۱۰ نفر
۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۷
«خرس» چگونه مجوز گرفت و چرا توقیف شد؟

خبرنیوز در یادداشتی به قلم جمشید خاوری نوشت:از آخرین باری که خسرو معصومی پشت یک تریبون قرار گرفت و به توقیف فیلمش اعتراض کرد هفت ماهی می گذرد. در آن مراسم که کانون کارگردانانِ خانه سینما برای بزرگداشت وی گرفته بود معصومی از مسئولین وزارت ارشاد برای توقیف هشت ساله ی فیلمش انتقاد کرد.

آن روز، فیلمسازان زیادی در حمایت از معصومی صحبت کردند. از جمله کیانوش عیاری که خودش بارها از سانسور و توقیف، زخم خورده گفت «خرس» فیلم تلخی است اما هر بهانه‌ای برای توقیف و سانسور آن، تلخ‌ترش می‌کند.
خسرو معصومی فیلمساز شمالی و 65 ساله سینمای ایران که نخستین فیلم سینمایی اش را در 30 سالگی ساخته حدود دو سال برای گرفتن پروانه ساخت فیلم «خرس» در راهروهای وزارت ارشاد می دوید تا بالاخره بعد از چند بار بازنویسی توانست برای نسخه ای که مد نظر اعضای آن شورا بود مجوز ساخت بگیرد. فیلم در جغرافیای مورد علاقه ی معصومی یعنی شمال کشور تولید شد و برای نخستین بار در سی امین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و دو سیمرغ بلورین هم گرفت اما بعد از آن به دلایل نا معلوم به فهرست فیلمهای توقیفی سینمای ایران اضافه شد!
با اینکه مسئولین سینمایی در مصاحبه هایشان می گفتند فیلم مشکلی برای اکران عمومی ندارد اما عملا مجوز نمایش به آن داده نمی شد. حتی کار به جایی رسید که پرویز پرستویی (به عنوان یکی از سرمایه گذاران فیلم) در مقطعی اعلام کرد تا زمانی که «خرس» اکران نشود بازی در هیچ فیلمی را قبول نمی کند!
معمولا کارگردانها برای فیلمنامه هایی که موضوعی ملتهب و خط قرمزی دارند به سراغ تهیه کنندگانِ اسم و رسم دار می روند که بتوانند فیلم را از هفت خانِ سانسور و توقیف به سلامت عبور دهند. اما جواد نوروز بیگی با همه  روابطی که داشت و رایزنی هایی که با نهادهای مختلف کرد نتوانست به اکران فیلم کمک کند. البته در آخرین روزهایی که جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی بود به خاطر رابطه خوبی که با نوروزبیگی داشت به موسسه رسانه های تصویری (که زیر مجموعه ارشاد بود) دستور داد امتیاز فیلم را بخرد و به گفته معصومی همین کار باعث شد تهیه کننده به پولش برسد و دیگر انگیزه ای برای پیگیری رفع توقیف «خرس» نداشته باشد.
با اینکه طی این سالها مسئولین سازمان سینمایی چند بار تغییر کردند و اعضای جدیدی نیز به شورای پروانه نمایش آمدند اما مشکل خرس حل نشد. از جمله دلایلی که برای توقیف این فیلم اعلام شد یکی ضد جنگ بودنِ فیلم و دیگری مسائل شرعی عنوان شد که معصومی همه آنها را رد کرد و گفت: فیلم بر اساس فیلمنامه  مصوب ارشاد ساخته شده و دلیلی برای توقیف آن وجود ندارد. با این حال، وی اصلاحاتی در فیلم اعمال کرد که اثربخش نبود و ظاهرا «سانسور» نتوانست از «توقیف» همیشگی فیلم جلوگیری کند.
تا اینکه بعد از 9 سال بلاتکلیفی، روز پنج شنبه گذشته فیلم سینمایی «خرس» در صفحه  شکوفا فیلم در سایت یوتیوب منتشر شد و تا عصر یکشنبه (قبل از انتشار خبرش در رسانه های فارسی زبان) حدود 20 هزار بازدید داشته که پیش بینی می شود در روزهای آتی بیشتر هم بشود.
«خرس» داستان رزمنده‌ای که است که رابطه بسیار خوبی با همسر خود دارد، به جبهه‌های جنگ می‌رود و پس از ۱۴ سال مفقودالاثر بودن متوجه می‌شود که همسرش با فرد دیگری به نام افرا معروف به خرس – که قاچاقچی چوب است – ازدواج کرده و این مسئله زمینه‌ساز اتفاقات بسیاری می‌شود.
پرویز پرستویی، مریلا زارعی، فرهاد اصلانی، ناصر آقایی و مائده طهماسبی از جمله بازیگران این فیلم هستند.

1717

کد خبر 1427152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =