۰ نفر
۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۹
«پسران سعود» آماده پخش شد

وحید فرجی، کارگردان مجموعه مستند پسران سعود از پخش این مجموعه از شبکه مستند خبر داد و گفت: تصاویر آرشیوی دیده‌نشده این مستند توجه مخاطبان ایرانی را جلب خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وحید فرجی، کارگردان مستند «پسران سعود» با اشاره به سوژه این مستند گفت: این مستند چهار قسمتی درباره فرازهای مهمی از کشور عربستان سعودی است و به چهار موضوع اصلی می‌پردازد؛ قسمت اول آن درباره چگونگی پیدایش عربستان سعودی است. داستان از جنگ جهانی اول شروع شده و کش و قوس قدرت‌های بزرگ و فروپاشی امپراطوری عثمانی را به تصویر می‌کشد. همچنین نگاهی به نقش کشورهای فرانسه و انگلیس در شکل‌دهی کشورهای عربی بعد از جنگ جهانی اول دارد که یکی از این کشورها عربستان سعودی است.

او با اشاره به موضوع دیگر قسمت‌های این مستند گفت: قسمت دوم درباره این است که خاندان سعود چگونه با استفاده از تفکرات وهابیت منتسب به محمد بن عبدالوهاب و گروه های ذیل همین تفکر (اخوان) مسیری را منتهی به القاعده و داعش  ایجاد کردند. این موضوع را از جنبه تاریخی و مذهبی بررسی می‌کند؛ در این قسمت سعی کردیم روند تاریخی شکل‌گیری و گسترش این تفکرات را مورد بررسی قرار بدهیم. قسمت سوم درباره شاکله هرم قدرت در عربستان است و برای تبیین آن پرونده بندر بن سلطان نوه عبدالعزیز را به عنوان نمونه‌ای از هرم قدرت در عربستان باز کرده‌ایم. این که پدر او چه جایگاهی در خاندان سعود دارد و چگونه توانسته به چنین قدرتی برسد. البته داستان‌های فرعی دیگری نیز در کنار آن وجود دارد که از آن جمله می‌توان به ارتباط این مدل از حکومت با غرب به ویژه آمریکا و انگلیس اشاره کرد.

وی اضافه کرد: قسمت چهارم این مستند نیز به تاریخ روابط عربستان سعودی با ایران از زمان پیدایش آن در دوران پهلوی تا به امروز می‌پردازد.

این کارگردان و مستندساز تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که در کشورمان وجود دارد این است که مستندهای تاریخی آرشیومحور کمتر ساخته می‌شود. دلیل این موضوع این است که آرشیو کمی داریم و اگر آرشیوی در جایی وجود دارد برای دادن آن به سختی همکاری می‌کنند. فیلم‌هایی از این دست علیرغم تمام اهمیتی که دارند خیلی جدی گرفته نمی‌شوند. این موضوع در حالی است که در دو سه سال اخیر فیلم‌های آرشیوی زیادی در خارج از ایران ساخته می‌شود. عمدتا کمترین برآوردها را به مستند آرشیوی می‌دهند چرا که وقتی گفته می‌شود فیلمی آرشیوی است همه فکر می‌کنند خیلی ساده ساخته می‌شود. به نظرم این رویکرد باید تغییر کند.

فرجی درخصوص روند تحقیق و پژوهش مستند چهار قسمتی «پسران سعود» گفت: از زمان آغاز تحقیق برای ساخت این مستند تا پایان تصویربرداری و تدوین آن بیش از دو سال زمان برد. این مستند، دومین مجموعه من بود که آرشیومحور دنبال شد و قبل از آن مجموعه «روزهای آزادی» را با همین رویکرد ساخته بودم.

«پسران سعود» از ۱۳ شهریور در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته و  پنجشنبه ها ساعت ۲۲ پخش می شود، تکرار این مستند هم روز بعد ساعت ۱۰ خواهد بود.

۲۵۸۲۵۸

کد خبر 1427816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =