روایت سخنگوی وزارت خارجه از شکست دیشب آمریکا در شورای امنیت

سعید خطیب زاده در واکنش به اقدام رئیس شورای امنیت سازمان ملل در رد درخواست آمریکا مبنی بر بازگردان تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران، تصریح کرد: شب گذشته آمریکا بار دیگر شکست تاریخی دیگری را در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحمل شد.

به گزارش خبرآنلاین، خطیب زاده گفت: درخواست آمریکا در ۲۴ مرداد ماه برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران با مخالفت اعضای شورای امنیت مواجه شد، همچنین در ۳۰ مرداد ماه نیز بار دیگر تلاش این کشور برای توزیع اعلامیه علیه ایران با مخالفت اعضای این شورا روبرو شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: شاید برای اولین بار در تاریخ شورای امنیت باشد که در کمتر از ده روز یکی از اعضای دائم این شورا با یک «نه بزرگ» روبرو شده است.

وی افزود: برای اولین بار رئیس شورای امنیت رسماً اعلام کرد که آمریکا اساساً اهلیتی برای توزیع چنین اعلامیه‌ای بین اعضا ندارد؛ بیانیه رئیس شورای امنیت مبنی بر اینکه درخواست آمریکا باطل و بی اثر است، تبعات حقوقی بسیاری به دنبال دارد.

 خطیب زاده تصریح کرد: آمریکا از اتفاق شب گذشته بسیار ناراحت و عصبانی است به حدی که سفیر این کشور در سازمان ملل به متحدین اروپایی خود نیز حمله کرده و آن‌ها را شرکای ایران نامیده است، آنچه که شب گذشته رخ داد، هشتمین یا نهمین شکست آمریکا طی چند ماه اخیر است.

سخنگوی وزارت خارجه خاطر نشان کرد: امیدواریم در ادامه مسیر، شرکای ما در برجام و همچنین تمامی اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت نشان دهند که اجازه نخواهند داد تا آمریکا با ترساندن و ارعاب، از شورای امنیت سازمان ملل استفاده ابزاری و قوانین بین المللی را نقض کند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: آمریکا صلح سازترین ژنرال منطقه (سردار شهید سلیمانی) را هدف قرار داد، ما از این شهادت و شهادت‌های دیگر قدرت گرفتیم؛ جمهوری اسلامی ایران تولیدکننده امنیت در منطقه است.

 سعید خطیب زاده در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما، در واکنش به اظهارات شب گذشته وزیر خارجه آمریکا در کمپین جمهوری خواهان تصریح کرد: صحبت پمپئو از سرزمین‌های اشغالی با جمهوریخواهان نشان دهنده انزوای آمریکاست.

وی افزود: ترامپ با شعار «آمریکا اول» آمد و بسیاری از تحلیلگران به سرعت گفتند منظور از این شعار، «تنها آمریکا» است و قصد ترامپ نادیده گرفتن سایر کشورهاست، اما امروز بهتر است بگوییم «آمریکا تنهاست»؛ این بهترین عبارت برای آمریکای امروز است که متحدی جز رژیم صهیونیستی و یکی دو کشور اساسا شکست خورده ندارد.

 خطیب زاده به شهادت سردار شهید سلیمانی در خاک عراق اشاره و در خصوص دستاورد خواندن چنین اقدام تروریستی، تصریح کرد: خود پمپئو و دولت آمریکا می‌دانند که تا چه حد دروغ می‌گویند؛ آن‌ها صلح سازترین ژنرال منطقه را هدف قرار دادند، ژنرالی که توانسته بود تمامی گروه‌های تروریستی، تکفیری و وهابی را به زانو در آورد.

وی یادآور شد: فرهنگ ما فرهنگ عاشوراست و این فرهنگی است که شهادت در آن فوز عظیمی است، ما از این شهادت و شهادت‌های دیگر قدرت گرفتیم.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: همه می‌دانند که ریشه تمامی تروریسم، افراطی گری و خشونت‌های سازمان یافته منطقه در اقدام جعلی آمریکا برای ساختن هویتی جعلی در سرزمین‌های اشغالی است و ادامه آن نیز در زبان عریان استفاده از زور، سلاح و جنگ از افغانستان تا عراق و یمن است.

وی تاکید کرد: ما بر عهد خود هستیم؛ جمهوری اسلامی ایران تولیدکننده امنیت در منطقه است و انشاء الله با کمک متحدین و دوستانمان صلح و ثبات را بر خلاف میل آمریکا و رژیم صهیونیستی به منطقه خواهیم آورد.

311311

کد خبر 1425950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =