۰ نفر
۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲
ردپای فرهنگ عاشورایی در انقلاب‌های بزرگ

عاشورا و محرم نه تنها در انقلاب اسلامی ایران بلکه در همه انقلاب ها که در کشورهای دیگر رخ داده، تاثیر گذار بوده است.

گاندی بعد از آن که بر انگلستان پیروز شد، خبرنگاری از او پرسید این حرکت انقلابی را از چه کسی آموخته اید، گاندی پاسخ داد از امام حسین(ع)، امام سوم مسلمانان. 

در ایران نیز بعد از مشروطیت، اعتراضات، نهضت ها و حرکت هایی که برای مبارزه با استکبار به وجود آمدند همه متاثر از نهضت امام حسین(ع) بودند. حتی مبارزانی که علیه شاه می جنگیدند مانند خسرو گلسرخی بیان کردند که از مکتب امام حسین (ع)مبارزه کردن را آموخته اند.

پس از آن که انقلاب به پیروزی رسید نیز رمز همه حرکت ها در نظام امام حسینی بوده است. نباید فراموش کرد که شعار «یا حسین»، شعار محوری و اصلی حرکت های اسلامی در طول تاریخ اسلام و تشییع بوده است. 

عاشورای امام حسین (ع) روز عشق بازی با خدا، وفاداری و نترسیدن است، هر کسی که اندک آشنایی با دین اسلام داشته باشد، می داند که عاشورا روز عبور از خودخواهی و خودپسندی است. 

حتی این روزها نیز که بیماری کرونا بر برپایی عزاداری های ماه محرم سایه انداخته است اما مردم همچنان خیمه عزاداری برای سید و سالار شهیدان را برپا کرده اند. امیدوارم در سایه الطاف اباعبدالله الحسین(ع) سایه این بیماری از سر همه مردم دنیا برداشته شود.

* روحانی اصلاح طلب و نماینده ادوار مجلس

۲۷۲۱۵

کد خبر 1426659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =