خانه های سبز، تحولی در ساماندهی مسکن روستایی

ساختمان سازی در طول سال های دستخوش پیشرفت های فوق العاده ای در طراحی و تکنواوژی نوین شده که این امر موجب کاهش آلودگی های محیطی و تبعاً ایجاد محیطی سالم تر در داخل و خارج ساختمان ها شده است.

آلودگی هایی که بر اثر تخریب و نوسازی ساختمان ها، کیفیت هوا و خاک و مصرف انرژی های غیر پاک بوجود آمده اند. امروزه خانه پیش ساخته با سازه های ال اس اف این مشکل را برطرف کرده اند.

ساختمان سبز « Green Building »، که تحت عنوان ساختمان های سازگار با محیط زیست نیز معروف هستند از جمله سازه هایی هستند که امکان بهره برداری بهینه از منابع ارزشمند طبیعی همانند آب، باد، خورشید و ... در کنار مصالح مؤثر و قابل بازیافت ساختمانی را مهیا می کنند. این امر باعث گسترش احداث ابنیه با تکنولوژی سبز در بخش های دولتی، خصوصی و استقبال صنعت گران و متخصصان ساختمانی گردیده است.

فلذا نیاز به تهیه برنامه ای مدون همراه با مقررات و استانداردهای مربوطه توسط متولیان ساخت ابنیه در کشور اجتناب ناپذیر شده است. البته در «شورای ساختمان سبز» کشور آمریکا برنامه ای تدوین شد تا اصول بهره برداری از ساختمان های سبز را در کل کره زمین قابل استفاده گرداند که در واقع پاسخی است به اهمیت ساختمان سازی با رویکرد حل مشکلات محیط زیست شامل تغییرجهانی شرایط آب و هوایی، مصرف غیر اقتصادی و نادرست منابع طبیعی و همچنین تهدیدات ایجاد شده برای سلامتی انسان.

«ساختمان سبز» یا " Green Building " بنایی است که با محیط زیست و حفظ انرژی سازگار می باشد. در کلیه مراحل طراحی، ساخت، بهره برداری، نگهداری، تعمیر و تخریب با محیط زیست سازگار بوده و ساخت آن نیازمند همکاری متقابل اعضای تیم طراحی (معماری، مهندسی سازه و تآسیسات مکانیکی و الکتریکی) می باشد. ساختمان سبز روستایی که با سازه ضد زلزله (LSF) ساخته شود، تاثیر چشمگیری در کاهش تخریب نقاط مسکونی روستاها هنگام بروز بلایای طبیعی از جمله زلزله خواهد داشت.

معماری پایدار چیست؟

اصطلاح «پایداری» " Sustainability " برای نخستین بار در سال ۱۹۸۶ توسط کمیته ی جهانی گسترش محیط زیست تحت عنوان «رویارویی با نیازهای عصر حاضر بدون به مخاطره انداختن منابع آینده برای برآوردن نیازهایشان» مطرح شد. از آنجا که نقاط ضعف و قوت یک ساختمان بر زیست بوم جهان تآثیر مستقیم دارد، وظیفه ای بس حساس در این خصوص بر دوش معماران قرار می گیرد. کاربرد مفاهیم پایداری و توسعه پایدار در معماری، مبحثی به نام «معماری پایدار» را مطرح کرده که مهمترین سر فصلهای آن با عنوان «معماری اِکوتِک»، «معماری و انرژی» و «معماری سبز» نام برده می شود.

اهداف پایداری

پایداری و توسعه که از اواخر قرن ۲۰ مطرح گردید، رویکردی است که زمینه های متنوع آن مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و معماری یکی از این زمینه هاست. وجود مصالح و سیستم های سازه ای هوشمند در پیشرفت ایده ی «کنترل هوشمند ساختمان» نقش اساسی داشته اند؛ این مصالح می توانند سبب بهبود روش های طراحی و ساخت و ساز ساختمان ها بشوند. در نگرش طراحی ساختمان های پایدار - نگرشی نوین در طراحی ساختمان ها که سطح بالایی از استانداردهای زیست محیطی را با تاکید بر هزینه های دوره عمر مفید دارد - اغلب از چند مصالح پربازده استفاده میشود، چرا که این مواد ماهیتی سازگارتر با محیط زیست داشته و سبب افزایش عمر مفید ساختمان می شوند.

ده اصل پایداری به قرار زیر است:

۱. به حداقل رساندن استفاده از سوخت‌های فسیلی.

۲. کاهش انرژی مصرفی برای حمل و نقل.

۳. کاهش انرژی خانگی در مقایسه با ساختمان های ساخته شده به روش سنتی.

۴. کاهش احتیاجات انرژی گرمایی.

۵. استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر.

۶. کاهش در مصرف آب.

۷. کاهش پسماند و تشویق بازیافت.

۸. کاهش آلودگی محیطی از طریق سیستم سیپتینک فاضلاب

۹. تولید انرژی برق از انرژی های نو و تبادل آن با شبکه سراسری برق محلی

۱۰. توسعه تنوع زیستی و کاهش آلودگی زیست محیطی در محیط طبیعی.

تحقق اصول پایداری در طراحی و ساخت ساختمان سبز

· مهم ترین مسآله در ساختمان های سبز توجه به نیازمندی های اولیه انرژی آنها در چرخه عمرشان می باشد. کارآمدی در کنار طراحی با حداکثر صرفه جویی در مصرف انرژی، استفاده بهینه از انرژی، آب، برق و دیگر منابع.

· محافظت از بهداشت محیط زیست و بهبود کارایی منابع

· حفاظت از سلامت و آرامش ساکنین

· کاهش ضایعات آلودگی و مخرب محیط زیست.

ویژگی های ساختمان های سبز

مصالح بکار رفته قابل بازیافت است.

می توان انرژی مورد نیاز را از منابع تجدید پذیر تامین کرد.

می توان با نصب سیستم خورشیدی، برق مورد نیاز خانه را تامین کرد و با فروش برق تولیدی مازاد این خانه، کسب درآمد نمود.

می توان با نصب دستگاه تصفیه آب، آب مورد نیاز جهت شستشو و آبیاری باغچه را فراهم ساخت.

می توان با نصب یک دستگاه استحصال آب از رطوبت هوا، آب شرب مورد نیاز را بسته به میزان رطوبت اقلیم مورد نظر تامین کرد.

چرخه مصرفی آب

با نگاهی دقیق تر در می یابیم که مصرف آب برای آشامیدن، شستن ظرف ها و البسه دو سوم مقدار آب مصرفی است که در سرویس های بهداشتی مصرف می شود که مشخص می شود برای شصت درصد آب مصرفی روزانه نیازی به آب قابل شرب و تصفیه شده نمی باشد فلذا می توان یک سیکل منطقی مصرف برای آب آشامیدنی و غیر آشامیدنی به معیار تمثیلی یک واحد مسکونی در نظر گرفت و از این راه صرفه جویی مناسبی را در این بخش لحاظ کرد البته منوط به آن که  چنین اکوسیستمی قابل طراحی و اجرا بوده و در طرح مزبور مد نظر قرار دارد.

هوشمند سازه

هوشمند سازه (فناوری‌های نوین ساختمان) به آدرس اینترنتی https://hooshmandsazeh.com/ از سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را آغاز کرده است. این مرکز تحت پوشش دانشگاه جامع علمی- ‌کاربردی و شرکت هوشمند سازه و تاییدیه وزارت راه و شهرسازی به صورت تخصصی در زمینه رشته‌های مرتبط با بخش ساختمان و مسکن اقدام به پذیرش و آموزش دانشجو می‌کند. براساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، توجه به تامین تکنسین و فارغ‌التحصیلان کاربردی از اهم برنامه‌های مرکز است.

محمد ناصر زنگنه
مجری، تولید کننده، انبوه ساز، ویلاساز و خانه های پیش ساخته سبز با سازه های ال اس اف (LSF)

۲۱۲۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1427656