خبری که فرماندهان نظامی را در آغاز جنگ شوکه کرد

مهر نوشت: رئیس مؤسسه شهید حسن باقری گفت: به نظر من یکی از بهترین شرایط و وضعیت‌هایی که پیش آمد و موجب پیشرفت صنعت دفاعی کشور شد، همین تحریم‌ها بود.

سردار فتح‌الله جعفری رئیس مؤسسه شهید حسن باقری، با اشاره به موفقیت‌های صنعت دفاعی کشور با وجود محدودیت و تحریم‌ها اظهار داشت: به نظر من یکی از بهترین شرایط و وضعیت‌هایی که پیش آمد و موجب پیشرفت صنعت دفاعی کشور شد همین تحریم‌ها بود، یعنی ما به هیچ وجه دسترسی به کارخانجات خارجی و تهیه سلاح از سایر کشورها نداشتیم و کسی هم به ما سلاح نمی‌فروخت.

وی ادامه داد: در همین شرایط تحریم بود که جنگ بر ما تحمیل شد و ما اینجا بود که می باید دو راه را انتخاب می‌کردیم، یک راه از دشمن بگیریم و دومین مسیر این بود که به سمت تولید سلاح و تجهیزات در داخل کشور برویم این در حالی بود که هیچ کشوری به ما سلاح نمی‌فروخت پس ما می‌بایست به سمت تولید در داخل کشور می‌رفتیم.

رئیس مؤسس شهید حسن باقری گفت: شما باید به شرایطی که آن زمان کشور در آن قرار داشت یعنی دوران جنگ تحمیلی توجه داشته باشید نه شرایط امروزه صنعت دفاعی کشور، شهرهای ما در زیر بمباران و گلوله باران ارتش عراق بود و رژیم بعث عراق تا دندان مسلح شده بود و همه امکانات و تجهیزات به راحتی در اختیار او قرار می‌گرفت و در هر عملیاتی بیش از یک میلیون گلوله بر سر رزمندگان ما می‌ریخت و ما چیزی در مقابل او نداشتیم.

سردار جعفری ادامه داد: یادم هست که یک روز شهید فلاحی رئیس ستاد مشترک ارتش در همان روزهای آغازین جنگ می‌گفت مهمات تنها برای چند روز جنگیدن داریم آنجا بود که این سوال پیش می‌آمد این همه پول که آمریکایی‌ها از ما گرفته بودند را خرج چه کرده بودند، همه فرماندهان از این خبر شوکه شدند. بنی صدر هم که آن زمان رئیس جمهور بود در جلسه که شهید رجایی نیز در آن حضور داشت این خبر را تأیید کرد.

وی خاطر نشان کرد: این خبر برای فرماندهان جنگ در آن زمان مانند داوود کریمی و شهید باقری غیر قابل بود که ما مهماتی برای دفاع طولانی‌مدت نداریم، آقای رفیق دوست نیز که برای تهیه مهمات به کره شمالی رفته بود، رهبر کره شمالی به او گفته بود کشوری که در حال جنگ است باید مهمات مورد نیازش را خودش تولید کند، از سوی دیگر وقتی برای تهیه موشک به سوریه و پیش آقای حافظ اسد نیز رفته بودند آنها نیز گفته بودند که به دلیل نظارت‌های سازمان ملل نمی‌توانیم به شما مهمات بدهیم این ها علی‌رغم این بود که البته میزانی از تجهیزات به ما داده بودند.

وی ورود سپاه و صنایع سنگین کشور به عرصه ساخت تجهیزات دفاعی را بسیار مؤثر دانست و گفت: با ورود صنایع سنگین کشور و همچنین صنعت نوپای سپاه، فعالیت صنایع دفاعی کشور رشد و شکوفایی پیدا کرد البته صنایع دفاعی کشور از ظرفیت و زیرساخت‌های خوبی برخوردار بود اما پیش از آن کسی از آنها درخواستی برای تولید نداشت اما با آغاز جنگ و وجود محدودیت‌ها و نیاز کشور به تجهیزات و سلاح این صنایع به سمت تولید رفتند، بعد از آن نیز با ایجاد مجموعه صنایع مانند شهید همت و شهید باقری توانستیم نیازمندی‌های جنگ را تولید کنیم و به سمت تولید تجهیزات داخلی رفتیم.

وی ادامه داد: این اقدامات توان دفاعی کشور را به حدی رساند که نه تنها نیازمند تجهیزات خارجی نیستیم بلکه به جایگاهی رسیده‌ایم که می‌خواهند با تحریم این توان صنعت دفاعی را کنترل کنند تا ما تولید نداشته باشیم.

27215

کد خبر 1426206

برچسب‌ها