محمود احمدی نژاد طلایه دار شد /عطریانفر: نبرد اصلاح طلبان در عالم سیاست شبه پارتیزانی است

محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی می‌گوید: دامنه بسیار وسیع بین پیروزی و شکست مطلق، فضا را برای اصلاح طلبان در امر سیاست ورزی غیرقابل پیش‌بینی کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، محمد عطریانفر در بخشی از گفتگوی تفصیلی خود با خبرآنلاین با اشاره به اینکه، اصلاح طلبان در دوران حیرت و سردرگمی هستند، گفت: اصلاح طلبان به موجب این که از فرصت برابر برای مقابله با جناح سیاسی رقیب برخوردار نیستند، نمی‌توانند یک آرایش منظم سیاسی به خود بگیرند .

در همین رابطه بخوانید؛

پیش بینی عطریانفر: شورای نگهبان کاندیدای کارگزاران برای انتخابات ۱۴۰۰ را نمی پذیرد

او گفت: اندیشه اصلاحات در ایران ریشه و پایه نهادی دارد و جامعه ایرانی هیچگاه با مقوله اصلاحات خداحافظی نکرده و نخواهد کرد.

بخش هایی از این گفتگو را بخوانید؛

آقای عطریانفر! در آستانه انتخابات سال ۱۴۰۰ مطالبی از سوی برخی اصلاح طلبان به گوش می‌رسد که حاکی از قهر سیاسی یا خروج از فعالیت سیاسی است. در چنین فضایی چه آینده‌ای را برای این جناح سیاسی که روزگاری آرای میلیونی را به جلب می‌کرد، پیش‌بینی می‌کنید؟

ابتدا باید بین گفتمان «اصلاحات» و نقش آفرینی فعالان سیاسی این جریان تفکیک قائل شد. گاهی برخی اصلاح طلبان در مواقعی که به بن بست سیاسی می‌رسند، این فرضیه را مطرح می‌کنند که اندیشه اصلاحات در ایران مرده است و جامعه ایرانی اقبالی به اصلاحات ندارد.

اندیشه اصلاحات در ایران ریشه و پایه نهادی دارد و جامعه ایرانی هیچگاه با مقوله اصلاحات خداحافظی نکرده و نخواهد کرد. اصلاحات به این معناست که در حوزه‌هایی همچون «معیشت»، «سیاست داخلی»، « دیپلماسی خارجی»، «آزادیهای اجتماعی» «آینده نگری برای خود و نسل‌های بعدی»، «اقتصاد ملی»،«توسعه صنعتی» و سایر مقولات، همواره به دنبال بهبود خواهی است. 

از جمله مشکلات جریان اصلاحات این است که برخی از نمایندگان این تفکر سیاسی به دلایل شخصی و یا نا برابری در فرصت‌های سیاسی  که از سوی نهادهای حاکمیتی و حقوقی ایجاد می‌شود، خود را در راه رسیدن به اهداف اصلاح طلبی ناکام می‌بینند. چرا که برخی نهادهای قدرت غیرانتخابی رقبای اصلاح طلبان را در جایگاه رفیع‌تری می‌نشانند و با زاویه ای بدبینانه و باسوءتفاهم به این جریان سیاسی نگاه می‌کنند.

نبرد شبه پارتیزانی اصلاح طلبان در عالم سیاست

اصلاح طلبان در روزگار کنونی در حیرت بزرگ و سردرگمی قراردارند. آنها پس از رحلت امام خمینی (ره) تا به امروز درفضای ترس و نگرانی پایدار به کنش سیاسی می‌پردازند. اصلاح طلبان به موجب این که از فرصت برابر برای مقابله با جناح سیاسی رقیب برخوردار نیستند، نمی‌توانند یک آرایش منظم سیاسی به خود بگیرند و همواره از فرصت‌های پیش آمده  برای نبرد شبه پارتیزانی در عالم سیاست، بهره می‌گیرند.

* منظور شما این است که اصلاحات طلبان یک مدل مبارزه پارتیزانی را در قبال مشکلات خود برگزیده‌اند؟

رفتار، معادلات و مبارزات سیاسی اصلاح طلبان در سه دهه اخیر با این مدل انجام شده است. اما اصولگرایان در نقطه مقابل به دلیل حمایت‌های موجود چنین گرفتاری را نداشته‌اند. به همین دلیل است که در این سبک از مبارزه اصلاح طلبان هربار که شکست می‌خورند احساس ناکامی مطلق می‌کنند و هربار که به پیروزی می‌رسند، توفیق به دست آمده راحادثه ای عظیم تلقی می‌نمایند. انتخابات ۷۶ نوعی پیروزی ناباورانه و غیرقابل پیش‌بینی برای آنها بود و شکست انتخابات ۸۸ نیز خلاف توقع و انتظارشان رقم خورد. 

دامنه بسیار وسیع بین پیروزی و شکست مطلق، فضا را برای اصلاح طلبان در امر سیاست ورزی غیرقابل پیش‌بینی کرده است. اما اصوگرایان چنین نوسانی را در کار سیاست ندارند، زیرا آنها می‌توانند با کمک حاکمیت؛ موقعیت خود را پیش‌بینی کرده و برای هر شرایطی خود را آماده کنند.

حزب کارگزاران باور دارد با توهم و تخیل نباید تصمیم سیاسی گرفت

* حزب گارگزاران سازندگی در شرایط موجود این قدرت را دارد که علم اصلاحات را در دست گرفته و کار انتخاباتی را در سال ۱۴۰۰ را به پیش ببرد؟

کارگزاران یکی از احزاب محوری و تعیین کننده جریان اصلاحات است. کارگزاران  اصلاحات را قرین با «واقعیت گرایی» می‌داند و باورش این است که نباید بر اساس تخیلات و توهمات تصمیم بگیرد، چرا که نتیجه‌ای جز شکست و ناامیدی به دست نخواهد آمد. این حزب سیاسی مسائل را واقع بینانه و زمینی دنبال می‌کند و با دیدگاه آرمان‌گرایی افراطی زاویه دارد.

در جریان اصلاحات نیروها و گروه‌های سیاسی قابل توجهی به تفکر کارگزاران نزدیک هستند،  کارگزاران در درون جبهه اصلاحات محور تعادل بخش است و بعضا «جبهه مشارکت» دیروز و حزب «اتحاد ملت» امروز با آن در درون جبهه رقابت می‎کند. رقیب کارگزاران به مسائل با نگاهی آرمانی و تمناهای دور از دسترس می‌نگرد. البته این تفاوت دیدگاه محدود به جریان اصلاحات نیست و اصولگرایان نیز درعالم سیاست، این دو دیدگاه متفاوت را دارند.

احمدی نژاد طلایه دار نظریه رادیکال شده است

هیچ فردی نمی‌تواند در عالم سیاست با چشم بستن بر واقعیات مدعی این باشد که با طرح شعارهای دل فریب می‌تواند جماعتی را جذب و برای یک سیر زمانی طولانی آنها را به دنبال خود بکشاند. آقای احمدی نژاد از نردبان جریان اصولگرایی بالا رفت و اما مدتی بعد با شعارهای عجیب و تهی، خود را به عنوان طلایه دار نظریه رادیکال مطرح کرد و همچنان قصد دارد انبوهی از جامعه جوان اصولگرا را با خود همراه کند. در حالی که موفق نمی‌شود. 

2727

کد خبر 1428922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • من IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  شما چی میگی اونوقت؟
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  زنده باد احمدی‌نژاد
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  شما لطفا برای احمدی نژاد نسخه نپیچید
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  احمدی نژاد ...
 • IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  به نظرم بر خلاف نظر عطریان فر احمدی نژاد موفق شده ...نمونه اش خود من در استان فارس که عاشق اخلاق و مرام و مسلک احمدی نژادم ... امثال عطریانفر باید برن خونه با نوه هاشون بازی کنن...
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  این مگه توبه نکرده بود توتلویزیون با ابطحی
 • حمید IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  باسلام آقای عطریانفر شما نجومی بگیران و اشراف زاده های تجمل گرا حق اظهارنظر در مورد مردم را ندارید. شما باید اول حساب پس بدهید که این همه ثروت را ازکجا آ
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  انقدر درباره این ادم حرف نزنید اخرش رئیس جمهو رمیشه
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  چند تا مداحی از هاشمی بکن برو . چیزی برای گفتن نداری .
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  آقای احمدی نژاد اگر در انتخابات شرکت نکند و یا حتی اگر از کسی حمایت کند طبعا موفق نخواهد بود
 • محمود IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  اقای عطریان فر من خودم اندیشه اصلاحطلبانه داشتم و دارم زیباترین شعارها از ان اصلاح طلبان هست اما هرگز مدیران خوبی نیستند چون همیشه ناکامیهای خودشون به گردن یکی دیگر میندازن
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  فعلا که اصلاح طلبان نجومی منفور و بی آبرو هستن
 • اسماعیل نوغانچی صالح IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  اصلاح طلب و اصول گرا های کشور بدون شماها بهتر به سرمنزل مقصود میرسد
 • سعیدی IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  آخ که چقدر از احمدی نژاد عقده دارید
 • مهدی جلالوند IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  0 0
  احمدی نژاد 70%ارای مردم راداردوکشورهای منطقه هم اوراقبول دارند؛
 • یوسف IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  0 0
  اگر‌ همه‌ ایرانی هستیم. پس‌ یکی‌ خوزستانی‌ بذارید‌ ریس‌ جمهور‌ بشه‌
 • سها IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
  0 0
  شما اصلاح طلبا لطفا سکوت
 • NL ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  0 0
  اصلاح طلبان در روزگار کنونی در حیرت بزرگ و سردرگمی قراردارند.
 • GB ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
  0 0
  احمدی نژاد طلایه دار نظریه رادیکال شده است