شوخی باهنر با کاندیداتوری احمدی نژاد و خاتمی /کاندیدای ۱۴۰۰ نمی شوم تا فضای رقابت خلوت‌تر شود /برخی فکر می‌کنند با پرخاشگری مشهورتر می‌شوند

محمدرضا باهنر به ایرنا گفت: در علت حضور پایین مردم پای صندوق رای عوامل متعددی مانند مشکلات اقتصادی، بیکاری، رکود و حتی کرونا دخیل بود اما هیچ کدام از این موارد را نباید عامل اصلی تلقی کنیم.

محمدرضا باهنر،  درباره برنامه جامعه اسلامی مهندسین به عنوان یک تشکل اصولگرا برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰،  گفت: تا زمانی که چند حزب فراگیر قدرتمند و بانفوذ در کشور نداشته باشیم، این گرفتاری را همیشه خواهیم داشت. از یکسال قبل از انتخابات، جناح‌های مختلف کشور دائما جلسه می‌گذارند و برای  وحدت درون جریانی تلاش می کنند که مقدار زیادی از انرژی فعالان سیاسی را میگیرد البته چاره‌ای هم نداریم.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین ادامه داد: اصلاح طلبان هم همین مشکل را دارند و هر انتخاباتی که پیش می‌آید مجبورند با احزاب کوچک و پراکنده جلسه تشکیل دهند.

باهنر افزود: البته یکسری تلاش‌هایی شروع شده و شخصیت‌ها هم کم کم فعال می‌شوند. چشم‌انداز ما این است که به امید خدا همه اصولگرایان به یک وحدت کامل می‌رسند البته این به آن معنا نیست که به هدف کامل برسیم بعضی وقت‌ها ممکن است  ۷۰ تا ۸۰ درصد به اهداف خود برسیم. امیدوارم برای انتخابات ۱۴۰۰ بتوانیم از میان چند جناح مشهور کشور چند نامزد خوب، قدر و مدبر داشته باشیم تا رقابت سالمی شکل بگیرد.

قصدی برای نامزدی ریاست جمهوری ندارم

باهنر در پاسخ به پرسشی درباره احتمال نامزدی‌اش در انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری گفت: بارها گفته‌ام که اصلا قصد ورود به انتخابات را ندارم اما به عنوان یک شخصیت سیاسی فعال هستم.

وی، درباره نامزدی احتمالی علی لاریجانی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و احتمال حمایت جامعه اسلامی مهندسین از او گفت: فکر می‌کنم از الان نباید وارد اسامی افراد شد. همانطور که گفتم به دلیل نداشتن چند حزب قدرتمند و فراگیر معمولا داوطلبان از چندماه مانده به انتخابات مطرح می‌شوند و بحث‌ها جدی می‌شود. الان هم ۳۰ تا ۴۰ اسم در رسانه‌ها مطرح شده است و چند روز قبل هم ۱۵ عکس از شخصیت‌ها با مشخصات منتشر شده بود که اسم من هم بود ولی من رسما به خبرگزاری‌ها اعلام کردم که قصد ورود ندارم تا دست کم محیط رقابت را خلوت‌تر کنم.

وظیفه رییس جمهوری هدایت نخبگان برای اداره کشور است

باهنر درباره ویژگی و تخصص مناسب برای رییس جمهوری آینده برای حل مشکلات کشور، گفت: رییس جمهوری باید بخش‌های مختلف نخبگان کشور را مدیریت کند. اگر اقتصاددانی باشد که از سیاست چیزی نداند یا متخصص امور بین‌الملل باشد اما اقتصاد نداند به کار نمی‌آید حتی پیدا کردن فردی که این تخصص‌ها را داشته باشد، ممکن نیست. بنابراین باید شخصیت باتدبیری که دارای تجربه در کارهای حاکمیتی و کلان باشد، وارد عرصه شود.

این فعال اصولگرا افزود: رییس جمهوری، شخصیتی است که کارگزاران اجرایی کشور را انتخاب و مدیریت می‌کند و در ضمن باید بتواند با مجلس و قوه قضاییه همکاری کند. فکر می‌کنید مثلا یک اقتصاددان یا دکتر اقتصاد بر سرکار بیاید می تواند کشور را نجات دهد؟ اینطور نیست! اگر مشکلات اقتصادی  را از ۱۰ متخصص اقتصاد بپرسید به احتمال زیاد با ۱۰ پاسخ  متفاوت مواجه می‌شوید.

باهنر یادآور شد: اقتصاد علم محض نیست بلکه دانش تجربی چون پزشکی است. ممکن است در مورد یک درمان بیماری، پزشکان نسخه‌های متفاوت ارائه دهند. بنابراین رییس جمهوری کسی است که از نخبگان جامعه در رشته‌های مختلف به شکل مفید استفاده کند و بتواند آنها را مدیریت کند.  

وی خاطرنشان کرد: یک طنز سیاسی می‌گویم بعضی از آقایان که  با ۱۵ تا ۲۰ میلیون رای رییس جمهور می‌شوند تصور می‌کنند که به انداز شمار رای دهندگان می‌فهمند. کسب آرای زیاد به معنای محبوبیت است نه بالا رفتن فهم و عقل! اما باید از خرد جمعی استفاده کنند و بجای یک فرد که مدعی است همه چیز را می‌داند باید سیستم و ساختار، مملکت را اداره کند.

کاری کنیم بجای لشکرکشی خیابانی مطالبات پای صندوق پیگیری شود 

باهنر درباره راهکارهای حضور باشکوه مردم در انتخابات ریاست جمهوری و بالا بردن نرخ مشارکت با ایجاد فضای دوقطبی، گفت: اگر رقابت کم باشد طبیعی است که حضور کمرنگ می‌شود و از سوی دیگر، رقابت خیلی سنگین  و دوقطبی، مشکلات امنیتی به وجود می‌آورد. پیشنهاد می‌کنم درباره نرخ کم مشارکت رای‌دهندگان در انتخابات دوم اسفندماه ۹۸  کار پژوهشی عالمانه و عادلانه انجام شود.  

این فعال اصولگرا ادامه داد: در علت حضور پایین مردم پای صندوق رای عوامل متعددی مانند مشکلات اقتصادی، بیکاری، رکود و حتی کرونا دخیل بود اما هیچ کدام از این موارد را نباید عامل اصلی تلقی کنیم. این عوامل هر کدام وزنی دارند. رسانه‌ها باید یک کار پژوهشی میدانی انجام دهند و وزن هرکدام از این عوامل را بسنجند.

باهنر اضافه کرد: برخی کارشناسان نحوه بررسی صلاحیت‌ نامزدهای اصلاح طلب و اصولگرا را در نرخ کم مشارکت دخیل می‌دانند. بالاخره ۱۵ هزار نفر ثبت نام کردند و ۸ هزار نفر نتوانستند حائز شرایط شوند.

نماینده سابق مجلس ادامه داد: شماری از نمایندگان مجلس دهم هم ردصلاحیت شدند. حتما این موضوع بر روحیه و انگیزه مردم اثر می‌گذارد. مردم می گویند نماینده فرستادیم مجلس که خدمتی کند بعد از چهار سال برای مملکت که کاری نکرد خودش هم دچار مشکل شد.

وی ادامه داد: زمانی به شوخی می‌گفتم اگر می‌خواهید دوره آینده مردم حضور گسترده داشته باشند رییس دولت اصلاحات و رییس دولت دهم را تایید کنید. آن زمان یک رقابت سنگینی می‌شود که به تعبیر حضرت آقا در کشور دوقطبی ضدامنیتی ایجاد می‌شود. می‌خواهم بگویم باید به نقطه ای برسیم که بازی برد _برد باشد یعنی بدون لشکرکشی خیابانی، مردم پای صندوق رای مطالباتشان پیگیری کنند.  

مردم بجای احزاب، آدم‌ها را تجربه می‌کنند 

باهنر درباره اینکه حضور چهره‌های جدید چه میزان بر بالا رفتن نرخ مشارکت تاثیر دارد، گفت: در نبود حزب قوی که مسئول کادرسازی است مردم ناچار هستند بجای احزاب، آدم‌ها را تجربه کنند. اگر سه رییس جمهور اخیر را در نظر بگیرید هر سه تقریبا چند ماه به انتخابات مانده بود اعلام حضور کردند و تنور انتخابات داغ شد.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین بیان کرد: شنیدم عده ای در بهمن ۷۵ پیش رییس دولت اصلاحات رفتند و از او خواستند نامزد انتخابات دوم خردادماه ۷۶ شود اما او گفته بود دنبال فرد دیگری بگردید. اما او سال ۷۶ نامزد و به ریاست جمهوری انتخاب شد. آن زمان رییس ستاد انتخاباتی آقای علی اکبر ناطق نوری بودم بعد هم که آقای خاتمی انتخاب شد رفتیم حضوری به او تبریک بگوییم. گفتم حالا که رییس جمهوری شدید اعضای کابینه شما چه کسانی هستند و مشی اقتصادی شما چیست؟ شروع به خندیدن کرد. گفتم چرا می‌خندید؟ او که آدم خوش مشربی بود پاسخ داد که اصلا فکر نمی‌کردم رییس جمهوری شوم تا چه رسد درباره کابینه و مشی اقتصادی فکری کنم باید ببینم چه می شود.

وی خاطرنشان کرد: مثال دیگر اینکه، تا پایان سال ۸۳ کسی فکر نمی‌کرد که احمدی نژاد رییس جمهوری شود تنها کسی که پیش بینی می‌کرد خود او بود.  می‌خواهم بگویم داوطلبان یک تا سه ماه مانده به انتخابات اعلام حضور می‌کنند بنابراین از الان نمی‌توان پیش بینی کرد که در انتخابات ۱۴۰۰ چه اتفاقی می‌افتد.

فکر می‌کنند با پرخاشگری مشهورتر می‌شوند

باهنر درباره عملکرد مجلس یازدهم گفت: اصولا بیشتر وقت مجالس در چند ماه اول صرف تشکیل ساختارهای آن می‌شود و نباید از مجلس خیلی توقع داشت که کار اساسی انجام دهد. اما یک مشکل وجود دارد این که نمایندگان متاسفانه تا قبل از انتخابات نمی‌دانند که اختیارات نماینده مجلس چیست و چه کارهایی می‌توانند بکنند. 

این فعال سیاسی گفت: بعضی‌ها فکر می‌کنند هرچه پرخاشگرتر باشند خیلی مشهورتر می‌شوند و سرزبان‌ها می افتند و زمان انتخابات یک سری وعده‌های عجیب و غریب به مردم می‌دهند.  

نماینده ۷ دوره مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نماینده تازه واردی در مجلس نهم می‌گفت که در ۸ دوره گذشته هیچ کاری در مملکت نشده و هیچ اتفاقی نیفتاده است. اما او با گذشت چندماه متوجه می‌شود که نه این خبرها هم نیست. این طور نیست که یک نماینده تصمیم بگیرد کل مملکت آباد یا خراب شود. بالاخره یک سری عوامل محیطی و امکانات وجود دارد.

باهنر در ادامه به حضور وزیر امور خارجه در مجلس اشاره کرد و گفت: نماینده بلند می‌شود به یک وزیر توهین می‌کند. او فکر می‌کند شجاعت یعنی این که به یک مسوول بد و بیراه بگوید. خود حضرت آقا هم متذکر شدند این اقدامات انقلابی‌گری نیست. مهم این است که مجلس به مسیر اصلی خود بیفتد و یکسری کارهای شدنی را دنبال کند.

وی افزود: مثلا معلم متدین، خوب و محبوبی با شعار بهبود حقوق معلمان رای می‌آورد و به مجلس می‌رود. بعد می‌بیند بودجه عمومی ۴۰ درصد کسری دارد. او چطور می‌تواند وعده خود را عملی کند؟ حقوق معلمان که با حرف درست نمی‌شود.  بعد از ۵ تا ۶ ماه کسانی که به او رای دادند می‌گویند که عجب آدم دروغگویی بود! البته او را دروغگو نمی‌دانم چرا که بسیاری از نمایندگان از روی ناآگاهی وعده‌هایی به مردم می‌دهند که امکان‌پذیر نیست. بنابراین نباید از الان انتظار کار خاصی از مجلس داشت.

باهنر تاکید کرد: باید بپذیریم مملکت را سه قوه باهم اداره می کنند. اداره کشور در وضعیتی که سه قوه بر علیه هم باشند امکان پذیر نیست. اگر قرار باشد سه قوه هر کدام مملکت را به طرفی بکشند، چیزی از توسعه و آبادانی نمی‌ماند بنابراین اینها باید در یک جهت حرکت کنند البته طبیعی است تذکر هم باید بدهند.  

وی خاطرنشان کرد: در ارتباط مجازی هیات دولت با رهبر معظم انقلاب، ایشان گفتند دولت یک‌سال وقت دارد و در این یکسال خیلی کارها می‌شود انجام داد به شرطی که همگرایی باشد مقابله نباشد.

با بورس هیجانی برخورد نشود

باهنر درباره واگذاری سهام شرکت‌های دولتی در بورس گفت: بورس جای تجهیز سرمایه است و بورس‌ها در جهان عملا با بانک‌ها رقابت می‌کنند. در بورس سرمایه‌های خرد به سمت تولید برده می‌شود. در جریان کرونا با این که بسیاری از بازارهای جهان سقوط کرد بازار سرمایه ما خوب بود که البته باید خوب هم مدیریت شود.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین افزود: شاید اغراق نباشد بگویم نیمی از جامعه ما در بورس فعال هستند. البته رفتارهای هیجانی هم در بورس وجود دارد اما کسانی سود می‌برند که با بازار بورس احساسی برخورد نکنند ممکن است بازار بورس یک روز ۵ درصد سود داشته باشد ۵ روز هر روز یک درصد ضرر داشته باشد. اگر هیجانی برخورد کنند معلوم نیست بتوانند منافع دراز مدت خود را حفظ کنند اما به هر صورت بازار بورس و سرمایه امکان بسیار خوبی برای کشور و طرح‌های توسعه‌ای است.

موافق همکاری ۲۵ ساله ایران و چین هستم

باهنر درباره عملکرد دیپلماسی دولت یازدهم و دوازدهم، گفت: دیپلماسی دولت روحانی فعال و خوب بوده است. البته باید این قدرت دیپلماسی متمرکز به چند کشور نباشد.

این فعال سیاسی درباره سند همکاری ۲۵ ساله میان ایران و چین یادآور شد: موافق این سند هستم. حرف‌هایی هم که در مورد آن زده می‌شود جوسازی است. هر حکومتی به قراردادهای استراتژیک و بلند مدت نیاز دارد. البته این قراردادها باید برد_ برد باشد و بدون آنکه منافع ملی فدا شود با یک کشور قدرتمند که آینده اقتصاد جهان دستش است بتواند یک قرارداد استراتژیک داشته باشد. این موضوع حتما خوب است اما باید مواظبت کرد.

باهنر درباره رد قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت گفت:  در صدساله اخیر آمریکا با این انزوا روبرو نبوده است. البته این انزوا به ساختار آمریکا و فردی که الان رییس جمهوری آمریکا است برمی‌گردد یعنی آمریکا تا به حال با چنین مساله‌ای مواجه نشده بود که پیشنهادی را به شورای امنیت بدهد که غیر از خودش و یک کشور کوچک هیچ کس رای مثبت به آن ندهد. این یکی از پیروزی های بزرگ است که نشان از دیپلماسی فعال ایران و عملکرد بد آمریکا دارد.

وی درباره تلاش آمریکا برای فعال سازی مکانیسم ماشه، گفت:  به دلیل خروج از برجام، آمریکا قطعا از این سازوکار نمی‌تواند استفاده کند.  

۲۷۲۱۵

کد خبر 1427321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =