۰ نفر
۱۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
تغییرات تازه امنیتی در بلاروس

ایسنا نوشت: رئیس جمهوری بلاروس در اقدامی با هدف تقویت موضع خود پس از چندین هفته اعتراضات گسترده و اعتصاب‌ها، چند تن از وفاداران تندروی خود را در سمت‌های ارشد منصوب کرد که شامل روسای امنیتی می‌شود.

به نقل از خبرگزاری رویترز، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس با ایوان ترتل، رئیس جدید سرویس امنیت این کشور، والری واکولچیک، رئیس جدید شورای امنیت و واسیلی گراسیموف، سرپرست جدید کمیته کنترل دولتی دیدار کرد.

لوکاشنکو که با بزرگترین اعتصاب‌ها و اعتراضات در طول ۲۶ سال فعالیتش به عنوان رئیس جمهوری بلاروس روبرو شده، در اقدامی برای مقابله با این اعتراضات سراسری، روسای امنیت کشور را تغییر داد.

 وی که مکررا گفته این آشوب‌ها در کشور با مداخله خارجی صورت گرفته، پیش از گفتگو با میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه‌ و هیاتی از دولت مسکو، گفت: همسایگان ما تمایل دارند تا سقوط بلاروس را ببینند.

انتصاب حلقه‌ای از وفاداران در سمت‌های ارشد امنیتی از سوی لوکاشنکو به ویژه آنهایی که در سرکوب مخالفان یاری‌اش کردند، برای وی که تلاش کرده تا اعتراضات را سرکوب کند، بسیار حیاتی است.

بحران سیاسی در بلاروس پس از انتخابات ریاست جمهوری ۹ اوت و پیروزی مجدد لوکاشنکو آغاز شد که به گفته مخالفان اپوزیسیون با تقلب همراه بود.

رهبر اپوزیسیون نتایج را قبول نکرد و از مردم و هوادارانش خواست تا به خیابان‌ها آمده و نتایج را به چالش بکشند و خواستار استعفای لوکاشنکو شوند؛ سوتلانا تیخانوفسکایا بعدا به لیتوانی گریخت.

312 310

کد خبر 1428703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =