افتتاح ۱۶ طرح تعاونی در استان یزد به مناسبت هفته تعاون

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با بیان اینکه در استان یزد ۶۱۴۱ تعاونی به ثبت رسیده است، گفت: در هفته تعاون ۱۶ طرح مورد بهره برداری قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد؛ عماد تشکری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شش هزار و ۱۴۱ تعاونی به ثبت رسیده است، اظهار کرد: از این تعداد سه هزار و ۱۱۸ تعاونی فعال و دو هزار و ۵۷۰ تعاونی غیرفعال هستند.
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با بیان اینکه از سال گذشته سیاست وزراتخانه مبنی بر انحلال تعاونی ها و تعیین تکلیف آنها است، تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون ۴۵۳ تعاونی منحل و یا ادغام شده اند.
وی با اشاره به اینکه پانزدهمین جشنواره تعاونی های برتر در هفته تعاون برگزار می شود، افزود: ۱۲تعاونی در گرایش های مختلف از بین ۱۱۰ تعاونی حائز رتبه، به عنوان تعاونی برتر برگزیده شده اند که از این شرکت ها در هفته تعاون تجلیل می شود.
تشکری با بیان اینکه در هفته تعاون ۱۶ طرح تعاونی مورد بهره برداری قرار می گیرد، تاکید کرد: این تعاونی ها هزار و ۱۰۰ نفر عضو دارند و سرمایه گذاری ۲۵۵ میلیارد ریالی برای راه اندازی آنها صورت گرفته که ۱۹۶ نیز مشغول به کار شده اند.
این مقام مسئول از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان یکی از وسیع‌ترین و بزرگترین دستگاه‌های اجرایی با وجود ۱۱ اداره کل و شش مدیریت مستقل یاد کرد و افزود: یکی از حوزه‌های کاری این اداره کل بخش روابط کار است که در آن افزایش تعداد تشکل‌های کارگری و تقویت آنها و کاهش زمان رسیدگی در شوراهای حل اختلاف و شوراهای بدوی را دنبال می‌کنیم.
وی یکی دیگر از حوزه‌های کاری این اداره کل را امور اجتماعی عنوان و تصریح کرد: هر چند یزد به دلیل برخورداری از جمعیت نسبتاً کم با موانعی در برنامه ریزی‎های توسعه‌ای مواجه است ولی از این حسن نیز برخوردار است که راحت‌تر می‌توان وضعیت زندگی مردم را برای انجام حمایت‌های لازم و مورد نیاز، رصد کنیم.
به گفته وی، عمده فعالیت کنونی این اداره کل در حوزه امور اجتماعی مروبط به بخش‌های سلامت و ورزش کارگری است که البته در این رابطه رایزنی‌های برای ایجاد کمپ ملی کارگران در استان جهت میزبانی از تیم‌های بزرگ کشور نیز با سهامداری تمام کارگران استان به استانداری پیشنهاد داده‌ایم.
تشکری با اشاره به ادارات تابعه این اداره کل از جمله بهزیستی، فنی و حرفه‌ای و بیمه روستائیان، از برگزاری هفتگی شورای سیاست‌گذاری استان با توجه به گستردگی این حوزه برای هماهنگی بیشتر و بررسی و رفع مشکلات مربوطه خبر داد.
وی یکی دیگر حوزه‌های مهم این اداره کل را بخش تعاون ذکر کرد و گفت: تعاون یک اصل در قانون اساسی کشورمان با هدف درآمدزایی طبقه متوسط جامعه که عمدتاً شامل کارگران هستند و صلح‌آمیزترین روش برای کاهش اختلافات طبقاتی است.
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با اشاره تاکیدات مکرر دین مبین اسلام در خصوص تعاون، اظهار کرد: تعاونی‌ها عمدتاً در بخش‌هایی که دولت و بخش خصوصی ورود نمی‌کنند، وارد می‌شوند.
وی با بیان این که بخش تعاون نیز متناسب با بخش‌های دولتی و خصوصی با نارسایی‌ها و مشکلاتی مواجه می‌شوند، افزود: البته با تمام مشکلات موجود بازهم تعاونی‌ها در مجموع برای اعضای خود منجر به سود شده‌اند.
تشکری با اشاره به سبقه تقریباً یکصد ساله تعاونی‌ها در کشورمان، اظهار کرد: هر کجا تعاونی‌ها مورد حمایت قرار گرفته‌اند، عملکرد خوبی از آنها مشاهده شده است و امیدواریم در فرصت باقیمانده تا پایان سال شاهد موفقیت بیشتر تعاونی‌های استان نیز باشیم.
وی افزود: امسال برای اولین بار در استان، تعاونی برتر استان در حوزه تحقق شعار سال یعنی جهش تولید نیز انتخاب و در مراسم گرامی داشت هفته تعاون از آن تقدیر می شود.
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد ابراز امیدواری کرد که بتواند مدیریت این اداره کل را با مشارکت خبرنگاران و رسانه‌ها به صورت تعاونی دنبال کند و رسانه‌ها این دستگاه را از روزمرگی‌های معمول برحذر دارد.

48

کد خبر 1428186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =