ایرنا نوشت: شان کِنی، هنرمند آمریکایی که ۱۵ سال است با استفاده از قطعات خانه‌سازی (لگو) آثار هنری خلق می‌کند، در جدیدترین پروژه خود به سراغ ساخت مجسمه‌هایی واقع‌گرایانه از حیوانات رفته است.

شان کنی (Sean Kenney) هنرمند آمریکایی علاقه دوران کودکی به ساخت اشکال مختلف با قطعات خانه‌سازی را به حرفه تمام وقت خود تبدیل کرده و ۱۵ سال است که از قطعات لِگو به عنوان ابزاری برای خلق آثار هنری استفاده می‌کند. آثار وی از آسمان‌خراش‌ها گرفته تا رخ‌نگاشت‌ها، در موزه‌ها و باغ‌وحش‌های سراسر جهان به نمایش درآمده و الهام‌بخش افراد در هر سنی بوده است.

آخرین پروژه این هنرمند نمایشگاهی از مجسمه‌های لِگویی واقع‌گرایانه از گیاهان و حیوانات است که از سال ۲۰۱۲ آغاز به کار کرد و در حال حاضر نیز در چندین باغ‌وحش و باغ گیاه‌شناسی در آمریکا برپاست.

کنی مثل بیشتر بچه‌ها، دوران کودکی خود را به بازی با قطعات خانه‌سازی یا به اصطلاح لِگو گذراند. وقتی بزرگتر شد، مهارت‌هایش به عنوان یک کارتونیست را تقویت کرد و در رشته هنرهای بصری دانشگاه راتگرز مشغول به تحصیل شد. پس از فارغ التحصیلی، به عنوان یک طراح گرافیکی مشغول به کار شد و گاهی از قطعات لگو در آثارش استفاده می‌کرد؛ از آنجایی که ساکن نیویورک بود، در کارهایش بیشتر از فضای شلوغ شهری پیرامونش الهام می‌گرفت در همین راستا راندوهایی از ساختمان امپایر استیت در منهتن، محله دهکده گرینویچ و دیگر مناظر آشنا خلق کرد.

اما از آن زمان که یک باغ گیاه‌شناسی از وی خواست نمونه برخی از گل‌ها و گیاهانش را با لگو بسازد، کنی جهان طبیعت را به عنوان حوزه کار خود انتخاب کرد. آثاری که برای این باغ خلق کرده بود، به تدریج از دیگر مراکز سردرآوردند و آنقدر محبوب شدند که باغ وحش‌ها نیز مشتری کارش شدند.  

این هنرمند خلاق با این روش تاکنون بیش از ۱۵۰ مجسمه از حیواناتی از جمله شیر، خرس قطبی، بوفالو، پلنگ برفی، طاووس، پروانه و اردک خلق کرده است. اما این که این مجسمه‌ها واقعی به نظر برسند، به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست.

کنی می‌گوید: «یکی از بزرگترین چالش‌ها این است که بتوان با قطعات قالبی، نرمی ظاهر حیوانات و حس موجود در چهره آنها را درآورد. برای شخص من این یکی از سرگرم‌کننده‌ترین موانع است. وقتی این مانع را از سر راه برمی‌دارید، کار انجام شده است. یک قدم عقب رفته و به اثری که خلق کرده‌اید با غرور و افتخار نگاه می‌کنید.»

این هنرمند در خلق هر مجسمه با گروهی از هنرمندان که در تیم‌های دو یا سه نفره کار می‌کنند، همکاری می‌کند. کار ساخت بیشتر مجسمه‌ها از کشیدن طرح‌ روی کاغذ آغاز می‌شود. طرحی که در مرحله بعد برای تعیین شکل و اندازه اولیه سوژه، روی یک کاغذِ رسم یا یک مدل کامپیوتری منتقل می‌شود.

کنی این طرح‌ها را به شخصیت‌ انیمیشن‌های پیکسار تشبیه کرده و می‌گوید: «ما عکس و دیگر اطلاعات مربوط به حیوان مورد نظر را از منابع برخط جمع‌آوری می‌کنیم. بعضی اوقات نیز برای این که سوژه را در حال حرکت ببینیم، به ویدئوهای یوتیوب رجوع می‌کنیم.»

در ساخت نمونه اولیه مجسمه، از این طرح کلی به عنوان مرجع استفاده می‌شود. وقتی کنی به نمونه اولیه دلخواهش دست پیدا کرد، کار ساخت نمونه نهایی آغاز می‌شود. کار ساخت هر مجسمه ممکن است به هزاران قطعه خانه‌سازی و چندین ماه کار سخت نیاز داشته باشد. ساخت بزرگترین نوع از این مجسمه‌ها ممکن است ۹ ماه زمان ببرد. به عنوان مثال تیم کنی برای ساخت یک شیر از ۴۸ هزار و ۲۴۸ قطعه لگو استفاده کردند و تکمیل این پروژه ۴۷۴ ساعت زمان برد. 

نکته جالب توجه درباره سبک کار کنی این است که از قطعات خانه‌سازی معمولی استفاده می‌کند و در هیچکدام از مجسمه‌هایش طرح های خاص لگو به کار نرفته است. این هنرمند آمریکایی در جایی که لازم باشد با استفاده از لگوهای دایره‌ای و مثلثی شکل یا چرخ‌ها، پنجره‌ها و سطح شیبدارهای موجود در ست‌های خانه‌سازی، برای نمایش احساسات حیوانات و تعاملات آنها با یکدیگر استفاده می‌کند.

این مجموعه از مجسمه‌ها در اغلب موارد توجه بازدیدکنندگان را به گونه‌های درحال انقراض جهان جلب کرده و از ایده حفاظت از حیوانات حمایت می‌کنند. یکی از این مجسمه‌ها که جنگل زدایی نام دارد، یک پلنگ ابری فرمز را به تصویر می‌کشد که در کوه‌های تایوان یافت می‌شود. زیستگاه این گونه پلنگ در معرض تهدید است و تا قبل از سال ۲۰۱۸ تصور می‌شد، منقرض شده باشد.

کنی درباره این اثر می‌گوید: «مجسمه این پلنگ را به گونه‌ای قرار دادیم که انگار به کاوشگری که در حال تخریب زیستگاهش است، نگاه می‌کند. این مجسمه را اول برای بیننده محلی در تایپه طراحی کردیم اما به این نتیجه رسیدیم که این یک داستان جهانی است. از آن زمان تاکنون این مجسمه در آمریکا و اروپا نیز به نمایش گذاشته شد.»

۵۷۵۷

کد خبر 1426579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =