۷۰۶ هکتار اراضی ملی استان سمنان از چنگال سودجویان رها شد

۳۵۵ پرونده مربوط به ۷۰۶هکتار تصرف غیرقانونی در عرصه‌های ملی استان در دولت تدبیر و امید اجرای احکام و حکم بر خلع ید سودجویان صادر شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین سرهنگ علیرضا ابوطالبی فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری استان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران ابراز داشت: مناطق شمالی استان سمنان به دلیل دارا بودن زمین‌های با ارزش بیشتر گرفتار تصرف‌های غیرقانونی است.
وی ادامه داد: براساس تبصره یک ماده ۵۵ قانون حفاظت منابع طبیعی، خلع ید و قلع و قمع پیش از ساخت و ساز بر عهده این اداره کل است و در دولت تدبیر و امید ۷۳۹  فقره پرونده به وسعت یک هزار و ۴۸۲ هکتار در استان توسط اداره‌ کل منابع طبیعی رفع تصرف شد.
وی بیان کرد: برخی افراد که محل فعالیت و زندگیشان در مجاورت اراضی ملی است به طور مثال یک هکتار از اراضی ملی مجاور باغ را برای توسعه فعالیت تصرف می‌کنند و نمی‌توان به این افراد زمین‌خواری نسبت داد و اقدام آنان با عنوان تصرف غیرقانونی یاد می‌شود.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان تصریح کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم با تقویت مشارکت مردمی و آگاهی بخشی به جامعه  تلاش شد تا میزان آتش‌سوزی در عرصه‌های مرتعی و جنگلی استان کاهش یابد.
ابوطالبی اظهار داشت: در هفت سال گذشته ۱۷۲ فقره  با وسعت ۲۴۹ هکتار  آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان سمنان رخ داد و آمار نشان می‌دهد آموزش‌های مردمی کار ساز بوده و با وجود بالا بودن تعداد آتش‌سوزی‌ها، اما وسعت کمی از مراتع و عرصه‌های جنگلی درگیر شده است.
وی یادآور شد: تجهیز دهیاری‌ها به لوازم اولیه اطفاء حریق و امضاء تفاهم نامه با دهیاران و شورای اسلامی ۳۲ روستای حاشیه جنگل از جمله اقدام های انجام شده در استان سمنان برای کاهش شمار آتش‌سوزی در عرصه‌های مرتعی و جنگلی است.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان خاطرنشان کرد: چهار پایگاه  مردمی اطفای حریق و صیانت از عرصه‌های مرتعی و جنگلی  در چهار روستای حاشیه جنگل استان به منظور استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی در دولت تدبیر و امید ایجاد شد.
از ۹.۷ میلیون هکتار از عرصه های طبیعی استان سمنان، فقط ۳۵۲ هزار هکتار مناطق جنگلی و ۳.۷ میلیون هکتار مرتع است و از ۵.۲ میلیون هکتار بیابان سمنان ۱.۲ میلیون هکتار مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی در ۲۰ نقطه است.

46

کد خبر 1426733

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =