توضیح عراقچی از نتایج نشست کمیسیون مشترک برجام

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کرده تصریح کرد که اعضای این توافق، آمریکا را به عنوان مشارکت کننده برجام نمی‌شناسند و حقی برای این کشور در خصوص استفاده از سازوکارهای درون برجام یا قطعنامه ۲۲۳۱ قائل نیستند.

به گزارش خبرآنلاین، معاون سیاسی وزیر امور خارجه پس از نشست امروز (سه‌شنبه) کمیسیون مشترک برجام که بیش از چهار ساعت به طول انجامید در جمع خبرنگاران در تشریح گفت‌وگوها و توافقات این نشست عنوان کرد: طرف‌های باقی‌مانده در برجام تلاش‌های آمریکا در نیویورک برای به‌کارگیری مکانیسم ماشه را غیر قانونی و بلااثر دانشته و معتقدند که این اقدام نمی‌تواند موثر واقع شود.

 عراقچی تصریح کرد که این موضع یکپارچه شرکت کنندگان و پیام مهمی به جهانیان درباره موضع اعضای برجام بود. وی ادامه داد که البته این موضع اکثر جامعه بین الملل است و فضا در داخل شورای امنیت هم همینطور است.

معاون وزیر خارجه کشورمان افزود که در نشست امروز پیرامون اقدامات احتمالی آمریکا نیز بحث شد اما همه اعضا تاکید کردند که برجام  یک دستاورد بزرگ دیپلماسی است و باید حفظ شود. 

وی عنوان کرد که طرف‌های برجام خواستار اجرای کامل این توافق هستند و در خصوص کاهش تعهدات برجامی ایران اختلاف نظرهایی وجود دارد. 

عراقچی ادامه داد: طبیعتا ما هم خواهان این هستیم که آنها به تعهداتشان در خصوص رفع تحریم‌ها به طور کامل عمل کنند؛ ولی در جلسه امروز تصمیم بر این شد که وارد این موضوعات نشویم و به موضوع اصلی که حفظ برجام در نیویورک است بپردازیم که موضوع بسیار خوبی هم گرفته شد.

اعضای باقی‌مانده در برجام ظهر امروز در وین گردهم‌آمده تا در برابر سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا تا گامی دیگر در راستای حفظ برجام برداشته شود. این نشست در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی وزارت امور خارجه ایران و گروه ۱+۴، به ریاست مشترک «عباس عراقچی» و «هلگا اشمید» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منعقد شد.

جامعه جهانی از یکجانبه گرایی آمریکا شاکی هستند

عراقچی درادامه این گفت‌وگو تصریح کرد که تمام اعضای برجام و قاطبه اعضای جامعه جهانی مخالف سیاست‌های یکجانبه‌گرایی آمریکا و تضعیف چندجانبه‌گرایی و نهادی بین‌المللی در روابط بین‌الملل هستند. همه از اقداماتی که آمریکا برای از بین بردن نهادهای بین‌المللی صورت می‌دهد شاکی هستند. 

وی افزود: در قضیه برجام هم این مساله به شکل دیگری نمود پیدا کرده و موضع اعضای برجام با آنچه که آمریکا به عنوان کشوری خارج از این توافق می خواهد به اعضا تحمیل کند مخالف است.

معاون وزیر خارجه کشورمان عنوان کرد که درباره ادامه حفظ برجام در برابر یکجانبه‌گرایی آمریکا ایده‌هایی مطرح شده و رایزنی‌ها در جریان است. همه اعضا مصمم هستند که اجازه ندهند آمریکا اراده خودش را تحمیل کند و توافقی را که مورد حمایت جامعه بین الملل و شورای امنیت است به‌طور یکجانبه از بین ببرد.

عراقچی همچنین توافق و بیانیه اخیر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از دیگر محورهای مذاکرات نشست کمیسیون مشترک برجام عنوان کرد و افزود: همه اعضا از این بیانیه و اینکه ایران و آژانس موفق شدند در یک راه حل مورد توافق دو جانبه که رضایت هر دو طرف را جلب و مشکلاتی که اخیرا پدید آمده بود را حل کند تقدیر کرده و یک تحول مثبت نام بردند. تحولی که به نوعی آمریکا را از اینکه بتواند در نیویورک هجمه بیشتری را علیه ایران و برجام صورت دهد خلع سلاح کرد.

وی با اشاره به سفر مدیر کل آژانس به تهران و بیانیه‌ای که عراقچی راهنمای عمل برای حل اختلافات موجود و بازگشت به یک رابطه عادی بین ایران با آژانس نامید، افزود:‌ امروز یکبار دیگر توافقی که در تهران انجام شد را مرور کردیم و هم آقای گروسی و مجموعه آژانس از این توافقات راضی هستند و هم ما. 

عراقچی عنوان کرد که یک فهم جدیدی میان ایران و آژانس پدید آمده و در حال تقویت است.

معاون وزیر خارجه ابراز امیدواری کرد مسائلی که ایران و آژانس در راستای حل آن همکاری می‌کنند، به سرعت حل و فصل و یک رابطه عادی میان دو طرف برقرار شود.

اروپایی ها درحال کار روی اینستکس هستند

معاون وزیر خارجه درباره سازوکار ویژه مالی اروپا و ایران موسوم به اینستکس هم گفت: این سازوکاری بود که اروپایی‌ها ایجاد کردند برای اینکه بتوانند با تحریم‌های آمریکا علیه ایران به شکلی مقابله و تجارت ایران و اروپا را به شکلی ساماندهی کنند که برقرار باشد. الان دو سال است از شروع این ایده گذشته و اینستکس الان وجود دارد و اولین تبادل مالی صورت گرفته و چند تبادل مالی دیگر در دستورکار قرار دارد، ولی واقعیت این است که بسیار کمتر از انتظارات ما توانسته موثر واقع شود.

وی بیان کرد: خود اروپایی ها نیز این را قبول دارند، به خاطر اینکه تاثیرگذاری اینستکس را بیشتر کنند در حال انجام کار درباره چند ایده هستند، یکی از آنها این است که اینستکس را به روی چین و روسیه باز کنند و این دو کشور بتوانند تبادلات خود را از این طریق انجام دهند. ایده دیگر این است که تعداد سهامداران را بیشتر کنند، موانع اداری موجود را رفع کنند و اگر بتوانند یکسری منابع مالی جدید برای اینستکس تامین کنند که اصرار ما نیز هستند که بتواند فعال‌تر نقش خود را ایفا کند. 

عراقچی خاطرنشان کرد: امیدواریم اینستکس به آن مرحله برسد. البته هیچ حسابی روی آن باز نکردیم و هیچ اتکا و اعتمادی به اروپایی‌ها و اینستکس و ... نداریم. سیستم تجاری و بازرگانی کشور کار خودش را به روش‌هایی که بلد هستند و می‌دانند، کار خود را انجام می‌دهد. اگر بتوانیم از مسیر اینستکس کمکی به تجارت کشور کنیم انجام خواهیم داد ولی هیچ اتکا و اعتمادی به این سیستم نیست.

311311

کد خبر 1427933

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =