انتقاد تند مکرون از فیگارو به دلیل انتشار خبر دیدارش با نماینده حزب‌الله

فارس نوشت: رئیس جمهور فرانسه، خبرنگار روزنامه لوفیگارو را به دلیل انتشار مطالب «غلط» در مورد حزب‌الله سرزنش کرد و آن را اقدامی، «غیرمسئولانه» دانست.

رئیس جمهور فرانسه از یکی از خبرنگارهای مطرح این کشور به دلیل ارائه روایتی «نادرست» از دیدار اخیرش با «محمد رعد»، رئیس فراکسیون «الوفاء للمقاومة» (فراکسیون حزب‌الله در پارلمان لبنان) انتقاد کرد. 

شبکه خبری المیادین گزارش داد تلویزیون فرانسه امروز چهارشنبه ویدیوئی را منتشر کرد که در آن «امانوئل مکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه، «جورج مالبرنو»، روزنامه‌نگار و گزارشگر روزنامه «لو فیگارو» را به دلیل روایتی که از دیدارش با محمد رعد منتشر کرده مورد عتاب قرار می‌دهد.

در این ویدیو، مکرون خطاب به این خبرنگار می‌گوید: «کاری که شما کردید، در سایه حساسیت اوضاع و آنچه که در باره لبنان می‌دانید، غیرمسئولانه، غیرحرفه‌ای و حقیرانه است».

رئیس جمهور فرانسه به خبرنگار لوفیگار گفته است که این گونه اقدامات او بیانگر عدم مسئولیت او و روزنامه مذکور است و آن‌ها «اطلاعات غلطی» به مخاطب داده‌اند.

با این حال، شبکه خبری المیادین و سایر منابع خبری توضیحات بیشتری درباره اینکه انتقاد مکرون به کدام بخش از گزارش مجله فیگارو درباره روایت دیدار محمد رعد و مکرون بوده، ارائه نکرده‌اند. 

ماجرای گزارش فیگارو چیست؟

داستان از این قرار است که مالبرنو اخیرا بعد از سفر اول مکرون به لبنان بعد از انفجار بندر بیروت (۶-۸-۲۰۲۰)، مدعی شده بود که رئیس جمهور فرانسه در دیدار «هشت‌ دقیقه‌ای» خود با «محمد رعد»، رئیس فراکسیون «الوفاء للمقاومة» (فراکسیون حزب‌الله در پارلمان لبنان) اظهارات تندی علیه حزب‌الله بر سر زبان آورده است.

بر اساس ادعای خبرنگار لو فیگارو (که مکرون را همراهی می‌کرد)، این دیدار به «اصرار» نماینده حزب‌الله صورت گرفته و مکرون به او گفته است که «می‌خواهم با شما (حزب‌الله) لبنان را تغییر دهیم. ولی شما ثابت کنید که لبنانی هستید؛ چرا که همه ما می‌دانیم شما سناریوهای ایران را اجرا می‌کنید. ما تاریخ شما را خوب می‌دانیم و هویت واقعی شما را می‌دانیم. ولی آیا شما لبنانی هستید؟ آری یا نه؟ آیا به لبنانی‌ها کمک خواهید کرد؟ ... سوریه و یمن را ترک کنید و به وطن (لبنان) برگردید تا دولت جدید را بسازید ...».

ادعاهایی که دفتر محمد رعد آن را قویاً روز انتشار مطلب رد کرد و گفت که این اظهارات و مطالب صحت نداشته و فراکسیون مذکور حق انتشار «سخنان صحیح و مثبتی که از آقای مکرون شنیده» را برای خود محفوظ می‌داند و ملاک بیانیه‌های منتشر شده از سوی دبیرخانه‌هاست و نه ادعاهای خبرنگاران.

روز چهارم آگوست (۱۴ مرداد)، انفجاری مهیب منطقه بندرگاه بیروت را ویران کرد.  این انفجار علاوه بر خسارات مادی و اقتصادی،‌ بیش از ۱۹۰ کشته و ۶۵۰۰ مجروح برجای گذاشت و باعث شد که دولت «حسان دیاب»، نخست‌وزیر این کشور از سمت خود استعفا دهد بحران سیاسی را عمیق‌تر کند.

رئیس جمهور فرانسه بعد از دو روز از حادثه راهی لبنان شد و به مقامات و جریان‌های سیاسی این کشور هشدار داد که چنانچه در عرض یک ماه نتوانند نخست‌وزیر تعیین کنند، تحریم خواهند شد.

هشدارها و مداخلات مکرون در لبنان باعث شد که پارلمان این کشور دیروز (دوشنبه) در اقدامی کم سابقه قبل از پایان ضرب‌الاجل پاریس، رای به نخست‌وزیری «مصطفی ادیب» سفیر لبنان در آلمان دهد. او موظف است کابینه را در اسرع وقت تشکیل و برای رأی اعتماد به پارلمان معرفی کند.

311311


 

کد خبر 1428288

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =