از حکومت ایران جانبداری نکنند. این رسانه نوشته است: «اگر اسم این زورگویی نیست، زورگویی چیست؟»

این رسانه نوشته یکی از نگرانی‌های آمریکا این است که چین و روسیه ممکن است با ایران در زمینه‌های تسلیحاتی همکاری کنند که این می‌تواند محاسبات امنیتی در خاورمیانه را دگرگون کند. وبگاه تلویزیون چین گفت: «ایران با در اختیار داشتن سلاح‌های مرگبار در موقعیتی خواهد بود که بتواند اسرائیل، عربستان سعودی و سایر متحدان آمریکا و شاید هم خود آمریکا را تهدید کند.»

تلویزیون دولتی چین در ادامه درباره ضرورت مخالفت با تلاش آمریکا علیه ایران نوشته است: «حمایت از محدودیت‌های تسلیحاتی ایران، شورای امنیت را به چارچوبی ناکارآمد برای صلح و امنیت بین‌الملل تبدیل خواهد کرد.»

در ادامه این مطلب آمده است: «شورای امنیت سازمان ملل توسط پنج عضو دائم این شورا ایجاد شده و هر یک از آنها برای هدفی از اختیار وتو برخوردار شده تا هیچ عضوی به تنها اجازه اداره دنیا را نداشته باشد.»

وبگاه تلویزیون چین می‌نویسد: «اجازه دادن به آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران دقیقاً به معنای آن خواهد بود که شورای امنیت سازمان ملل و به تبع آن، سازمان ملل را به عامل آمریکا تبدیل کنیم.»

رسانه چین بر همین اساس نوشته است که بازگشت تحریم‌ها علیه ایران چیزی است که نباید اجازه داد اتفاق بیفتد.

311311

کد خبر 1425674

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =